آموزش گزارش Mobile Usability در سرچ کنسول جدید گوگل

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

در این مقاله قصد دارم شما را با بخش گزارش Mobile Usability آشنا کنم و با هم به مشکلات و نحوه رفع آنها بپردازیم پس توصیه میکنم حتما با ادامه مطلب با من همراه شوید.

گزارش Mobile Usability

Mobile Usability report

گزارش Mobile Usability در سرچ کنسول جدید گوگل به شما اطلاعاتی در مورد مشکلات صفحات سایت برای نمایش در موبایل را در اختیار شما قرار می دهد.

حالت نمایش تاپ لول صفحاتی را نشان میدهد که مشکلات گزارش Mobile Usability آنها از آستانه تحمل بیشتر باشد. روی یک مشکل کلیک کنید تا جزییات آن مشکل را ببینید، شامل لیست نمونه ای از صفحاتی که دارای آن مشکل هستند، اطلاعاتی در مورد اینکه چطور این مشکلات را رفع کنیم، و فرآیندی که به گوگل بگویید مشکلات را رفع کردید.

صفحه خلاصه | Summary page

نمودار تعداد صفحاتی که خطا دارند و یا در حالت معتبر هستند را نشان میدهد. بسته به property که در آن هستید اگر تیک گزینه Impressions را بزنید به شما Impression صفحات در موبایل را نشان میدهد.

صفحه خلاصه گزارش Mobile Usability

اطلاعاتی که صفحه خلاصه | Summary page در اختیار شما میگذارد

جدولی که در این بخش مشاهده میکنید میتواند تا ۱۰۰۰ نتیجه را به شما نشان دهد. اگر بیشتر از ۱۰۰۰ صفحه آسیب دیده داشته باشید ممکن است بعضی از صفحات آسیب دیده را بشما نشان ندهد، چون نتوانستید مشکل را تشخیص دهید، چون مشکل خیلی جدید است، یا اینکه مشکل در صفحه ای رخ داده است که امتیاز آستانه Usability آن بالاست.

اطلاعات زیر در گزارش نشان داده شده است:

 • وضعیت | Status : یک صفحه دو وضعیت میتواند داشته باشد:
  • خطا | Error: صفحه موبایل فرندلی نیست.
  • معتبر | Valid: صفحه موبایل فرندلی است.
 • صفحات | Pages : تعداد صفحات در وضعیت ارور یا خطا با این مشکل

جزییاتی در مورد وضعیت صفحه

گوگل بسته به امتیاز mobile usability صفحه ای را معتبر یا خطا دار نشان میدهد. این امتیاز بر اساس تعداد مشکلات و نسبت به شدت آنها محاسبه میشود.

 • خطا یا همان ارور به این معنیست صفحه از حداقل سطح mobile usability کمتر است. اگر ضفحه ای در حالت ارور باشد، برای هر صفحه ای که مشکل Mobile Usability در آن رخ داده است در صفحه جزییات لیست میشود.
 • حالت Valid یا همان معتبر به این معنیست که صفحه از حداقل سطح mobile usability برخوردار است، با اینکه ممکن است مقداری مشکل mobile usability داشته باشد که در این گزارش به صفحه نسبت داده نشده است. اگر میخواهید از اینکه صفحه کاملا عاری از هر گونه مشکل mobile usability است اطمینان حاصل کنید میتوانید از ابزار تست موبایل فرندلی گوگل اقدام به گرفتن تست از صفحه خود کنید.

موبایل فرندلی تست گوگل

چه زمانی این مشکل رخ داده است؟

صفحه ای را تصور کنید که معتبر شناخته شده، ولی مقدار جزیی مشکل usability دارد. آنوقت این صفحه تحت تاثیر مشکل دیگری که بر امتیاز usability تاثیر گذاشته توسط گوگل به عنوان صفحه ای که دارای ارور است مارک میخورد. در این مورد، هر دو مشکل همزمان برای صفحه ظاهر میشوند، هر چند که یک مشکل خیلی قبل رخ داده است.

Takeaway: تمام مشکلات نشان داده شده برای صفحه لزوما در زمانی که ارور به صفحه تخصیص داده میشده رخ نداده است.

جزییاتی در مورد تعداد صفحات آسیب دیده

صفحاتی که در حالت معتبر هستند در قسمت تعداد صفحات آسیب دیده شمرده نمیشوند. همچنین صفحات معتبر در قسمت صفحات آسیب دیده نشان داده نمیشوند. فقط صفحاتی که در حالت ارور باشند شمرده میشوند و در لیست صفحات آسیب دیده نشان داده میشوند.

مثال:

این سناریو را با دو صفحه تصور کنید:

 • صفحه ۱ توسط مشکل A و B آسیب دیده است، اما به عنوان معتبر برچسب خورده، چونکه امتیاز Mobile Usability آن بالاتر از آستانه معتبر است.
 • صفحه ۲ توسط مشکل B و C و D به عنوان آسیب دیده مارک خورده است، بخاطر اینکه امتیاز Mobile Usability آن کمتر از آستانه معتبر است.

در این سناریو :

 • تعداد صفحات شمرده شده برای مشکل A صفر است
 • تعداد صفحات شمرده شده برای مشکل B و C و D یک است
 • صفحاتی که به عنوان آسیب دیده شده با مشکل B  نشان داده شده اند: صفحه ۲ هست

اولویت بندی و رفع مشکلات گزارش Mobile Usability

۱. در صفحه گزارش summary، مشکلات با ترکیبی از validation state و تعداد صفحات آسیب دیده مرتب شده اند; گوگل پیشنهاد میکند به ترتیب پیشفرض خودشان آنها را اولویت بندی کنید. اول علتهای مرسوم و عادی را (مثل بهم ریختگی قالب)، سپس بقیه را درست کنید.

۲. بررسی کنید که اگر افزایش تعداد کل ارورها از یک ارور بود: بدنبال مشکل مربوطه در جدول باشید. اطلاعات زیر را در مورد انواع ارورها و رفع ارورهای مربوطه ببینید.

۳. یک ردیف از جدول را برای دیدن صفحه جزییات ارور انتخاب کنید:

صفحه جزییات شامل نمونه ای از یو آر ال های آسیب دیده است. لیست همیشه کامل نیست، چونکه به ۱۰۰۰ ردیف محدود است، و ممکن است شامل نمونه ارورهای کشف         شده اخیر نباشد.

Learn more  را برای دریافت مستندات رسمی در مورد نحوه درست Syntax انتخاب کنید.

یک آدرس یو آر ال آسیب دیده را در جدول انتخاب کنید تا یک پنل با اطلاعات بیشتری برای شما باز شود، این پنل شامل تعداد مشکلات Mobile Usability و یک لینک Inspect برای اجرای Inspect URL tool در مقابل ورژن ایندکس شده این صفحه است و یک لینک Test live version برای اجرای موبایل فرندلی تست Mobile Friendly Test روی همان صفحه است. ممکن است ارور در ورژن لایو برطرف شود ولی در گزارش Mobile Usability وجود داشته باشید چونکه صفحه هنوز از زمانی که recrawled شده درست نشده است، بنابر این درخواست validation را بعد ازینکه تمام موارد خطا را بررسی و رفع کردید بدهید.

۴. تمام نمونه خطاهای روی سایت را رفع کنید، تست کنید که این خطاها برطرف شده باشند، و مطمئن شوید که صفحه هایی که خطاهای آنرا برطرف کردید روی وب بصورت زنده وجود دارند.

۵. به صفحه جزییات مشکل برگردید و روی دکمه “Validate & Update Google” کلیک کنید تا فرآیند اعتبارسنجی شروع شود. این فرآیند همان موقع اجرا نمیشود. برای درک فرآیند اعتبار سنجی صفحه About validation را مشاهده کنید.

۶. به رفع خطاها ادامه دهید.

به اشتراک گذاشتن گزارش Mobile Usability

شما میتوانید با فشردن دکمه share جزییات مشکل را با همکاران خود به اشتراک بگذارید. این لینک فقط به همین صفحه از مشکل دسترسی به بقیه میدهد، بعلاوه تاریخچه اعتبار سنجی صفحات برای این مشکل، برای هر کسی که این لینک را برای آن به اشتراک گذاشتید قابل مشاهده هست. با این کار بقیه به صفحات دیگر دسترسی ندارند، برای اینکه دسترسی بدهد گزینه shared user را روی اکانت خود فعال نمایید. شما هر زمان که خواستید میتوانید با غیر فعال کردن گزینه sharing این دسترسی را پرای همان صفحه پس بگیرید.

خطایابی ارورهای گزارش Mobile Usability

مشخص کنید که افزایش خطاها بخاطر گروهی از صفحات بوده یا خیر

۱. اگر افزایش مشاهده کردید دنبال کاهش در حالت دیگری باشید (error or valid).

۲. اگر کاهش متناظری پیدا کردید، تایید کنید که آنها یک آدرس یو آر ال هستند.

۳. اگر URL ها از یک حالت به حالت دیگر متنقل شده اند، مشخص کنید که چه چیزی را تغییر داده اید که باعث این امر شده است.

دلیل عمده‌ی افزایش خطاها اضافه شدن ارور به قالب است که توسط صفحات زیادی این قالب استفاده میشود و باعث افزایش خطاها در سرچ کنسول میشود.

خطاهای گزارش Mobile Usability

خطاهای یا ارورهای زیر ممکن است در قسمت گزارش Mobile Usability رخ دهد:

استفاده از پلاگین هایی که ناسازگاری ایجاد میکنند

Uses incompatible plugins

صفحه ای که شامل پلاگین ها است، مثل فلش، که توسط بسیاری از مرورگرهای موبایل پشتیبانی نمیشود پیشنهاد گوگل این است که صفحات خود را با استفاده از تکنولوژی های جدید وب مانند HTML5 بازطراحی کنید.

Viewport تنظیم نشده است

Viewport not set

در صفحه شما viewport به درستی تنظیم نشده است. viewport به مرورگر ابعاد و اندازه ی درست صفحه نمایش را میگوید. چونکه بازدیدکنندگانی که به سایت شما می آیند از دستگاهها با ابعاد و اندازه های مختلفی از صفحه نمایش استفاده میکنند مثل مانیتور های دسکتاپ بزرگ، یا تبلت ها و یا تلفن های هوشمند کوچک. صفحات شما باید با استفاده از تگ meta viewport یک اندازه مشخصی را تعیین کنند.

Viewport برای “device-width” تنظیم نشده است

Viewport not set to “device-width”

صفحه شما ویژگی fixed-width viewport را تعیین میکند، که به این معنی است که نمیتواند به اندازه های مختلف صفحه نمایش تنظیم شود. برای رفع این خطا، برای صفحات سایت خود طراحی responsive را در نظر بگیرید و viewport را جوری تنظیم کنید که به اندازه عرض و اندازه دستگاه تنظیم شود.

محتوا از صفحه بزرگتر است

Content wider than screen

این خطا وقتی نمایش داده میشود که برای دیدن عکس ها و متن های صفحه اسکرول افقی احتیاج باشد. این خطا وقتی اتفاق می افتد که در کدهای CSS از خاصیت absolute استفاده میشود، و یا اینکه از عکسهایی استفاده شده است که در عرض مرورگرها بخوبی نمایش داده شود (مثل ۹۸۰px). برای رفع این خطا، مطمئن شوید صفحه از relative width و خاصیت position برای عناصر CSS استفاده میکند و مطمئن شوید که عکس ها هم براحتی میتوانند تغییر اندازه دهند.

متن ها برای خواندن خیلی کوچک هستند

Text too small to read

این خطا وقتی رخ میدهد که فونت تعریف شده برای خواندن متن ها خیلی کوچک است و بازدیدکنندگان موبایل برای خواندن متن ها باید صفحه را زوم کنند. بعد از تعیین viewport برای صفحات سایت، اندازه فونت را جوری تنظیم کنید که با اندازه صفحه تغییر اندازه دهد.

عناصر قابل کلیک خیلی بهم نزدیک هستند

Clickable elements too close together

این خطا زمانی ظاهر میشود که URL ها برای لمس کردن خیلی نزدیک بهم باشند جوری که کاربر براحتی نتواند آنها را درست لمس و انتخاب کند. مثل دکمه ها و لینک های navigational در سایت که آنقدر بهم نزدیک هستند که یک کاربر موبایل براحتی نمیتواند با یک لمس و بدون برخورد با لینک های حول آن لینکی را با لمس خود انتخاب کند. برای رفع این خطا، از اندازه و فضای کافی و مناسب برای لمس دکمه ها و لینک های navigational توسط کاربر موبایل مطمئن شوید.

اعتبار سنجی

Validation

پس از اینکه تمام خطاهای سایت را رفع کردید، به گوگل بگویید تا صفحات سایت شما را دوباره Crawl کند

اگر تمایل داشته باشید کارشناسان تیم ما میتوانند برای شما تحلیل کاملی از سایتتان ارائه داده و تمام مشکلات سایت شما را بطرف کنند

همچنین میتواند برای سئو سایت خود با تیم ما ارتباط بگیرید و سئوی سایت خود را با خیال راحت به ما بسپارید

راههای ارتباط با ما

شماره تماس: ۰۹۱۰۷۲۵۴۸۶۱

تلگرام: faradataseo

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *