چگونه در دوران کرونا آینده برند خود را با سئو تضمین کنیم؟

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

تغییرات بسیار گسترده ای که در سطح جهان و اقتصاد جهانی رخ داده قطعا نیازمند این است که شما بازبینی کلی در خصوص استراتژی بازاریابی کسب و کار خود داشته باشید!

وقت آن رسیده که به روش های نوین بازاریابی روی بیاورید تا به بهترین نحو ممکن از کسب و کار خود محافظت کرده و آینده اش را تضمین کنید.

در ادامه قصد داریم دید کلی در خصوص تغییرات زیاد حوزه بازاریابی با توجه به اپیدمی کووید-۱۹ داشته باشیم و سپس توضیح خواهیم داد که چگونه سئو سایت می تواند کشتی نجات کسب و کارها باشد. با ما همراه باشید.

تغییرات حوزه بازاریابی در زمان شیوع ویروس کرونا

متخصصین سئو کاملا به تغییر سرچ، دنیای وب و نیاز کاربر عادت دارند. زیرا در حوزه سئو همیشه فاکتورهای بسیار زیادی وجود دارد که از کنترل خارج هستند.

ولی امروزه و در دوران اپیدمی کووید ۱۹، متخصصین حوزه بازاریابی کسب و کار با تردید های بسیار زیادی مواجه هستند که شرایط را برای آنها بسیار سخت کرده است.

طی یک تحقیق گسترده و پرسش و پاسخ از بازاریابان در سطح جهانی، در خصوص پیش بینی های آنها برای وضعیت کسب و کارها نتایج زیر به دست آمد:

 • ۶۵ درصد از بازاریابان پیش بینی کاهش بودجه سالانه برای بازاریابی را داشتند.
 • ۸۶ درصد از بازاریابان پیش بینی کردند که رسیدن به اهداف بازاریابی که تعیین کرده بودند بسیار سخت تر خواهد بود.
 • ۳۵ درصد از شرکت کنندگان در این تحقیق اعلام کردند که بزرگ ترین نگرانی آن ها در زمینه تاثیر ویروس کرونا بر بازاریابی، کاهش بودجه آنها بوده است.
 • ۵۸ درصد از شرکت کنندگان اعلام کردند که اگر با یک رکود اقتصادی جهانی مواجه شوند، مجبور خواهند بود که بودجه های خود را کم کنند.
 • ۴۷ درصد از پاسخ دهندگان اعلام کردند که مسئله کرونا ویروس توانایی شرکت آن ها برای محقق کردن اهداف بازاریابی شان را به شدت کاهش داده است.
 • ۶۳ درصد از شرکت کنندگان اعلام کردند که در این دوران سئو سایت اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده است.

در حالی که کاهش بودجه نگرانی اصلی بازاریابان بوده است، از کار بیکار شدن کارکنان و همچنین محدود شدن کانال های بازاریابی نیز از جمله تهدیدات عمده این حوزه شناخته شد.

امّا، بیش از نیمی از بازاریابان معتقدند که سئو در این دوران اهمیت ویژه ای دارد.

چرا باید برای آینده کسب و کار خود به سئو اهمیت دهیم؟

رشد کسب و کار با سئو

در شرایط کنونی، حضور در فضای مجازی و در سرچ اهمیتی بیش از قبل پیدا کرده است. در ادامه، دلایلی برای این مسئله را شرح خواهیم داد:

 • بازاریابی محتوا و سرچ ارگانیک همیشه مفید است – نوشتن محتوایی که برای مشتریان شما مفید است و به سوالات آن ها پاسخ می دهد شروع خوبی برای تضمین آینده کسب و کار است. باید به بازاریابی محتوا در وب به چشم یک سرمایه گذاری نگاه کنید که در آینده می توانید از آن سود زیادی ببرید.
 • استراتژی سئو به راحتی قابلیت تغییر جهت دارد – در واقع تغییر و تعویض جهت، کاری است که سئوکاران دائما انجام می دهند و به آن عادت دارند. با هر تغییر در الگوریتم ها و با هر تغییر در ترند های سرچ، سئو کاران استراتژی خود را اصلاح کرده و تطبیق می دهند.
 • با محتوا می توان نیاز ها را هدف قرار داد – امروزه افراد زیادی در خانه هستند و بسیاری از نیازها و سوالات خود را سرچ می کنند. شما با شناسایی این نیازها می توانید محتوای هدفمند تولید کرده و برند سازی موفقی داشته باشید.
 • سئو مقرون به صرفه است – هزینه های سئو در مقابسه با تقریبا تمام کانال های بازاریابی مقرون به صرفه تر است.
 • سئو در دراز مدت بسیار مفید است – کاری که در زمینه سئو برای شما انجام می شود، سود دهی بلند مدت خواهد داشت.

چگونه با سئو آینده کسب و کار خود را تضمین کنیم؟

حال که در خصوص اهمیت بیش از پیش سئو به عنوان روش بازاریابی صحبت کردیم و از دلایل اهمیت آن در این برهه زمانی خاص گفتیم، در ادامه توضیح خواهیم داد که چگونه می توان در دوران اپیدمی کووید-۱۹ از سئو بهره برد.

به اندازه مکفی به مشکل موجود اشاره کنید

اینکه محتوایی تولید کنید که به مشکل فعلی اشاره دارد ایده خوبی است. ولی در عین حال، تولید محتوای معمولی را برای مشتریان و بازدید کنندگان خود فراموش نکنید.

این یعنی در کنار تولید محتوا برای شرایط خاص فعلی، از تولید محتوای عمومی و پاسخگویی به نیاز کلی هم چشم پوشی نکنید.

علاوه بر این، در انتقال پیام خود نیز محتاطانه عمل کنید. نباید این حس به کاربر منتقل شود که شما در حال سودجویی از شرایط هستید!

از الان برای آینده خود سرمایه گذاری کنید

سئو به طور کلی فرآیندی زمانبر است. شرکت هایی که در سئو سرمایه گذاری می کنند، در واقع این تضمین را برای خود ایجاد می کنند که در آینده نیز ترافیک و فروش داشته باشند.

کمپانی های که صرفا روی تبلیغات و رسانه های پولی برای بازاریابی خود تمرکز داشته اند، به شدت تحت تاثیر منفی شرایط فعلی قرار گرفته اند. شما باید کاری کنید که کمپانی شما در این دسته قرار نگیرد.

توجه داشته باشید که کووید-۱۹ نمونه ای از هر اتفاقی است که ممکن است در طول تاریخ رخ دهد و کسب و کار شما را به شدت دستخوش تغییرات و شرایط نا مساعد کند. برنامه داشتن برای چنین شرایطی می تواند تا حد زیادی برای شما نجات دهنده باشد.

سوالات متداول در خصوص سئو و استفاده از آن در اپیدمی کووید-۱۹

سئو در کرونا

قابل درک است که هنوز هم کسب و کارهای بسیاری در خصوص استفاده از سئو شک داشته باشند، مخصوصا در شرایط خاص فعلی که هر گونه سرمایه گذاری باید با احتیاط انجام شود. امّا نتایج سئو روی موفقیت کسب و کارها به صورت کاملا عملی به اثبات رسیده است و تحقیقات گسترده همه به سودمند بودن سئو خصوصا در بازه زمانی بلند مدت تاکید دارند. در ادامه بعضی از سوالاتی که در ذهن صاحبان کسب و کارها وجود دارد را پاسخ خواهیم داد تا شبهه هایی که در خصوص کارآمدی سئو در این شرایط وجود دارد تا حدودی برطرف شود.

چگونه با داشتن سایت می توانیم مشتری های خاصی را هدف قرار دهیم؟

این مسئله به این بستگی دارد که شما تحقیقات کاملی را انجام دهید و متوجه شوید که جامعه هدف شما دقیقا چه نیازهایی دارد.

یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار این است که ببینید جامعه هدف شما در دنیای وب چه سوال هایی را می پرسد و سپس ببینید سایت شما برای آن سوال ها پاسخ فراهم می کند یا خیر.

افراد بسیار زیادی صرفا روی جنبه تجاری یک سایت توجه می کنند و فروش را در الویت قرار می دهند. شما نباید گول میزان سرچ کلیدواژه ها را بخورید. در عوض باید سعی کنید چیزی را ارائه دهید که برای مخاطبین شما آموزنده باشد، نه صرفا تجاری.

افرادی که روی آموزنده بودن و اطلاع رسانی به کاربران تمرکز می کنند، شانس بیشتری دارند که کاربران را به مشتری تبدیل کنند.

قطعا شما باید برای تمام مراحل قیف بازاریابی صفحاتی را در نظر بگیرید. ولی به هیچ وجه بخش اطلاع رسانی و ارائه محتوای آموزنده را فراموش نکنید.

آیا در ۳۰ الی ۶۰ روز گذشته تغییرات عمده ای در میزان سرچ به وجود آمده؟

پاسخ این سوال کامل به حوزه کسب و کار بستگی دارد.

به عنوان مثال در حوزه گردشگری تمام ترافیک و سرچ برای کنسل کردن رزور هتل ها و پروازها و همچنین شرایط لغو تورها و پس گرفتن هزینه ها بوده است.

در خصوص خرده فروشی ها شرایط برای همه یکسان نبوده است و عمدتا به این بستگی داشته که فروشنده ی چه چیزی بوده اند. بعضی از فروشگاه ها شرایط خوبی دارند و بعضی دیگر با رکود فروش مواجه شده اند.

از منظر کلان، میزان سرچ به طور کلی افزایش چشمگیری داشته و دلیل آن هم این است که افراد زمان بیشتری را در خانه سپری می کنند و تایم آزاد بیشتری دارند. ولی این میزان افزایش در هر حوزه متفاوت بوده است.

سئو چگونه می تواند به کسب و کارهای حوزه گردشگری کمک کند؟

برای سایت های گردشگری مطمئن شوید که حتما از تمام قابلیت های گوگل مانند ثبت نقشه کمک میگیرید و وضعیت کسب و کار خود را در گوگل اعلام می کنید. این که مشتریان خود را در جریان وضعیت کسب و کار خود قرار دهید اهمیت بالایی دارد.

همچنین، سعی کنید ارتباط خود را با مشتریان حفظ کنید. با استفاده از فعالیت در شبکه های اجتماعی سعی کنید برند خود را در ذهن کاربران نگه دارید تا زمانی که شرایط عادی شد و افراد مجدد تصمیم به سفر گرفتند، نام شما در ذهن آنها پررنگ باشد.

همچنین، این دوره زمان مناسبی برای تولید محتوای کاملا کاربردی و درگیر کردن کاربران است. محتوای جذاب تولید کنید، پرسش و پاسخ آغاز کنید، تصاویر جذاب از مقاصد گردشگری فراهم کنید و کلیدواژه هایی را هدف قرار دهید که در آینده برای شما مفید خواهند بود.

همچنین، به مشکلات فنی سایت هم توجه داشته باشید و از زمان فعلی حداکثر استفاده را برای بهینه سازی فنی و ارتقا سایت خود ببرید.

چرا سئو در مقایسه با تبلیغات پولی گزینه مناسب تری است؟

از انجایی که با توجه به شرایط فعلی بودجه کسب و کارها محدود شده است، تبلیغات پولی نمی تواند گزینه مناسبی باشد.

نکته دیگر این است که در حالی که به مرور زمان هزینه سئو تقریبا ثابت است، هزینه تبلیغات پولی ممکن است هر لحظه با افزایش روبه رو شود. پولی که صرف تبلیغات پولی می شود، قطعا در سالهای آینده و با افزایش رقابت چند برابر خواهد شد در حالی که ممکن است بازدهی آن همان مقدار قبل بماند.

این در حالی است که سئو یک راه حل همیشگی و طولانی مدت برای موفقیت کسب و کارها است که هزینه آن طی بازه های زمانی نسبتا ثابت می مانند.

حداقل و حداکثر زمان لازم برای نتیجه گرفتن از سئو چقدر است؟

بخش عمده زمان مورد نیاز به این بستگی دارد که وضعیت فعلی سایت شما چگونه است و چقدر کار باید روی آن انجام شود.

اگر سایت مشکلات فنی زیادی دارد، شاید فقط چند ماه زمان صرف این شود که مشکلات کامل برطرف شوند.

امّا اگر به طور کلی صحبت کنیم و شرایطی را در نظر بگیریم که سایت شما مشکلات خاصی ندارد و وضعیت نسبتا خوبی دارد، می توان گفت که در عرض ۴ الی ۶ ماه می توان بازگشت سرمایه را روی سایت مشاهده کرد.

آیا ترافیک سایت ها با بازگشت شرایط به حالت عادی کم خواهد شد؟

باید بگوییم افراد زیادی معتقدند که با نرمال شدن شرایط این حجم ترافیک همچنان باقی خواهد ماند. زیرا دنیا بعد از این اپیدمی دنیای دیگری خواهد بود و قطعا نیاز به سرویس های آنلاین گسترده تر خواهد شد.

به عنوان مثال، افراد زیادی به این نتیجه خواهند رسید که می توانند از خانه کار کنند و به دنبال فرصت های آنلاینی برای کار کردن خواهند بود.

امّا شما باید بعد از این اپیدمی هم با تولید محتوا به حفظ کاربر خود کمک کنید.

نتیجه گیری

سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو در بازه های زمانی مختلف و شرایط خاص سودمند بودن خود را ثابت کرده است. سوای از بحران ویروس کرونا، حرکت جامعه جهانی به سمت دریافت خدمات آنلاین امری اجتناب نا پذیر است و به همین دلیل، تلاش برای حضور پر رنگ و موثر در دنیای وب به کمک سئو، یکی از معقولانه ترین تصمیماتی است که کسب و کارها در شرایط فعلی می توانند داشته باشند.

اگر سوالی دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشد، حتما آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

تماس با ما

Share:

نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *