اضافه شدن ویژگی های جدید به لینک ها (sponsored و ugc)

لینک attribute های جدید گوگل
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

حدود پانزده سال پیش، ویژگی nofollow برای مبارزه با اسپم به لینک ها اضافه شد. علاوه بر این، استفاده از لینک هال نوفالو به روشی متداول برای مشخص کردن لینک های تبلیغاتی و اسپانسری تبدیل شد. از سال ۲۰۰۵ که لینک های نوفالو معرفی شدند، دنیای وب تغییرات بسیار کرده و پیشرفت های زیادی داشته است. به همین دلیل، وقت آن رسیده که لینک های نوفالو نیز تغییر و پیشرفت کنند. از همین سو، گوگل دو ویژگی جدید برای لینک های نوفالو را معرفی کرد تا وب مسترها بتوانند به گوگل برای درک بهتر لینک ها کمک کنند. در ادامه، توضیحات کاملی را در خصوص این ویژگی جدید لینک ها در اختیار شما قرار می دهیم و در خصوص سئو سایت با در نظر گرفتن این ویژگی های جدید صحبت خواهیم کرد. با تاپ سئو همراه باشید.

خاصیت جدید لینک های نوفالو (آپدیت جدید گوگل)

گوگل توضیحات زیر را برای معرفی attribute های جدید خود ارائه داده است:

  • rel=”sponsored” attribute

از ویژگی اسپانسر برای معرفی لینک هایی استفاده می کنیم که به عنوان بخشی از یک تبلیغات یا همکاری هستند. بدین ترتیب می توان لینک هایی که به واسطه تبلیغات در سایت شما قرار می گیرند را به گوگل معرفی کرده و ماهیت آن ها را مشخص کنید.

  • rel=”ugc” attribute

UGC که اختصار یافته User Generated Content هست به معنای محتوایی است که توسط کاربر تولید می شود. محتواهای بخش نظرات یا فروم سایت شما شامل محتوای UGC می شوند. اگر در محتوای تولید شده توسط کاربر لینکی وجود داشته باشد، شما می توانید با استفاده از این ویژگی، ماهیت آن را برای گوگل مشخص کنید.

دو ویژگی که در بالا توضیح دادیم نوعی از لینک های نوفالو محسوب می شوند. خالی از لطف نیست که ویژگی نوفالو را هم برای شما توضیح دهیم.

  • rel=”nofollow” attribute

از این ویژگی برای مواردی استفاده می شود که شما مایل هستید به صفحه ای لینک دهید، ولی نمی خواهید آن صفحه را تایید کرده و به آن اعتبار و رنک منتقل کنید.

گوگل به لینک های نوفالو (nofollow) جدید چه اعتباری می دهد؟

زمانی که گوگل لینک های نوفالو را معرفی کرد، از این نوع لینک ها به عنوان سیگنالی در الگوریتم های جستجوی خود استفاده نمی کرد. این یعنی گوگل به طور کامل لینک های نوفالو را نادیده می گرفت و آن ها را دنبال نمی کرد. امّا حالا این مسئله تغییر کرده است. در حال حاضر گوگل از تمامی لینک ها از جمله nofollow، ugc یا sponsored را می بیند و از آن ها به عنوان اشاره یا راهنمایی استفاده می کند که بفهمد کدام لینک ها را در سرچ بیاورد و کدام ها را نیاورد. گوگل از این اشاره ها و سایر نکات استفاده می کند تا بتواند لینک ها را بهتر تحلیل، درک و شناسایی کند.

حال سوالی که پیش میاید این است که چرا گوگل این لینک های جدید را مانند لینک های نوفالو به طور کل نادیده نمی گیرد؟ چرا گوگل تصمیم گرفته این نوع از لینک های نوفالو را دنبال کند و آن ها را در نظر بگیرد؟ دلیل آن این است که لینک ها به طور کلی حاوی اطلاعات بسیار مفیدی هستند که به گوگل کمک می کنند که جستجو را بهبود دهد. اینکه گوگل تمامی لینک های موجود را ببیند و دنبال کند به او کمک می کند که لینک دهی های غیر طبیعی را راحت تر و سریع تر شناسایی کرده و با اسپم مبارزه کند. در نتیجه، این مدل جدید در نظر گرفتن لینک ها به گوگل کمک می کند هیچ اطلاعات مهمی در مورد لینک ها را از دست ندهد و در عین حال بتواند به لینک های نوفالو اعتبار ندهد. یعنی گوگل این لینک های نوفالو را بر خلاف گذشته دنبال خواهد کرد تا با اسپم مبارزه کند، ولی همچنان به آن ها اعتباری نخواهد داد.

نکاتی در خصوص لینک های جدید گوگل برای سئو سایت

هر بار که گوگل آپدیت جدید را ارائه می دهد، دریایی از سوال های جدید برای وب مسترها و صاحبان وب سایت ها به وجود می آید. خوشبختانه، بسیاری از سوالات متداولی که در خصوص این لینک ها وجود دارد پاسخ داده شده اند. با این پرسش و پاسخ ها با ما همراه باشید.

سوالات متداول

آیا نیاز است که لینک های نوفالوی فعلی خود را تغییر دهم و attribute های جدید را به آن ها اضافه کنم؟

خیر. اگر شما در حال حاضر از لینک های nofollow برای بلاک کردن لینک های تبلیغاتی و یا برای انتقال ندادن اعتبار به یک صفحه استفاده می کنید، همچنان هم می توانید به استفاده از این لینک ها ادامه دهید. زیرا گوگل همان نگاه قبل را به لینک های نوفالو دارد. پس هیچ نیازی نیست که شما لینک های نوفالو قبلی خود را تغییر دهید.

می توانم بر روی یک لینک بیشتر از یک rel استفاده کنم؟

بله. شما می توانید بیشتر از یک rel را برای یک لینک خاص به کار ببرید. به عنوان مثال، شما می توانید از rel=”ugc sponsored” attribute برای یک لینک خاص استفاده کنید تا به گوگل بفهمانید این لینک توسط کاربر تولید شده و جنبه اسپانسری یا همکاری دارد. علاوه بر این، شما می توانید nofollow را همراه با attribute های جدید استفاده کنید. به عنوان مثال شما می توانید از rel=”nofollow ugc” attribute برای سرویس هایی استفاده کنید که هنوز رل های جدید را ساپورت نمی کنند.

اگر برای لینک های تبلیغاتی یا اسپانسری از رل نوفالو استفاده کرده ام، باید حالا آن ها را تغییر دهم؟

خیر. شما همچنان می توانید از رل نوفالو برای در امان ماندن از پنالتی لینک های اسپم استفاده کنید. نیاز نیست که لینک های موجود خود را تغییر دهید. در نتیجه، استفاده از رل نوفالو کاملا بدون ایراد است. امّا پیشنهاد می کنیم هر زمانی که برای شما مناسب بود از رل sponsored استفاده کنید.

آیا هنوز هم نیاز است لینک های تبلیغاتی را نوفالو کنیم؟

بله. اگر می خواهید از اسپم و پنالتی شدن در امان بمانید، توصیه گوگل این است که حتما از رل nofollow یا sponsored استفاده کنید. ترجیح گوگل این است که شما از رل sponsored استفاده کنید، ولی تاثیر گذاری هر دوی آن ها یکسان هستند.

اگر از attribute های اشتباه برای لینک هایم استفاده کنم چه اتفاقی می افتد؟

هیچ کدام از این رل ها برای لینک ها اشتباه استفاده نمی شوند به جز رل اسپانسر. اگر شما یک لینک UGC یا غیر تبلیغاتی را با رل sponsored مشخص کنید، گوگل همچنان آن لینک را خواهد دید ولی اتفاقی که ممکن است بیافتد این است که گوگل آن لینک را به عنوان اعتباری برای صفحه هدف در نظر نخواهد گرفت. البته این مسئله هم مشکلی جدی نخواهد بود. زیرا در حال حاضر هم تمام لینک های تبلیغاتی و غیر تبلیغاتی به صورت یکسان نوفالو شده اند.

اصلا چرا باید زحمت استفاده از این attribute های جدید را به خود بدهیم؟

استفاده از این attribute های جدید به گوگل کمک می کند که لینک های دنیای وب را بهتر و دقیق تر شناسایی و درک کند. شناسایی درست لینک ها به درد محتوای خود شما نیز خواهد خورد. در نتیجه، با استفاده از این رل های جدید، لینک های سایت شما در سایت های دیگر به درستی شناسایی می شوند.

آیا این تغییر جدید باعث تشویق افراد به اسپم کردن در کامنت ها و محتواهای UGC نمی شود؟

بسیاری از سایت هایی که به کاربر اجازه تولید محتوا روی سایت خود را می دهند در حال حاضر به شیوه های مختلفی موفق به مبارزه با لینک های اسپم شده اند. این روش ها شامل استفاده از ابزارهایی می شود که می توان به راحتی روی بلاگ ها پیاده سازی کرد. این تغییر رویه گوگل باعث نشده که نگاه گوگل به این لینک ها عوض شود. گوگل به این لینک های جدید همان نگاهی را دارد که قبلا به لینک های نوفالو داشته است و همچنان از آن ها برای رنک دهی استفاده نمی کند. تنها تلاش گوگل این است که بیشتر و بهتر لینک ها را درک کند و از آن ها به درستی در محیط سرچ استفاده کند.

چه زمانی این تغییرات جدید گوگل عملی می شوند؟

در حال حاضر تمامی لینک های nofollow، ugc و sponsored برای گوگل قابل شناسایی هستند و گوگل از آن ها برای درک لینک ها استفاده می کند. کرال کردن و ایندکس کردن لینک های نوفالو نیز از تاریخ ۱ مارس سال ۲۰۲۰ شروع خواهد شد. آن هایی که از لینک نوفالو برای جلوگیری از ایندکس شدن یک صفحه استفاده می کرده اند (که روش مناسبی نیز نبوده است) باید از این تاریخ به روش های دیگر و صحیح تری برای بستن ایندکس صفحات روی بیاورند.

شما می توانید سوال های دیگر خود در خصوص attribute های جدید گوگل را در بخش نظرات قرار دهید.

تماس با ما

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *