آموزش جستجوی کلمات کلیدی برای سئو سایت

آموزش جستجوی کلمات کلیدی برای سئو
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

جستجوی کلمات کلیدی یا Keyword Research یکی از مهم ترین بخش های سئو سایت است که اگر آن را به درستی انجام ندهید باعث می شود تمام زحمات شما بی ثمر بماند!

پیدا کردن کلمات کلیدی که مشتریان شما از آن ها در گوگل استفاده می کنند پایه و اساس تمام تلاش های شما در بازاریابی دیجیتال خواهد بود.

چگونه می توانیم بهترین کلیدواژه ها را برای سایت خود پیدا کنیم؟

این مقاله از وب سایت تاپ سئو، یک راهنمای نهایی برای تحقیق کلید واژه ها برای شما آماده کرده ایم.

در این راهنمای کامل به این موارد می پردازیم:

 • نحوه ی پیدا کردن کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ
 • نحوه ی انتخاب کلمات کلیدی صحیح و مناسب کسب و کار
 • نحوه ی استفاده از ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی (Keyword research tools)
 • نکات پیشرفته تحقیق کلمات کلیدی
 • و بسیاری موارد دیگر …

بنابراین اگر قصد کسب رتبه ی بالاتر و ترافیک بیشتری در گوگل را دارید، تا انتهای این آموزش با ما همراه باشید.

بخش اول: اصول جستجوی کلمات کلیدی

در ابتدا، به مفهوم «جستجوی کلمات کلیدی» می پردازیم و توضیح می دهیم چرا برای سئو مهم است. همچنین نشان می دهیم چگونه تحقیق کلمات کلیدی می تواند به افزایش ترافیک سایت کمک کند بطوریکه هر ماه هزاران بازدید منحصر به فرد یا یونیک داشته باشیم.

جستجوی کلمات کلیدی چیست؟ (What is keyword research?)

جستجوی کلمات کلیدی، فرایند کشف کلمات و عباراتی است که افراد در موتورهای جستجو به دنبال آن هستند و هدف نهایی آن بهینه سازی محتوا پیرامون آن اصطلاحات و رتبه بندی بر اساس آنهاست.

(به زبان ساده، پیدا کردن اینکه کاربر چه کلمه ای را در گوگل جستجو میکند.)

چرا جستجوی کلمات کلیدی برای SEO مهم است؟

جستجوی کلمات کلیدی روی تمام فعالیتهای SEO تأثیرگذار است. یعنی کیوورد ریسرچ پایه ی سایر فعالیت ها برای سئو سایت محسوب می شود. فعالیت هایی که پیدا کردن کلمات کلیدی در آن ها مهم است، شمال موارد زیر می شوند:

 • پیدا کردن موضوع برای محتوای سایت
 • سئو on-page
 • ایمیل مار کتینگ
 • انتشار و رشد دادن محتوا

به همین دلیل تحقیق کلمات کلیدی معمولاً اولین گام برای هرگونه فعالیت SEO محسوب می شود.

فرآیند جستجوی کلمات کلیدی

کلمات کلیدی قطب نمایی برای فعالیت های SEO و تعیین کننده ی مسیر پیشرفت هستند.

یکی دیگر از فواید جستجوی کلیدواژه ها، شناسایی افکار، ترس ها و علایق مخاطب و بازار هدفتان است. کلیدواژه ها بیانگر اهداف مشتری و کلمات و عبارات مد نظر آنها می باشند.

توضیح: On-page SEO که On-site SEO نیز نامیده میشود، در واقع پروسه ی بهینه سازی محتوای صفحات وب برای کاربران و موتورهای جستجوست. بهینه سازی تگ های عنوان، محتوا و لینک های داخلی و URL ها از رایج ترین این کارهاست.
طبق گزارش خود گوگل نحوه کار موتورهای جستجو به اینصورت است: زمانی که کاربر کلمه ای را جستجو میکند، در صورتی که آن کلمه دقیقا در صفحات سایت شما باشد، گوگل آن را به عنوان اطلاعات مرتبط در نظر می گیرد. (اگر در عنوان و یا بدنه ی اصلی قرار داشته باشند، بیشترین میزان ارتباط را خواهند داشت.)

قدرت خارق العاده انتخاب صحیح کلمات کلیدی می تواند به شما کمک کند که ترافیک ارگانیک بالایی از گوگل به دست آورید.

به عنوان مثال وب سایت بک لینکو گفته است که سایت آن ها ۳۰۲،۷۴۹ بازدید کننده در هر ماه دارد که ۲۰۰،۷۰۶ بازدید کننده (۶۶.۲۹٪) از گوگل آمده اند (یعنی بازدید ارگانیک). حال چه چیزی باعث این حجم از بازدید برای این سایت شده است؟

بدیهی است که عوامل بسیاری موجب موفقیت سئو سایت بک لینکو بوده است. از جمله محتوا، بهینه سازی سئوی آن پیج، ایجاد لینک و SEO فنی. اما فاکتور شماره ی یک که به رشد ترافیک سایت کمک کرده انتخاب صحیح کلمات کلیدی ست.

بخش دوّم: یافتن ایده هایی برای کلمات کلیدی

در این گام به بررسی اصول و زیربنای جستجوی کلمات کلیدی پرداخته و لیستی از کلمات کلیدی تولید میکنیم.

همچنین استراتژی های اثبات شده ای که شما را به بسیاری از ایده های کلمات کلیدی می رساند، بررسی می کنیم.

فرض کنید شما یک آ‌ژانش بازاریابی دیجیتال راه اندازی کرده اید. حال باید از خود بپرسید افرادی که با کسب و کار من ارتباط دارند، چه کلماتی را جستجو میکنند؟

برخی از این کلمات عبارتند از:

 • شبکه های اجتماعی
 • ایمیل مارکتینگ یا بازریابی ایمیلی
 • ترافیک وب سایت
 • بازاریابی محتوا
 • وبلاگ نویسی
 • تبلیعات کلیکی یا PPC

نکته: توجه کنید که این موارد، کلمات کلیدی نیستند. این ها یک سری موضوعات کلی هستند که ما از آن ها برای جستجوی کلیدواژه ها استفاده می کنیم.

حالا در ادامه یاد میگیرید که چگونه این کار را انجام دهید …

استفاده از جدول محتوای ویکی پدیا

ویکی پدیا، معدنی مملو از کلمات کلیدی است که اغلب نادیده گرفته می شود. در کجا می توان مقالاتی یافت که توسط هزاران متخصص آن رشته در دسته بندی های کوچک و مرتب، ایجاد و سازماندهی شده باشند؟

نحوه استفاده از ویکی پدیا برای پیدا کردن کلمات کلیدی:

ابتدا به ویکی پدیا رفته و یک کلمه کلیدی کلی را تایپ کنید.

ویکی پدیا

در صفحه ویکی پدیای آن کلمه، به دنبال بخش «محتویات یا contents» باشید.

جدول محتوا ویکی پدیا

در این بخش لیستی از زیر موضوعات ذکر شده­ است که برخی ازین کلمات می توانند کلمات کلیدی جذابی باشند که پیدا کردنشان با روش­های دیگر دشوار است.

همچنین می توانید روی برخی از لینک های داخلی موجود در صفحه کلیک کنید تا فهرست مطالب سایر موضوعات مرتبط با آن را نیز ببینید.

برای مثال، در صفحه ویکی پدیای “قهوه” یک پیوند “تهیه قهوه” وجود دارد. هنگامی که روی آن پیوند کلیک می کنید، می بینید فهرست مطالب مربوط به صفحه “تهیه قهوه” دارای کلمات کلیدی دیگری نیز هست که می توانید به لیست خود اضافه کنید.

جستجوی کلمات کلیدی در سرچ های مرتبط گوگل

راه جالب دیگر برای یافتن کلمات کلیدی، بررسی قسمت “جستجوهای مرتبط ” یا (Search related to) در انتهای نتایج صفحه جستجوی گوگل است.

برای مثال، فرض کنید یکی از مباحث شما “بازاریابی محتوا” یا (Content Marketing) باشد.

بعد از جستجوی این کلمه، به پایین صفحه بروید. لیستی از۸ کلمه کلیدی مرتبط با عبارت جستجوی خود را خواهید دید.

سرچ های مرتبط

از آنجا که این پیشنهادات ایده هایی هستند که مستقیماً از گوگل بدست آمده اند، بنابراین نیازی به بررسی محبوبیت آنها نیست. چراکه دلیل دیده شدن این کلیدواژه ها در این بخش این است که هزاران نفر آن ها را سرچ کرده اند!

نکته: پس از کلیک روی یکی از کلمات کلیدی “search related to “، مجددا به پایین نتایج بروید. با این کار لیست جدیدی از کلمات کلیدی مرتبط، به شما ارائه می شود. میتوانید این کار را تکرار کنید.

استفاده از ساجست ها یا پیشنهادات گوگل برای جستجوی کلمات کلیدی

اکنون لیست عبارات جمع آوری شده را، در گوگل تایپ کنید و ببینید اصطلاحاتی که گوگل به شما پیشنهاد می کند چیست. این کلمات، انتخابهای مناسبی هستند زیرا وقتی گوگل یک کلمه ی کلیدی پیشنهاد می دهد، به طور حتم بسیاری از افراد آن را جستجو میکنند.

همچنین می توانید از پیشنهاد یوتیوب (Youtube suggest) و بینگ (Bing) نیز استفاده کنید.

ساجست گوگل

استفاده از انجمن ها (Forums)

انجمن ها یا فروم ها، مانند گروه های متمرکزی هستند که ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته در دسترس کاربران هستند. این انجمن ها محلی هستند که کاربران در آن ها در خصوص موارد مختلف صحبت می کنند، پس می توانید در آن ها کلمات کلیدی بسیار خوبی را پیدا کنید.

برای جستجوی عمیق تر، برخی از موضوعات موجود در انجمن را بررسی کنید تا موضوعات خاص دیگری را که مخاطب هدف شما آن ها را جست و جو می کند پیدا کنید.

استفاده از ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی

درست است که می توان بدون ابزار نیز کلمات کلیدی را یافت، اما ابزارها پروسه ی انتخاب کلمات کلیدی را بسیار آسان تر و سریع تر می کنند. با این توضیح، تعدادی از بهترین و پر کاربردترین ابزارهای جستجوی کلیدواژه ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

ابزار Keyword Planner گوگل

کیوورد پلنر گوگل

Google Keyword Planner مطمئن ترین منبع برای دست یابی به کلمه کلیدی به صورت آنلاین است.

از آن جایی که بر خلاف اکثر ابزارهای دیگر، داده های Keyword Planner مستقیماً از گوگل می آیند، بنابراین دقیق تر هستند.

نکته منفی در مورد این ابزار این است که باید حتما یک کمپین تبلیغاتی adwords داشته باشید.

با این حال، هنوز هم می توان از این ابزار استفاده کرد و کلماتی را یافت که منجر به جستجوهای زیاد دیگری شود.

این ابزار رایگان است ولی برای دسترسی به آن نیاز به اکانت Google Ads دارید.(البته متاسفانه این ابزار در ایران فیلتر است)

ابزار رایگان Keyword Tool

ابزار keywordtool

ابزار Keywordtool.io یک ابزار رایگان برای جستجوی کلمات کلیدی است که خوشبختانه کلمات فارسی را نیز پشتیبانی می کند. این ابزار که برای پیدا کردن کلمات کلیدی لانگ تیل بسیار مفید است، از قابلیت auotocomplete گوگل برای پیدا کردن کلیدواژه ها استفاده می کند.

نسخه رایگان این ابزار بیش از ۷۵۰ کلیدواژه لانگ تیل را برای شما تولید می کند. نسخه پرو این ابزار می تواند دو برابر این تعداد برای شما کلیدواژه پیشنهاد دهد.

ابزار ترندز گوگل (Google Trends)

ترندز گوگل

گوگل  ترندز یکی از ابزارهای کاملا رایگان گوگل است که با بهره گیری از آن می توان میزان محبوبیت یک عبارت یا کلمه خاص در گوگل را بررسی کرد. با استفاده از این ابزار می توانید بفهمید که ترند یا میزان سرچ یک عبارت رو به کاهش یا افزایش است. علاوه بر این، با این ابزار می توانید اطلاعات جغرافیایی در خصوص میزان سرچ یک عبارت در نقاط مختلف را به دست آورید. اطلاعاتی که در این ابزار وجود دارد بر اساس منابع سرچ های گوگل جمع آوری شده است.

همچنین، این ابزار بخشی برای پیشنهاد کلیدواژه ها دارد که این این کلیدواژه ها را بر اساس میزان محبوبیت پیشنهاد میدهد. اطلاعات و کلمات کلیدی که از این ابزار به دست می آورید کاملا منحصر به فرد هستند و می توانند به شما کمک کنند که در رقابت با رقبای خود پیروز شوید. علاوه بر این، می توانید موضوعات جدید و پر طرفداری را پیدا کنید که هنوز رقبای شما روی آن دست نگذاشته اند.

ابزار SEMrush

اگر می خواهید روی یک ابزار پولی برای جستجوی کلمات کلیدی سرمایه گذاری کنید، SEMrush را به شدت توصیه می کنیم. به این دلیل که این ابزار در زمان صرفه جویی زیادی میکند. به این ترتیب که سمراش می تواند کلمات کلیدی دقیقی را که یک سایت با آنها رنک دارد را به شما نشان دهد. بنابراین اگر سایتی وجود دارد که در گوگل در حال رقابت با شما است،کافیست آن را در SEMrush وارد کنید و سپس کلیدواژه های آن را بررسی کنید.

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *