۱۰  نکته ی فوق العاده مهم سئو در سال ۲۰۲۰

نکات مهم سئو2020
زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

مسلما با گذشت چند سال از عمر سئو، برای شما نیز این سوال پیش آمده است که آیا استراتژی های این علم همواره ثابتند یا گذشت زمان آن را دستخوش تغییر میکند؛ در این مقاله ی تاپ سئو نکات مهم سئو۲۰۲۰ و مواردی را که برای جستجو  باید در نظر بگیریم،مورد بررسی قرار می دهیم.
ما به بررسی ۱۰ مورد از برترین نکاتی که در زمینه ی سئو سایت باید در نظر گرفت میپردازیم. این نکات برگرفته از گفته های ۵۸ کارشناس در زمینه های مختلف مربوطه است.

۱- الگوریتم BERT و بهینه سازی برمبنای نیاز کاربر

 در سال گذشته(۲۰۱۹) با راه اندازی الگوریتم BURT بسیاری از متخصصان سئو به دنبال فهم و یادگیری این الگوریتم برآمدند؛ اما Kelly Stanze ،که از استراتژیست های جستجوست، به جای اینکه به چگونگی بهینه کردن سایت برای الگوریتم BURT باشد، صفحات را بر اساس تمرکز بر روی کاربر و بحث فنی بهینه میکند.
به این معنی که نقاط دسترسی کاربر را دوباره بررسی کرده و از همسویی مطالب آن مطمئن میشود؛ وی میگوید باید به مکانیزم نحوه ی خزش(Crawl)، ایندکس و سرویس دهی در تنظیمات مختلف جستجو دقت کنید. از آنجا که در حال حاضر کاربران گزینه های بیشتری برای چگونگی جستجو دارند، توجه به اصول معماری و چگونگی ارائه محتوا برای سئو اهمیت بسیار زیادی دارد.

به گفته ی مشاور رشد و توسعه گوگل، با ورود الگوریتم BURT و اسنیپت، گوگل یک قدم بزرگ به سمت جلو برداشته است و واقعا نتایج جستجوها را با عبارت مورد جستجو تطبیق میدهد؛ وی افزاید: محتوا باید کاملا برای مقاصد کاربر نوشته شود و نه فقط برای عبارتی که ممکن است توسط کاربر جستجو شود.
ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی، ممکن است با داده های اولیه که برای تولید محتوا پیشنهاداتی ارائه می دهند، ارتباط کمی داشته باشند. در سال ۲۰۲۰، سئوکار هوشمند آن است که از پشت میز برخاسته و با مشتریان صحبت کند تا نیازهای مشتری را دریابد.

فردریک دوبوت ، مدیر ارشد شرکت Bing میگوید: تحقیق در مورد عبارات کلیدی، حداقل تا جایی که ما میدانیم، رو به منسوخ شدن است. NLP یا پردازش زبان طبیعی و تحقیق در مورد یادگیری هرگز در گوگل متوقف نمیشود و میتوان انتظار داشت که رویکرد موتورهای جستجو در سال ۲۰۲۰ از عبارات کلیدی به هدف (Intent) تغییر پیدا کنند.
پس ارائه دهندگان ابزارها نیز باید تلاش خود را بر “جستجوی هدفمند” و “برآوردن نیازهای کاربر” معطوف کنند.
یکی دیگر از مدیران سئو نیز در این باره میگوید: گوگل دائم در حال به روز رسانی ست تا نتایج جستجو را بر اساس قصد کاربر بهینه کند، نه صرفا بر اساس مطابقت محتوا و یا صفحه با کلمات کلیدی. سئوکاران با دانستن این مفهوم، باید درک کاملی هم از به روزرسانی های گذشته گوگل داشته باشند.با توجه به رشدی که این روند در سالهای اخیر داشته، این قسمت به یک بخش مهم از چشم انداز آینده تبدیل شده است  و برای بقا و رشد بیشتر مشاغل آنلاین ضروری است.
استراتژیست سئو در شرکت IBM میگوید، باید با تمرکز بر هدف مشتری، مسائل، مشکلات و نیازها آنها را در مسیر سفرشان، بصورت همه جانبه در نظر داشته باشید؛ و علاوه بر این، این تلاش را فراتر از این سفر نیز گسترش داده تا محتوایی باشد که پس از فروش نیز، نیازهای کاربر را برطرف کند، مثل پشتیبانی و …
پس پیشنهاد میشود که با مشتریان خود صحبت کنید و از آنها بخواهید که درباره ی فرآیندی که منجر به خرید میشود برای شما بگویند، همینطور از عادات خود در جستجو حرف بزنند و نظرشان را در مورد سایت بگویند. سپس تمام این گفته ها را در تمامی مراحل تصمیم گیری هایتان مدنظر داشته باشید.
بهینه سازی متمرکز بر کاربر تنها با ادغام سئو با یک استراتژی جامع بازاریابی می تواند انجام شود.

تحقیق عبارات کلیدی

اکنون بیش از هر زمان دیگری، شرکت ها باید سئو را به عنوان بخش اصلی مارکتیگ خود به حساب آورند، نه اینکه آن را صرفا به چشم یک چاشنی در کنار بازاریابی ببینند. 

۲-    کیفیت بالا، محتوای بهینه شده

Anna Crow ، دستیار Search Engine Journal میگوید تنها یک چیز هست که از قبل بوده و همواره در سیر حیات سئو وجود خواهد داشت: “محتوا”

محتوا، روی همه چیز در سئو تاثیر میگذارد. از ساختار سایت و استراتژی لینکهای داخلی تا انواع لینکهایی که ایجاد می کنید.به این معنی که سئوکاران باید بدانند که “چطور” بنویسند، و یا کسانی را استخدام کنند که میدانند چطور باید نوشت؛ ادیتور مقالات گوگل هنوز کامل نیست و گاهی به مقالاتی رتبه میدهد که در واقع ارزشی ندارند؛ اما روزی فرا میرسد که محتوای باارزش، برنده خواهد شد.
پس هدف خود را داشتن بهترین مطالب در وب برای کلیه موضوعات و یا حداقل زیرمجموعه های مهم، قرار دهید. با این کار آینده ی خود را در رتبه بندی های گوگل تضمین خواهید کرد.همچنین میتوانید با عبارات کلیدی طولانی(Long Tail) که تقریبا %۷۰ میزان جستجو را در گوگل دارند، رقابت کنید؛ و این منجر به بالا رفتن آتوریتی(Authority) صفحه و بالارفتن تقاضا برای محتوای شما خواهد شد. این تغییر ذهنیت به این منظور است که محتواهایی تولید شود که دربرگیرنده ی یک مطلب جامع و دقیق باشد، برخلاف تمرکز روی کلمات کلیدی که تنها یک صفحه را هدف خود قرار میدهد.
به این منظور باید بدانید کاربر به پاسخ چه سوالاتی نیاز دارد. به نکات زیر توجه  کنید:

– فهم اینکه مخاطب شما کیست و چطور جستجو میکند.

– دانستن نیت پنهان مطرح کردن سوال مربوطه و یا مشکل مطرح شده.

– ارائه پاسخ در قالبی که مخاطب ترجیح میدهد بصورت مشخص و با کیفیت دریافت کند.

-ادامه ی این روند، چراکه ممکن است یک نفر محتوای بهتری نسبت به شما تولید کند.

در نظر گرفتن موارد بالا، نهایتا منجر به تولید محتوایی دقیق، به روز و طبق خواسته ی مخاطب میشود.  مورد دیگری که طبق گفته ی سرتیم محتوای hobspot باید در نظر بگیرید، کنیبالیزیشن محتواست(Cannibalization).

صفحات کنیبال

توصیه میشود که هر صفحه را برای یک عبارت کلیدی منحصر به فرد بهینه کنید؛ اگر یک موضوع را بارها مورد بررسی قرار دهید و آن را در صفحات مختلفتان پوشش دهید حتی اگر از زوایای مختلف به آن پرداخته باشید، صفحات سایت یکدیگر را از نتایج جستجو خارج میکنند.
نکته ی مهم دیگری که وجود دارد اینست که بسیاری از وبسایت های دنیا محتواهای ترجمه شده ی ضعیفی دارند که برای زبان محلی ویرایش نشده است.در اینجا منظور محل قرارگیری کلمات کلیدی نیست، بلکه چگونگی نوشتن برای مخاطبان و مشتریان محلی ست.

 ۳-    EAT و نتایج ناعادلانه

در سال ۲۰۲۰ ، گوگل همچنان الگوریتم E-A-T (تخصص ، قدرت و قابلیت اطمینان) را برای یک شرکت و افرادی که از طرف آن شرکت محتوا منتشر می کنند، اجرا خواهد داد. مسئله مورد اعتماد بودن یک شرکت، نه تنها روی بازخورد آن تاثیر میگذارد، بلکه ممکن است در مسائل فنی و امنیتی نیز ظاهر شود.بدون داشتن تخصص و اعتبار لازم برای نوشتن در مورد موضوعات YMYL، بازدید ارگانیک به شدت کاهش می یابد. (YMYL مخفف Your Money or Your Life است و به صفحاتی گفته میشود که مستقیما روی پول، امنیت و سلامتی اشخاص تاثیر دارند.)

در سال ۲۰۲۰ تمرکز زیادی روی کیفیت محتوا و جنگ بر سر اخبار و نوشته های فیک خواهد بود. همانطور که تگ Nofollow بابی برای بررسی منبع اخبار و نوشته ها بود. به منظور تطابق بیشتر با این الگوریتم، چند راه برای رقابت موثر وجود دارد:

 • زنجیره تامین
  برای مثال، تحویل طی دو روز یا کمتر، با آپدیتهای مناسب.
 • سرویس دهی به مشتری
  پاسخگویی به سوالات مشتریان با حداقل اصطکاک.
 • جذابیت برند
  در نظر گرفتن این نکته که اگر کاربران به دنبال شما هستند، برای اینست که میخواهند با شما تجارت کنند؟ یا آیا نظراتی که آنها در مورد شما میدهند از روی محبت و علاقه است؟
 • – تجربه کاربر
  آیا تجربه ی کاربر راحت، مفید و ساده است؟
 •  قیمت
 • محصولات منحصر به فرد (Niche products)

EAT الگوریتم

۴-    UX و سئوی تکنیکال

بهترین ترفندی که سئو کاران حرفه ای باید به کار برند، بهبود UX و تجربه ی کاربری ست؛ براک موری، موسس SEOplus+ میگوید، این تجربه شامل تعامل اولیه با SERP تا رسیدن به لندینگ پیج و حتی چگونگی ترک سایت میشود.(بازاریابی مجدد، کمپین های قطره ای(Drip campaigns)، شخصی سازی برای بازگشت کاربر و … )
باید بدانید که سئو فنی قطعه اصلی UX است؛ و هنگامی که از سئو فنی و UX صحبت می کنیم ، باید سرعت سایت و سرعت صفحه را در نظر داشته باشیم.
طبق گفته ی مدیر بخش سئو در گوگل، Chrome با ارسال پیامهایی چون “Slow warning badge” و گزارش های سرعت در سرچ کنسول، بحث و تمرکز خود را روی سرعت سایت دوباره تقویت کرده است.این امر در برخی موارد منجر به طراحی مجدد قالب و نحوه ی بارگذاری المان ها در سایت میشود.  لذا انتظار میرود که با همه گیر شدن استفاده از فریم ورک های جاوا اسکریپت، PWA ها و نیازی که سایت های بزرگ به سئو دارند، بحث فنی بیش از پیش اهمیت پیدا کند.

۵-    سئو موبایل

سایت خود را ابتدا برای موبایل و سپس برای دسکتاپ بهینه کنید. باید در نظر بگیرید که افراد به جای نشستن پشت کامپیوتر رومیزی، بیشتر اوقات  از طریق تلفن همراه در حال جستجو هستند.پس از SERP موبایل ها غافل نشوید.

 ۶-    داداه های ساختاریافته(Structured data)

با وجود اینکه میدانیم محتوای باکیفیت اهمیت زیادی دارد، اما هنوز هم الگوریتم های گوگل، متن را نمیفهمند. پس این ما هستیم که باید سرنخ هایی بر اساس نیت کاربران به موتورهای جستجو بدهیم.این بدان معناست که ساختار داده ها باید به گونه ای باشد که موتورهای جستجو بتوانند علاوه بر درک محتوای یک صفحه، نحوه ارتباط هر عنصر با سایر عناصر موجود در صفحه و همچنین ارتباط آن صفحه با سایر صفحات وب سایت را نیز درک کنند.بطور مثال، اگر شما موزیکی را منتشر کرده اید، باید با استفاده از داده های ساختاریافته به گوگل کمک کنید تا این محتوا را درک کند. با ذکر ژانر اثر، تایم موزیک و …
داده های ساختار یافته به لایه داده های بازاریابی شما تبدیل می شوند و به این ترتیب شما از هر پلتفرمی قابل دسترسی خواهید شد.سئوکاران از داده های ساختاریافته برای تجزیه تحلیل و ارزیابی محتوا استفاده میکنند و همچنین پی میبرند که چطور این داده ها روی استراتژی محتوا، بازاریابی و موارد دیگر اثر میگذارد.
از طرفی باید به این نکته توجه داشت که تمام داده ها بطور مداوم در حال به روز رسانی هستند.پس دور از انتظار نیست که مجازات های دستی (Penalty)بیشتری در رابطه با اجرای ضعیف داده های ساختار یافته مشاهده شود.
برای ساختاردهی صحیح داده های خود، صرفا به افزونه هایی که نصب کرده اید اعتماد نکنید.

 ۷-    بهینه سازی گراف دانش(Knowledge Graph)

آینده ی جستجوهای گوگل به طور فزاینده ای مربوط به دنیای واقعی است.گوگل در حال یافتن روش هایی برای دستیابی به اطلاعات در نتایج جستجو، با استفاده از چیزهایی مثل Augmentation queries است ( هنگامی که کاربران متعددی با کواری های جستجوی یکسان، نتایج یکسانی را در صفحه ی نتایج گوگل انتخاب می کنند، در واقع از کواری های افزایشی استفاده کرده اند.)
یکی از راه های بهینه کردن سایت، بهینه سازی گراف دانش در گوگل است و اطمینان ازینکه آن در پنل گرافها نمایش داده میشود.همچنین جستجوی محلی پیشتاز بر جستجوی مبتنی بر ماهیت(Entity-based) است.
سئوی محلی سالها مبتنی بر ماهیت بوده است و شما قادر به رتبه بندی مشاغل محلی بودید حتی اگر وب سایتی برای آن وجود نداشت.در حالیکه در حال حاضر گوگل در حال رصد بازدیدهای واقعی ست و اخیرا “بازدیدهای با کیفیت” را به عنوان یک سیگنال در رتبه بندی در نظر میگیرد. پس شما می بایست هسته ی اصلی محتوای خود را به موجودیت های مشخصی گره بزنید ، که گوگل بتواند آنها را تشخیص دهد.
گمان بر این است که در سال ۲۰۲۰  لینکهای داخلی اهمیت بیشتری می یابند. اهمیت لینک ها مربوط به محتوای پیرامون آنهاست، نه صرفا عبارتی که لینک شده.درک اهمیت گرافهای دانش منحصر به فرد ازین جهت است که به ما توانایی  لینک به محتوایی که در کنترل ماست را فراهم میکند تا برای کاربر و کراولرها مفید واقع شود.

 ۸-    لینک سازی و برند سازی

اکنون زمان آن فرا رسیده است که لینک سازی را به سمت رویکردی سوق دهید که در آن مشتری حرف اول را میزند؛ برای اینکار میتوانید از سه روش  که روزنامه نگاران در نوشتن از آن بهره میبرند، استفاده کنید:

 – مقالات برنامه ریزی شده: مباحثی که هر سال در یک زمان مشخص به میان می آیند. مثل جمعه سیاه، ولنتاین و …

– نوشته های برنامه ریزی شده ای که منجر به واکنش میشوند: اگر بدانیم در چه زمانی از چه موضوعی بیشتر سخن به میان میآید، میتوانیم آن را به گونه ای پوشش دهیم که مخاطبان داستان دقیق آن را ندانند و در روزهای آتی متوجه آن شوند.

– نوشته های واکنشی: نوشته های غیربرنامه ریزی شده ای که همین الان نوشته می شوند و قابل پیشبینی نیستند.

طبق گفته ی مدیر Rise at seven لینک سازی در سال ۲۰۲۰  در واقع ساخت برند است.پس ایجاد یک نام تجاری که مردم به آن اعتماد کنند و بخواهند با آن تجارت کنند ضروری است.مسئولیت لینک سازی و قرار دادن آنها در رسانه هایی که باعث ایجاد ترافیک و برجسته شدن نام تجاری می شود، به عهده سئوکاران است.هرچه مشتریان اعتماد بیشتری به شما داشته باشند ، تمایل بیشتری هم برای به اشتراک گذاشتن محتوای شما (لینک ها) ، صحبت در مورد شما (ارزش) و خرید محصولات (درآمد) شما دارند.

لینک سازی

۹-    تمرکز روی قابلیت دیده شدن، نه صرفا قرارگیری در لینک های آبی

 • جستجوهای بدون کلیک (Zero-Click)، موضوعی بود که از سال ۲۰۱۹ مطرح شد و اهمیت سئو On-SERP همچنان رو به افزایش است؛ از آنجا که بازاریابی با نام تجاری در گوگل بسیار حائز اهمیت است، آنها که باهوش ترند برای افزایش کلیک های واقعی از روش هایی چون بهینه سازی featured snipped ، اسکیماهای جدید (FAQ  و How to )و عکس های هدف دار و بهینه سازی فیوآیکون ها(آیکون و تصویر کوچکی که برای نمایش وبسایت بکار میرود) استفاده میکند و به این ترتیب به رتبه ی p0 دست مییابند و برندشان بیشتر دیده و شناخته میشود.
 • هنگامی که با گراف دانش و فیچر اسنیپت به رتبه ی ۱ دست می یابید، با زمانی که بدون این موارد رتبه ی اول میشوید کاملا متفاوت است.وقتی شما در گراف دانش نمایش داده میشوید، حتی اگر در پوزیشن ۱ هم نباشید ، باز هم سایتهایی که در قسمت “مردم همچنین پرسیده اند” یا “یافته های جالب ”  آمده اند باز هم بازدید چندانی نخواهند داشت؛ و گراف دانش شما کلیک های بیشتری میگیرد.
 • همچنین گمان میرود که با رتبه بندی Map Packs ، اخبار و رویدادها  که کلیک بیشتری در رتبه بندی های ارگانیک سنتی میگیرند، همچنان شاهد محلی سازی بیشتر در نتایج جستجو خواهیم بود.

۱۰-برنامه نویسی

شما باید به زبان های برنامه نویسی مانند پایتون و R اهمیت بیشتری بدهید تا کارهای وقت گیر و زائد را حذف کنید.

نتیجه گیری

در سال ۲۰۲۰ سئوکاران باید آمادگی تغییر استراتژی های موجود در سئو را داشته باشند؛ و با تمرکز و تسلط بر الگوریتم های گوگل و همچنین آپدیت های آن کلیه نکات مورد بحث در این مقاله را به کار برند. این ۱۰ مورد تنها تعدادی از نکاتی بود که در کتاب بهترین نکات سئو در سال ۲۰۲۰ به آن اشاره شده بود.
اگر شما هم نکته و مورد خاصی به ذهنتان میرسد آن را با ما و دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید؛ همچنین اگر نیاز به بررسی سایت خود دارید، با کارشناسان تاپ سئو در ارتباط باشید و با دریافت مشاوره سئو به بهترین ها در کسب و کار خود دست یابید.

telegram

   

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *