روش دریافت نظر برای اپلیکیشن در Google Play و اهمیت نظرات در گوگل پلی

اهمیت نظرات در گوگل پلی
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

در زمینه بهینه سازی اپلیکیشن برای اپ استورها یا ASO، همیشه گفته می شود که همه چیز سرچ نیست و فاکتورهای بسیار زیادی روی میزان دیده شدن اپلیکیشن شما تاثیر خواهند داشت. یکی از مهم ترین بخش های بهینه سازی اپ استورها و نصب تضمینی اپلیکیشن، توجه به نقد ها و نظرات در گوگل پلی است، زیرا این بخش به شدت روی تمایل کاربر برای دانلود اپلیکیشن شما تاثیر خواهد داشت. در این مقاله از وب سایت تاپ سئو، اهمیت نظرات در گوگل پلی را برای شما به طور کامل شرح خواهیم داد و سپس روشی را برای دریافت امتیاز و نظر مثبت برای اپلیکیشن ها به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بهینه سازی اپلیکیشن چیست؟

نظرات کاربران

قبل از این که به بحث اهمیت نظرات در گوگل پلی بپردازیم، شاید لازم باشد توضیحاتی را در خصوص App Store Optimization یا ASO داشته باشیم.

همانند بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو سایت، ASO نیز فرآیندی است که با استفاده از آن احتمال اینکه کاربران اپلیکیشن شما را در اپ استورها پیدا کرده و دانلود کنند، بیشتر می شود. 

کاربران ممکن است برای نیازهای مختلف، مانند کار، سرگرمی، برنامه ریزی، سفر و غیره به اپلیکیشن استورها سر بزنند و معمولا با خیل عظیمی از اپلیکیشن های مختلف مواجه می شوند. هرچه تعداد اپلیکیشن های موجود برای یک نیاز خاص بیشتر باشد، شانس هر اپلیکیشن برای پیدا و دانلود شدن کم می شود. حال با استفاده از تکنیک های بهینه سازی اپلیکیشن، شما می توانید برنامه خود را در معرض دید کاربران قرار دهید و در رقابت با اپلیکیشن های مشابه پیروز شوید.

یکی از مهم ترین بخش های بهینه سازی اپ استورها یا ASO، توجه به ریتینگ و کامنت های اپلیکیشن است. در ادامه، در خصوص اهمیت نظرات در گوگل پلی توضیح خواهیم داد و روشی را برای دریافت نظرات مثبت بیشتر به شما معرفی می کنیم.

استراتژی هایی برای گرفتن ریت و نظرات مثبت در گوگل پلی

اهمیت نظرات در گوگل پلی

قبل از اینکه در خصوص اهمیت نظرات در گوگل پلی صحبت کنیم، راه حل هایی را به شما ارائه خواهیم داد که با استفاده از آن می توانید نظرات بیشتری را برای اپلیکیشن خود دریافت کنید.

اوّلین کاری که می توانید انجام دهید این است که به تجربیات خود فکر کنید و آن ها را معیار قرار دهید. همه ما به خوبی می دانیم که حین کار با یک اپلیکیشن، چه چیزهای خوب هستند و چه چیزهای مزاحم و اذیت کننده. این نکات را در نظر داشته باشید و از نمایش پاپ آپ های مزاحم در زمان بد درخواست از کاربر برای ثبت نظر، خودداری کنید.

امّا از چه روش هایی می توان برای دریافت نظرات مثبت در گوگل پلی استفاده کرد؟

استفاده از طرح رشد اپلیکیشن تاپ سئو

کار بهینه سازی اپ استور ها یا ASO دارای اصول مشخصی است و پیاده سازی آن نیاز به دانش و تجربه دارد. تیم تاپ سئو به عنوان ارائه دهنده خدمات ASO و نصب تضمینی اپلیکیشن، می تواند در راستای رشد برنامه شما و افزایش نصب آن به شما کمک کند.

با توجه به اهمیت نظرات در گوگل پلی، طرح پیشنهادی تاپ سئو شامل امکان ثبت نظرات و ریت مثبت برای اپلیکیشن شما می شود. تاپ سئو با در اختیار داشتن مجموعه ای بزرگ از اکانت های گوگل پلی، می تواند در زمینه ثبت نظرات و ریت مثبت برای اپلیکیشن به شما کمک کند.

با افزایش تعداد نظرات و ریت های مثبت، میزان دیده شدن اپلیکیشن شما در گوگل پلی بالاتر خواهد رفت و درنتیجه، تعداد دانلود های آن نیز افزایش می یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طرح ثبت نظر تاپ سئو، با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید:

تماس با ما

بازبینی جمله بندی درخواست ثبت نظر

همان طور که گفتیم، نمایش پاپ های مزاحم و درخواست ثبت نظر به هیچ وجه کار مناسبی برای دریافت نظرات مثبت نخواهد بود. با توجه به اهمیت نظرات در گوگل پلی، شما باید به گونه ای از کاربران بخواهید که برای شما نظر ثبت کنند که کمترین اجبار وجود داشته باشند و به بهترین حالت کاربر را مجاب کند.

علاوه بر نحوه نمایش درخواست، جمله بندی متن درخواست نیز بسیار مهم است. به جای اینکه کاربران را مجبور کنید و مستقیما به ان ها بگویید که به صفحه اپ استور بروند و امتیاز ثبت کنند، می توانید از کلمات مثبت استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید بگویید: آیا از کار کردن با اپلیکیشن لذت می برید؟ و سپس کاربر را به صفحه اپ استور خود ری دایرکت کنید.

برای نظرات منفی هم توصیه می شود که از کاربران بخواهید در صورت ناراحتی ای بروز مشکل، از طریق فرم تماس با شما ارتباط برقرار کنند. در این صورت، احتمال ثبت نظر منفی در صفحه اپ استور کمتر می شود.

راه های ارتباطی فراوان داشته و همیشه در دسترس باشید

در دنیای مجازی، مشتری حکم همان ارباب رجوع را دارد و برطرف کردن نیازهایش به بهترین نحو ممکن اهمیت کلیدی دارد.

یکی از بهترین کارها این است که یک باکس ارتباط با مشتری یا ایمیل در نظر بگیرید و ان را در جایی قرار دهید که به راحتی در دسترس باشد. اگر کاربران احساس کنند که مشکلات آن ها سریع پاسخ داده می شود و به سرعت برطرف می شود، احتمال اینکه برای شما نظر مثبت ثبت کنند بالا می رود.

همچنین، اگر شما در دسترس نباشید و به نیازهای کاربر توجه نکنید، شاید اوّلین چیزی که به ذهن کاربر برسد این باشد که به صفحه اپلیکیشن شما در گوگل پلی مراجعه کرده و شکایت و نارضایتی خود را ثبت کند.

با صبر و حوصله فراوان به نظرات رسیدگی کنید

توجه به کاربران، مهم دانستن نظراتشان و نشان دادن این اهمیت بسیار مهم است. اگر شما با دقت فراوان به تک تک نظرات کاربران توجه کنید و برای ان ها وقت بگذارید، تاثیر مثبت آن روی تمام کاربران خواهد بود.

حق ندادن به کاربر، توهین و تحقیر آن ها و یا حتی جواب ندادن به نظرات از جمله کارهایی هستند که به شدت می توانند میزان دانلود اپلیکیشن شما را پایین بیاورند. همچنین، استفاده از یک متن از پیش آماده برای پاسخ گویی به تمام نظرات نیز کار جالبی نیست.

کاربران باید احساس کنند که شما به ان ها اهمیت می دهید و تک تک نظرات ان ها را می خوانید و اعمال می کنید.

اهمیت نظرات در گوگل پلی و تاثیر آن در ASO

نظرات کاربران

امتیازات و نظرات در گوگل پلی به بیانی ساده راهی هستند که کاربران با استفاده از آن احساسشان را در مورد یک اپلیکیشن بیان می کنند. این بیان احساسات می تواند در قالب یک تا ۵ ستاره باشد و یا در قالب نوشتن متنی در بخش نظرات. کاربران ممکن است ویژگی هایی که دوست داشته اند یا نداشته اند را عنوان کنند و یا درخواست کنند ویژگی های جدید به اپلیکیشن اضافه شود.

در دنیای امروزه، خریدهای اینترنتی بسیار رایج شده اند و نظرات مشتریان در تمامی حوزه ها، نقش بسیار مهمی در انتخاب کاربران دارند. در واقع، نظرات گواهی بر این هستند که یک اپلیکیشن ارزش دانلود کردن را دارد یا خیر و کاربران به شدت برای تصمیم گیری به این نظرات تکیه می کنند.

با در نظر گرفتن نکات بالا، اهمیت نظرات در گوگل پلی و یا در هر مارکتی که شما در آن فعالیت دارید مشخص می شود.

نظرات و ریت مثبت قطعا روی افزایش میزان دانلود و فروش تاثیر مثبت دارند. به طور کلی، میانگین ۴ ستاره و نظرات مثبت مکفی ثابت شده است که می تواند روی نرخ دانلود اپلیکیشن تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد.

تحقیقات نشان داده اند که بیشتر کاربران قبل از دانلود اپلیکیشن، ریت آن و نظراتش را بررسی می کنند. 

اگر کاربران برای اپ های رایگان به نظرات اتکا می کنند، حال ببینید برای اپلیکیشن های پولی نظرات چه اهمیتی پیدا می کنند!

در تحقیقی که توسط کمپانی Apptentive انجام شد، با هزاران کاربر مصاحبه شد و از آن ها در مورد نظرشان در خصوص ریت ها و کامنت ها سوال شد. نتایج نشان داد که تقریبا ۸۰ درصد کاربران به نظرات و ریت ها توجه می کنند و از هر ۱۰ نفر، ۴ نفر نظرات را کامل می خوانند و آن ها را در تصمیم گیری خود لحاظ می کنند.

همچنین، نشان داده شد اپلیکیشن هایی که سه ستاره و کمتر دارند، برای دانلود شدن انتخاب نمی شوند و در مقابل، اپلیکیشن های که ۴ ستاره و بیشتر دارند، مقبولیت بیشتری را دریافت می کنند.

هرچه ریت و نظرات در خصوص یک اپلیکیشن بهتر باشد، احساسات کاربران نسبت به اپلیکیشن بهتر می شود و تعداد دانلود ها بالا می رود.

اهمیت نظرات در گوگل پلی هم برای کاربران است و هم برای توسعه دهندگان. کاربران جدید با بررسی نظرات می توانند بفهمند که آیا اپلیکیشن نیازشان را برطرف خواهد کرد یا خیر. همچنین، توسعه دهندگان با استفاده از نظرات قادر خواهند بود که بازخورد کاربران را دریافت کنند و از باگ ها یا مشکلات احتمالی اپلیکیشن خود با خبر شوند.

نکته بسیار مهم دیگر در خصوص اهمیت نظرات در گوگل پلی این است که میانگین ریت شما، تعیین کننده رنک و جایگاه شما در صفحه جستجوی اپ استور خواهد بود.

ریت کم یا ریت منفی روی رنک و میزان دیده شدن اپلیکیشن شما تاثیر خواهد داشت و اپ استور ها اپلیکیشن هایی که ریت های بیشتر و مثبت تری داشته باشند را بیشتر در نتایج جستجو نشان خواهند داد.

سوای از موتور جستجوی گوگل پلی، نظرات و ریت مثبت فراوان روی کاربران نیز تاثیر می گذارد و باعث می شود تعداد دانلود ها بالا برود.

استفاده از کلیدواژه ها در نظرات نیز روی رنک شما در جستجوی گوگل پلی تاثیر خواهد داشت و استفاده از کلیدواژه ها، به رنک شما با آن کمک خواهد کرد.

نکته قابل توجه این است که کاربران معمولا به خودشان زحمت نوشتن کامنت را نمی دهند، مگر این که باگ یا کرش خاصی در برنامه وجود داشته باشد! اگر اپ به خوبی و به درستی کار کند، کم پیش می آید که کاربران نظری ثبت کنند. به همین دلیل، توسعه دهندگان باید استراتژی مشخصی را داشته باشند که با استفاده از آن کاربران را به ثبت نظرات مثبت مجاب کنند.

ثبت نظرات و ریت مثبت برای اپلیکیشن شما توسط تاپ سئو. با ما تماس بگیرید

call us

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *