آن چه باید در مورد گزارشات AMP در سرچ کنسول جدید گوگل بدانید

گزارشات AMP
زمان مطالعه: ۸ دقیقه

گزارشات AMP در سرچ کنسول جدید گوگل به شما کمک می کند تا ارور هایی که از آمدن صفحات AMP شما در نتایج جستجوی گوگل جلوگیری میکند را برطرف کنید.

در مقالات قبلی در خصوص بخش های مختلف سرچ کنسول جدید گوگل از جمله گزارشات Index coverage اطلاعاتی را در اختیار شما گذاشتیم. در این مقاله قصد داریم در خصوص بخش های مختلف گزارشات AMP صحبت کنیم.

دید کلی این صفحه به شما تمام صفحات AMP سایت که گوگل در آن ها مشکلی پیدا کرده است را نشان می دهد. این صفحات بر اساس نوع مشکل دسته بندی شده اند. برای دیدن جزئیات هر مشکل روی آن کلیک کنید تا مواردی از جمله صفحاتی که تحت تاثیر این ارور هستند، چگونگی فیکس کردن آن و مراحل آگاه سازی گوگل در مورد فیکس های انجام شده را ببینید. کارکرد وب سایت شما روی موبایل از اهمیت بسیار بالایی بر خوردار است و نسخه AMP وب سایت شما از اصول پایه سئو سایت محسوب می شود.

برای درخواست سئو فنی سایت و برطرف کردن مشکلات AMP سایت با کارشناسان ما تماس بگیرید (۰۹۱۰۷۲۵۴۹۳۵):

call us

برای دیدن نمودارهایی که تاثیر مشکلات و فیکس های انجام شده را نشان می دهند به صفحه Status مراجعه کنید.

چرا در این قسمت فقط لیستی از نمونه ها را میبینیم؟ گوگل سعی می کند تمام صفحاتی که تحت تاثیر ارور خاصی هستند را نشان دهد. اما گوگل محدود به نمایش ۱۰۰۰ آدرس صفحه در هر جدول می باشد. همچنین، ممکن است صفحاتی وجود داشته باشد که گوگل موفق به شناسایی آن ها نشده و یا به هر دلیلی آن ها را نشمرده است.

به صفحه این گزارشات در سرچ کنسول جدید گوگل بروید

در گزارشات AMP باید چه چیزی را ببینیم؟

در حالت ایده آل، گزارشات AMP شما باید شامل موارد زیر باشد:

  • تعداد ارور های AMP روی سایت شما باید صفر باشد (اخطار ها به عنوان توصیه در نظر گرفته می شوند نه ارور).
  • تعداد کل صفحات AMP در گزارش سرچ کنسول (صفحات معتبر، اخطار و خطا) باید با تعداد کل صفحات AMP در سایت شما برابر باشد.

ارورهای AMP مربوط به گوگل در گزارشات AMP

علاوه بر ارور های استاندارد AMP، شما ممکن است در گزارشات AMP ارور های زیر را نیز مشاهده کنید.

الویت بندی و رفع کردن ارور ها در گزارشات AMP

گزارشات amp۱٫ در خلاصه صفحه AMP، از اخطار ها صرف نظر کنید و اول روی ارورها تمرکز کنید. به صورت پیش فرض، مشکلات موجود بر اساس شدت، وضعیت اعتبار سنجی و تعداد صفحات تحت تاثیر آن دسته بندی می شوند. توصیه می شود که شما به همین ترتیب به آن ها رسیدگی کنید. ابتدا ارورهایی را فیکس کنید که به دلیل مشکل متداولی رخ داده اند (مانند قالب نا مناسب) و سپس به سراغ فیکس کردن ارور هایی بروید که در هر صفحه منحصر به فرد هستند.

۲٫ بررسی کنید که افزایش تعداد کل ارورها بیشتر بر اثر یک نوع ارور است یا خیر: به دنبال تغییر ناگهانی در نمودار یک مشکل مشخص در جدول بگردید.

۳٫ اطلاعاتی که در ادامه آمده اند را برای دیباگ کردن تغییرات ناگهانی (Spikes) و صفحات AMP نا موجود بخوانید.

۴٫ روی یک ردیف در جدول کلیک کنید تا صفحه جزئیات ارور را ببینید: الف) صفحه جزئیات شامل نمونه ای از صفحات تحت تاثیر مشکل می شود. این لیست ممکن است کامل نباشد چون محدود به ۱۰۰۰ ردیف است و ممکن است شامل جدیدترین نمونه های آن ارور خاص نشود. ب) اگر خطای ساختاری است روی گزینه اطلاعات بیشتر (Learn More) کلیک کنید تا دستورالعمل های رسمی در خصوص ساختار مناسب را دریافت کنید. ج) روی دکمه Inspect کلیک کنید تا بر روی صفحات تحت تاثیر ارور آزمون اعتبارسنجی انجام دهید. این آزمون تمام ارور ها را نشان می هد (نه فقط مشکلات موجود در حال حاضر) و پیمایشگر کدی که ارور ها را نمایش می دهد و اطالاعاتی در خصوص آن ها می دهد را در اختیار شما قرار می دهد. امکان این وجود دارد که یک ارور خاص فیکس شده است ولی همچنان در لیست ارور ها بیاید و این به این دلیل است که هنوز کرال مجدد نشده است. در این صورت درخواست اعتبارسنجی را بعد از این که تمام نمونه های ارور را فیکس کرده اید ثبت کنید.

۵٫ تمام نمونه های مشکل مدنظر روی سایت را فیکس کنید، فیکس خود را تست کنید و مطمئن شوید که فیکس های شما روی وب اعمال شده است.

۶٫ به صفحه جزئیات مشکل بازگردید و روی دکمه ی “Validate & Update Google” کلیک کنید تا مراحل اعتبار سنجی را آغاز کنید. این مراحل به صورت آنی انجام نخواهند شد.

۷٫ به فیکس کردن ارور ها ادامه دهید.

۸٫ وقتی که تمام ارورها فیکس شدند، فیلتر اخطارها را بردارید و شروع به فیکس کردن آن ها کنید. بعضی از این اخطارها در مورد نبودن تگ های اختیاری structured data هستند که می توانند ویژگی های جدید سرچ گوگل را در محتوای مرتبط اعمال کنند.

به اشتراک گذاری گزارشات AMP: شما می توانید با کلیک بر روی دکمه Share جزئیات مشکل خاص را به اشتراک بذارید. این لینک فقط دسترسی به صفحه مد نظر و تاریخچه تمام عملیات اعتبارسنجی برای ان مشکل خاص را می دهد. این قسمت دسترسی به سایر صفحات و منابع شما را نخواهد داد و به کاربر اجازه نمی دهد که در اکانت شما عملیاتی را انجام دهد. شما هر زمان که بخواهید با غیر فعال کردن به اشتراک گذاری می توانید این لینک را غیر فعال کنید.

تغییرات ناگهانی در نمودار ارورها (Error spikes)

مشخص کنید تغییرات اروری که توسط تعدادی صفحه خاص ایجاد شده است آیا در حال افزایش شدت است یا خیر:

۱٫ اگر تغییر ناگهانی رو به بالا می بینید، به دنبال افت در حالت های دیگر بگردید (حالت ارور یا حالت معتبر).

۲٫ اگر افت مرتبط به افزایش را یافتید چک کنید که URL های یکسان داشته باشند.

۳٫ اگر یک URL از حالتی به حالت دیگر رفته است، ببینید چه چیزی را تغییر داده اید که منجر به این حالت شده است.

رایج ترین دلیل برای افزایش ناگهانی تعداد ارور ها این است یک ارور را به یک قالب اضافه کرده اید که در صفحات زیادی از سایتتان استفاده شده است.

صفحات AMP ناموجود

اگر تعداد صفحات AMP در گزارش (معتبر + اخطار + خطا) کمتر از تعداد صفحات AMP در سایت شما است:

  • چک کنید که صفحه کانونیکال غیر AMP شما به طور صحیحی به صفحه AMP شما لینک می شود.
  • چک کنید که صفحات AMP یا کانونیکال شما با فایل txt یا noindex بلاک نشده اند یا با درخواست auth یا login محدود نشده اند.
  • چک کنید که صفحات AMP و کانونیکال شما در ایندکس موجود هستند. این کار را با سرچ گوگل برای صفحات کانونیکال info:<canonical-page-URL> انجام دهید. اگر صفحه در لیست نیاید یعنی ایندکس نشده است. (به خاطر داشته باشید که سرچ info: روی ورژن AMP صفحات کار نمی کند و فقط برای ورژن های غیر AMP است. الف) اگر صفحه کانونیکال آنجا وجود دارد، چک کنید که به طرز صحیحی به صفحه AMP لینک شده است. ب) اگر صفحه کانونیکال در آنجا موجود نیست، از بخش جدید گزارشات سایت مپ درخواست ایندکس شدن ثبت کنید (یا از ابزار قدیمی Fetch as Google استفاده کنید).
  • آیا صفحات کانونیکال AMP با صفحات دیگر لینک شده اند؟ آیا در یک سایت مپ آمده اند؟ در صفحه کانونیکال با استفاده از Fetch as Google درخواست ایندکس کردن برای تعداد کمی از صفحات AMP را ثبت کنید. اما برای تعداد زیادی از صفحات از سایت مپ استفاده کنید. (فقط باید صفحات کانونیکال را در سایت مپ لیست کنید.) استفاده از گزارشات سایت مپ را برای ثبت یک سایت مپ در نظر بگیرید.
  • در نظر داشته باشید که ممکن است چند روز طول بکشد تا گوگل صفحات نا موجود را پیدا کند و ایندکس کند و به این بستگی دارد که شما چگونه گوگل را از وجود صفحات جدید مطلع سازید.

درک اخطار ها در گزارشات AMP

صفحات AMP با اخطار ایندکس می شوند و می توانند در نتایج جستجوی گوگل بیایند، اما ممکن است با تمام ویژگی های یک صفحه AMP نیایند (به عنوان مثال ممکن است در قسمت تاپ استوری گوگل نیایند). به عبارتی دیگر، این صفحات ممکن است فقط به صورت لینک های ساده ی آبی رنگ در نتایج جستجوی گوگل ظاهر شوند.

برای فعال کردن نسخه AMP سایت خود و رفع خطاهای AMP با کارشناسان ما تماس بگیرید (۰۹۱۰۷۲۵۴۹۳۵):

gif

call us

,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *