راهنمای کامل بخش Manual Action در سرچ کنسول جدید گوگل

راهنمای کامل بخش Manual Action در سرچ کنسول جدید گوگل
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

چگونه پنالتی های Manual Action گوگل را رفع کنیم؟

به عنوان یک وبمستر یا سئو کار هیچ چیزی بدتر ازین نیست که پیغامی از طرف گوگل وبمستر تولز در مورد Manual Action برای سایتتان دریافت کنید. Manual Actions روشی است که گوگل برای پایین آوردن رتبه صفحات سایت یا حذف صفحات سایت از لیست نتایج بکار میبرد. این روش ربطی به تغییرات الگوریتم هایی چون پنگوئن Penguin، پاندا Panda یا مرغ مگس خوار Hummingbird یا بقیه ندارد. Manual Action در واقع راهکار گوگل برای مجازات سایتهایی است که رفتار اسپم گونه دارند.

در این راهنما قصد داریم انواع پیام هایی که ممکن است در Manual Actions دریافت کنید و راههای مقابله با آنها را به شما شرح دهیم.

چه وقتهایی Manual Actions رخ میدهد؟

در عکس زیر نموداری از گوگل را میبینیم که این نمودار نشان دهنده‌ی تعداد Manual Action که آنها در مدت یک ماه به سایتها تحمیل کرده اند است.

نمودار اعمال Manual Actions

آیا باید در مورد Manual Action نگران باشم؟

جواب این سوال به فاکتور مهمی بستگی دارد: اینکه آیا Manual Actions بر روی رنکینگ و ترافیک ارگانیک سایت شما تاثیر داشته یا خیر.

بعضی از Manual Action ها بصورت کلی ممکن است بصورت قابل ملاحظه ای بر روی رنکینگ و ترافیک ارگانیک سایت تاثیری نداشته باشند. ممکن است فقط برخی از صفحات سایت شما که به آنها اهمیت زیادی نمیدهید یا صفحاتی که برای کسب و کار شما درآمدی ایجاد نمیکنند را تحت تاثیر خودش قرار دهد. بجای اینکه با Manual Actions درگیر شویم، ممکن است حذف کردن این صفحات ارزش بیشتری برا ما داشته باشد.

چگونه میتوان فهمید Manual Action به سایت ما ضربه میزند؟

من بشما میگویم برای فهمیدن این موضوع میتوانید از گوگل آنالیتیکس Google Analytics استفاده کنید. توجه کنید که گوگل در چه تاریخی Manual Actions را بر روی سایت اعمال کرده و به تاریخ قبل و بعد از انجام این عمل نگاهی بیندازید. آیا متوجه تغییر قابل ملاحظه ای شدید؟

چگونه میتوان فهمید Manual Action به سایت ما ضربه میزند؟

همچنین شما میتوانید از گزینه مقایسه با دوره قبل در قسمت انتخاب تاریخ استفاده کنید تا ببینید ترافیک ارگانیک در طول زمان چقدر تغییر کرده است.

مقایسه Manual Actions در گوگل آنالیتیکس

اگر goal conversions را در گوگل آنالیتیکس اندازه گیری کنید، ممکن است ترافیک نگرانی بزرگی از لحاط تغییر در تعداد conversions ایجاد نکند.

نمودار مقایسه ای Manual Actions در گوگل آنالیتیکس

اگر تغییرات منفی و قابل ملاحظه ای در ترافیک ارگانیک و نرخ تبدیل در سایت بعد از رخ دادن Manual Action نمیبینید، پس خیلی نگران نباشید. یا حداقل، نیازی به عصبانیت و هیچگونه عجله ای نسبت به رفع کردن آنها نیست. از طرفی دیگر، اگر تغییر قابل ملاحظه و منفی مشاهده کردید که به سایت و کسب و کار شما ضربه میزند، آنوقت میتوانید نسبت به رفع آنها با جدیت بیشتری برخورد کنید.

حالا، بیایید به انواع Manual Actions و چگونگی رفع این موارد در ادامه با هم نگاهی بیندازیم.

لینک های غیر عادی به سایت شما

با توجه به لینک های غیر عادی به سایتتان دو نوع Manual Action وجود دارد. اولین نوع این است که گوگل تشخیص میدهد که لینک های غیر عادی که پیدا کرده است خارج از کنترل شماست، و بنابر این این نوع روی رنکینگ کلی سایت شما تاثیر نمیگذارد. گوگل توصیه میکند لینک هایی را پاک کنید که روی آن کنترل دارید، اما برای لینک هایی که کنترلی روی آن ندارید شما را مورد تنبیه قرار نمیدهد.

لینک های غیر عادی به سایت شما

نوع دوم آنجاست که گوگل معتقد است شما روش های لینک سازی نامتعارف را استفاده کردید. این مورد به احتمال زیاد بر روی رنکینگ کلی سایت شما در نتایج تاثیر میگذارد.

اگر سایت شما نوع دوم از Manual Action را دریافت کند، ممکن است راه زیادی برای رفع مشکلات در پیش رو داشته باشید. شما باید تمام سعی و تلاش خود را برای رفع مشکلات انجام بدید و به گوگل ثابت کنید که شما تمام تلاش خود را کرده اید و تا جایی که میتوانید لینکهای غیر طبیعی را پاک کنید و برای لینک هایی که نتوانستید پاک کنید توضیح قابل قبولی برای گوگل داشته باشید.

تماس با ما

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *