سوالات متداول درباره سئو و بهینه سازی سایت

SEO-FAQs
زمان مطالعه: ۸ دقیقه

سئو فرآیندی زمانبر است و برای رسیدن به صفحه اول گوگل مهمترین فاکتور برای شما صبر است؛ بنابراین اگر وبسایتی را تازه راه اندازی کرده اید نباید توقع داشته باشید ظرف یک هفته در صفحه اول گوگل باشید، اما اگر عجله دارید و میخواهید در کوتاه مدت نتیجه ببینید، میتوانید از تبلیغات گوگل ادوردز برای کلمه کلیدی مورد نظر خود استفاده کنید چراکه در عرض یک روز لینک شما رو در صفحه اول گوگل قرار میدهد.

اگر اهداف کوتاه مدت دارید ادوردز می تواند جوابگوی نیازهای شما باشد و در بلندمدت سئو احتمالا نتایج بهتری برای شما دارد.

اگر بودجه کم و محدودی دارید ادوردز احتمالا مناسب تر است. اگر بودجه کافی برای  شش ماه فعالیت سئو دارید سئو می تواند مناسب باشد.

اگر کلمات کلیدی مناسب و سودده تجارت خود را نمی دانید بهترین گزینه ادووردز است. زیرا در زمان کوتاه و با هزینه کم می توانید کلمات کلیدی مناسب و سودده را شناسایی کنید. سپس با توجه به نرخ بازگشت سرمایه در مورد اینکه از ادووردز یا سئو یا هر دوی آنها استفاده نمایید، تصمیم گیری نمایید.

چگونه در لینک اول باشیم

SEO چیست؟

سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که کلمات معادلی چون SEO یا بهینه سازی موتور جستجو دارد که همگی آنها به یک معنی می باشند و می توان آن را بصورت زیر تعریف نمود:

سئو سایت به معنای فریب و یا دستکاری موتور‌های جستجو با روش‌های غیر اخلاقی نیست. آن‌ها برای کمک کردن به بهبود رویت و ارتباط وب سایت‌ها در نتایج جستجوی طبیعی با هدف رسیدن به رتبه‌بندی بالا، ایجاد شده‌اند.

سئو را می‌توان مجموعه‌ای از روش‌ها برای تغییر استراتژیک وب سایت‌ها دانست. این فرآیند به بیان مهمترین عوامل مرتبط صفحه و افزایش اهمیت آن در صفحه نتایج جستجو، می‌پردازد.

سئو فرآیند ساده‌ای نیست که به راحتی پیاده‌سازی شود زیرا نیازمند دانش زیاد، علم پیش زمینه‌ای و صبر است. موتور‌های جستجو با تغییر مداوم الگوریتم‌های رتبه‌بندی خود غیر قابل پیش‌بینی هستند؛ بنابراین وظیفه مهندسین سئو بروز نگه داشتن اطلاعات خود در این زمینه است.

سئوتفاوت SEO و SEM

SEO (بهینه سازی موتوهای جست و جو) فقط یک رشته است که توسط SEM (بازاریابی موتور جستجو) محصور شده است. SEM شامل PPC و SEO است.

SEM مخفف اصطلاح «search engine marketing» یا به فارسی «بازاریابی موتور جستجو» است که اغلب به عنوان بخشی از بازاریابی جستجو استفاده می‌شود.

SEM شامل فعالیت‌هایی است که با پرداخت هزینه برای تبلیغات، تنظیم و بهینه‌سازی آگهی‌ها موجب بهبود نمایش نام تجاری شما در بین نتایج برگزیده موتورهای جستجو می‌گردد. این استراتژی اغلب به عنوان جستجوی پولی (paid search) یا پرداخت به ازای هر کلیک (ppc) شناخته می‌شود.

تبلیغات گوگل (Google Adwords) ارائه‌دهنده بهینه‌سازی جستجو برای این نوع استراتژی است. شرکت‌ها با استفاده از این روش، برای معرفی برند خود با ایجاد کمپین‌هایی، بهترین کلمات کلیدی را برای محصولات و خدمات خود هدف‌گذاری می‌کنند تا هنگامی که کاربر به جستجوی این کلمات کلیدی می‌پردازد، تبلیغات سفارشی را در بالا و پایین صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) نمایش داده شوند. البته با هر بار کلیک مخاطب روی این تبلیغات، باید هزینه‌ای پرداخت شود.

تفاوت SEO و PPC

 کجا کلمات کلیدی را قرار دهیم بهتر است ؟

احتمالا شنیده اید کلمه کلیدی اگر زیاد استفاده شوند برای سئو امتیاز منفی محسوب میشود، بهتر است از تعداد مناسبی کلمه و درجایگاهی درست استفاده کنید تا تاثیر گزاری متن شما بیشتر شود. به طور کلی استفاده از کلمه کلیدی در یک صفحه برای عنوان ، در قسمت اول و مقدمه متن ، در H2 و H3 در قالب طرح یک سوال بسیار اثر بخش است.

از کلمه کلیدی چند بار در متن استفاده میشود ؟

متاسفانه، نمیتوانیم یک عدد دقیق را به عنوان تعداد صحیح کلمات کلیدی در یک صفحه بگوییم، دلیل آن هم این باشد که موضوع هر مقاله با مقاله ای دیگر فرق دارد و استفاده از کلمه کلیدی در متن بستگی به موضوع دارد ، به طور کلی باید از تکرار بیش از اندازه کلمه کلیدی یا Keyword Stuffing پرهیز شود به طوری که کاربر و ربات های خزنده گوگل با خواندن مقاله متوجه استفاده بیش از حد کلمه نشود. در واقع تراکم کلمه کلیدی در متن که بستگی به طول متن دارد اهمیت بیشتری از تعداد کلمه کلیدی دارد.

  چه تعداد کلمه برای تولید محتوا سئو شده مناسب است ؟

پست های وبلاگ بخش بزرگی از محتوا برای اضافه کردن به وب سایت شما هستند، زیرا آنها به شما اجازه می دهد به روز رسانی سریع و به موقع خود را به سایت خود بدهید. پست های وبلاگ نیز به راحتی قابل اشتراک در حساب های رسانه های اجتماعی شما و در خبرنامه های ایمیل است.

شما می توانید از وبلاگ ها برای بیان نظرات خود در مورد چیزی استفاده کنید یا برای گفتگو با مشتریان بالقوه و فعلی خود، صحبت کنید.

درست مثل مقالات اطلاع رسانی، ثابت شده است که چه مدت وبلاگ شما بیشتر میشود، بهتر است. شما باید بیش از ۱۰۰۰ کلمه را هدف قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید که شما در موتورهای جستجو  رتبه میگیرید.

به طور معمول، وبلاگ ها به اندازه یک فرم طولانی ساخته نمی شوند، زیرا یک خواننده وبلاگ به دنبال یافتن بینش یا خواندن نظر نسبتا سریع است. آنها معمولا به دنبال یک بحث گسترده، و نه آسان به عنوان خوانده شده. اگر چه برخی از وبلاگ ها قطعا می تواند بیش از ۱۰۰۰ کلمه باشد!

تاثیر کیوورد در سئو

فایل robots.txt چیست؟

Robots.txt یک فایل متنی در دایرکتوری و روت سایت شما است که برای موتورهای جست و جو مشخص میکند اجازه خواندن کدام صفحات وبسایت را دارند و کدام صفحات را نیز نباید crawl کنند . به عبارتی این فایل با ربات های موتورهای جست و جو گر حرف میزند و به آنها اجازه ورود به سایت را میدهد.

آیا دسته بندی کردن مطالب به SEO کمک می کند؟

بله دسته بندی صفحات باعث ایجاد ارتباط منطقی و منظم در سایت میشود و علاوه بر موتورهای جست و جو ، کاربران نیز بسیار راحت تر میتوانند به مطالب وبسایت دسترسی داشته باشند. و ارتباط تعدادی از صفحات مختلف با یک طیف از کلمات کانونی باعث رشد سریع تر سایت میشود.

آیا HTTPS روی SEO تاثیر می گذارد؟

بله اگر شما با HTTPS آشنا هستید، اساسا یک فرم امن تر از HTTP است. در URL این صفحه نگاه کنید در ابتدا «https» را میبینید به همراه علامت «Secure».
گوگل بر روی صفحاتی مانند این به طور مطلوب نگاه می کند. صفحه اول صفحات HTTPS را نه تنها نشان می دهد بلکه HTTPS را به عنوان یک سیگنال رتبه بندی نیز تشخیص می دهد. HTTPS نیز سریعتر از HTTP است، که می تواند میزان کلیک را افزایش دهد. پس بله، تغییر به HTTPS باید رتبه بندی شما را تحت تأثیر قرار دهد!

تفاوت لینک داخلی با لینک خارجی چیست؟

لینک های داخلی لینک هایی هستند که از یک دامنه مشابه می آیند و در داخل صفخات یک وبسایت برای حفظ ارتباط و پیوستگی مقاله ها ساخته میشود. لینک های خارجی لینک هایی هستند که از یک دامنه متفاوت به سایت ما به عنوان یک منبع اشاره میکنند. و یا ما به عنوان یک منبع خارجی به سایت های متفاوت و منبع لینک میدیم.

نقشه سایت( فایل sitemap.xml ) چیست؟

نقشه سایت یک فایل xml است که شامل فهرستی از تمام صفحات سایت شماست. نقشه سایت به عنوان یک مرجع و نقشه برای موتور های جست و جو میباشد تا سایت شما را بهتر بفهمند. سایت مپ به ربات های گوگل برای بررسی سایت کمک زیادی می کنند.

چقدر طول میکشد تا محتوا در نتایج جستجو ظاهر گردد ؟

چند عامل مختلف وجود دارد که تعیین می کند محتوای تولید شده در وب سایت چه زمانی در نتایج جست و جو ظاهر شوند. این لیست شامل موارد زیر است:

  • چه تعداد محتوا و با چه تعداد کلمه تولید میکنید
  • کیفیت محتوای تولید شده
  • نحوه واکنش و برخورد مخاطب با محتوا
  • موضوع مطرح شده برای تولید محتوا

تفاوت بازدید ارگانیک و بازدید خریداری شده چیست ؟

بازدید ارگانیک آن دسته از نتایجی هستند که به صورت طبیعی در موتورهای جستجو مثل گوگل به نمایش در می‌آیند و درواقع الگوریتم های گوگل با توجه میزان کیفیت و اعتبار سایت و عبارت جست و جو شده ، بهترین نتیجه را به کاربر نشان میدهد و بازدید ارگانیک و طبیعی را برای یک سایت بوجود میاورند.

اما بازدید خریداری شده معمولا از راه تبلیغات بدست می آید و کاری به کیفیت سایت مربوطه ندارد ، میتوانید با پرداخت هزینه چه به صورت تبلیغات گوگل ادورز و چه به صورت تبلیغات کلیکی برای سایت خود بازدید بخرید.

بهترین ابزارهای بررسی سئو سایت چه هستند ؟

متا تگ های مهم کدامند ؟

مت تگ ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند و تاثیر مستقیم و بالایی بر روی سئو سایت و محتوا میگذارند. برای رسیدن به یک نتیجه خوب از متا تگ ها باید به شیوه درست از آن‌ها استفاده کرد. به عنوان مثال یکی از کارایی تگ های H  کمک به خزنده های گوگل برای شناسایی محتوا استف برای همین استفاده از کلمات کانونی در تگ ها تاکید شده است. و یا تگ تایتل و دیسکریپشن جز تگ های تعیین کننده سایت هستند، اگر این دو تگ جذاب باشند باعث می شود خوانندگان روی آن کلیک کنند تا بتوانید نرخ تبدیل از نتایج SERP را به وب سایت خود ارتقا دهید.

انواع تگ های متا:

  • کلمه کانونی (keyword): مجموعه ای از کلمات کلیدی که مربوط به محتوا هر صفحه است و برای هر صفحه باید جداگانه تعیین شود.
  • عنوان سئو (Title Tag): عنوان صفحه شما که تاثیر خیلی زیادی بر روی سایت داره
  • توصیف متا توضیحات(description tag): – شرح مختصری از صفحه.
  • Meta Robots Attribute: یک نشانه برای خزنده موتور جستجو (روبات و یا “ربات ها”) به عنوان آنچه که آنها باید با صفحه انجام دهد.
  • متن جایگزین (ALT): برای شناسایی عکس ها به کار میرود.
  • تگ های H: این تگ ها در متن محتوا به کار میورد و اهمیت زیادی برای شناساندن متن به خزنده های گوگل دارد.

تگ ها مهم

تاثیر  تگ alt در سئو سایت چیست ؟

موتورهای جستجو نمی توانند تصاویر را ببینند و تشخیص دهند که مرتبط با چه موضوعی است، اما می توانند متن جایگزین یا همان تگ ALT را بخوانند. متن alt به آنها کمک می کند تا تصاویری را که در متن خود به کار برده اید بفهمند و موضوع آن را تشخیص دهند. به علاوه، اگر تصاویر صفحه به دلایلی بارگذاری نشود، کاربران هنوز می توانند با خواندن متن تگ alt، تصویر مورد نظر خود را پیدا کنند.

تگ ALT

ساختمان لینک شکسته چیست؟

لینک های مختلفی که ادرس ان ها مشخص نیست و به خطای ۴۰۴ ختم میشوند و یا روی صفحات خود لود میشوند لینک شکسته هستند. راه های زیادی برای پیدا کردن لینک های شکسته وجود دارد. اکثر ابزارهای جستجوگر به شما اجازه می دهد پروفایل های backlink از رقبا و خودتان را بررسی کنید و ببینید کدام لینک آنها شکسته است.و بعضی ابزارها به صورت مستقیم نحوه رفع لینک شکسته مورد نظر را عنوان میکنند

Share:

نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *