تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو

SEO AND SOCIAL MEDIA
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو و موتور جست و جو گر گوگل ، همیشه یکی از داغ ترین موضوعات برای متخصصان سئو میباشد. تیم فنی تاپ سئو در این مقاله قصد دارد به طور کامل تاثیر شبکه های اجتماعی یا social signals را بر روی فرآیند سئو و بهینه سازی سایت مورد تحلیل و بررسی قرار بدهد .

آیا شبکه های اجتماعی در SEO سایت اثر دارند ؟

در پاسخ به سوال تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو ، در یک کلمه باید بگوییم بله ! بدون شک سوشال سیگنال ها وشبکه های اجتماعی بر روی جایگاه سایت در موتور های جست و جو گر تاثیر مهمی دارد. به دلیل اهمیت این موضوع گوگل جست و جو در شبکه های اجتماعی همچون Facebook  ، Instagram ، LinkedIn و Pinterest را باز گذاشته و شما با جست و جو در گوگل هم میتوانید به محتویات این شبکه ها (بدون استفاده مستقیم از برنامه ) دسترسی داشته باشید.

با این حال، تاثیر این شبکه ها روی سئو با تاثیری لینگ گرفتن از یک سایت مرتبط در زمینه کاری شما بسیار متفاوت میباشد و موتورجستجو نیز بین این دو نوع سیگنال تمایز قائل میشوند.

شبکه های اجتماعی فاکتور رتبه بندی یک سایت نیستند !

بدون شک ، گوگل تمام اطلاعات و طرز دقیق عملکرد خود را برای کاربران مشخص نمیکند و بسیار بعید به نظر میرسد که ما دقیقا از طرز کار الگوریتم های گوگل سردربیاوریم ، مگر اینکه کارمند گوگل باشیم !
با تمام این شرایط بازهم ، منبع ما برای این مقاله و تاثیر شبکه های اجتماعی بر روند سئو سایت ، مقالات و گفته های کارمندان گوگل میباشد ، از خلاصه گفته کارمندان گوگل اینطور نتیجه گیری میشود که سیگنال های اجتماعی عامل اصلی رتبه بندی نیستند.

برخی از سئوکاران مشهور دنیا از جمله دنی سالیوان معتقد است که پیوندهای به اشتراک گذاشته شده در فیس بوک و توییتر به عنوان یک سیگنال رتبه بندی استفاده می شود و این نظریه خود را در قالب مقالاتی انتشار دادند.

سئو و شبکه های اجتماعیپس از انتشار این مقاله، مت کاتز، رئیس سابق وب سایت گوگل، تایید کرد که گوگل از لینک های فیس بوک و توییتر به عنوان سیگنال رتبه بندی استفاده می کند. بعد از گذشت مدتی ، در سال ۲۰۱۴ مت کاتس در فیلم ویدیویی دیگر اعلام کرد که Google صفحات فیس بوک و توییتر را مانند هر صفحه دیگر وب و نه به عنوان یک فاکتور مهم در رتبه بندی ، در نظر میگیرد .

اگر بخواهیم گوگل را به عنوان منبع اصلی خود در کار سئو در نظر بگیریم ، از آنجایی که الگوریتم های Google به طور مخفیانه نگه داری می شوند، باید بپذیریم که شبکه های اجتماعی تاثیری در سئو سایت ندارند.

اما ما فقط به این دلیل که گوگل اعلام کرده است که رسانه های اجتماعی عامل رتبه بندی نیست و تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو سایت را جدی نگرفته است ، بسنده نمیکنیم و این مبحث و نقش شبکه های اجتماعی را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار میدهیم .

چه ارتباطی بین سیگنال های اجتماعی و رتبه سایت وجود دارد ؟

ارتباط بین سوشال سیگنال ها و تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو و رتبه بندی سایت بسیار قوی است ، وبسایت هایی که از دید گوگل و کاربر محبوب هستند از سمت شبکه های اجتماعی نیز سیگنال های زیادی دریافت میکنند که این مورد میتواند نشاندهنده اعتبار و محبوبیت بیشتر وبسایت باشد. در واقع میتوان گفت شبکه های اجتماعی با سئو سایت همبستگی قوی دارند ، شاید صرفا یک فاکتور رتبه بندی برای گوگل نباشند اما تاثیر غیرمستقیم آنرا نمیتوان نادیده گرفت .

تاثیر لینک گرفتن از شبکه های اجتماعی

همانطور که میدانیم “لینک” ها ، یکی از مهمترین فاکتورهای رشد و بهینه سازی وبسایت ها در موتور های جست و جو گوگل میباشند ، گوگل با قاطعیت اعلام کرده است که لینک های شبکه های اجتماعی را به عنوان یک لینک معتبر در رتبه سایت حساب نمیکند اما میدانیم که نمیتوان به راحتی از تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو و نقش مهم آنها در رشد سایت چشم پوشی کرد.

اگر شما تولید کننده محتوای جامع و خوبی باشید ، بدون شک محتوای شما در شبکه های اجتماعی نیز محبوب خواهد بود و مردم آنرا دوست دارند و این دوست داشتن سبب میشود به شما لینک دهند و به دوستان  و آشنایان خود معرفی‌تان کنند ، این شبکه سازی به مرور زمان بر روی محبوبیت و اعتبار و رتبه وبسایت شما تاثیر خواهد داشت.

چگونه شبکه های اجتماعی به سئو سایت کمک می کنند ؟

طبق توضیحاتی که تا الان درباره اثربخش بودن یا نبودن و تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو سایت شد ، فهمیدیم که در عین اثر بخش بودن ، گوگل اثر شبکه های اجتماعی را عاملی مستقیم در رتبه بندی و سئو سایت نمیداند ، در این قسمت سه روشی که شبکه های اجتماعی به رتبه بندی و سئو سایت شما کمک میکنند را توضیح میدهم :

۱٫ ارتباط و لینک گرفتن از شبکه اجتماعی

حضور در شبکه های اجتماعی و فعالیت خوب داشتن به همراه تولید محتوای خاص ، سبب میشود در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام با افراد زیادی ارتباط بگیرید و این ارتباط گرفتن اگر درست پیش رود ، منجر به این میشود که کاربران کسب و کار شما را به یکدیگر معرفی و لینک بدهند ، هر چه تعداد بار دیده شدن محتوای شما در شبکه ها و تعد لایکی که دریافت میکنید بیشتر و بیشتر شود ، احتمالا لینک گرفتن شما نیز بیشتر خواهد شد.

social signals

نکته : مهم نیست که آیا توییتر، Pinterest یا فیس بوک هست یا نه. اگر محتوایی با کیفیت بالا به دست آورید که در رسانه های اجتماعی به دست می آید، احتمال بیشتری برای دریافت لینک ها از سایر وب سایت ها خواهید داشت و این مورد یک نمونه از تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو سایت است.

۲٫ جذب مشتری و یافتن مخاطب هدف

بررسی رقبای کسب و کار شما ، یک راه عالی برای به دست آوردن ایده ی اولیه در مورد مخاطبان مورد نظرتان است. اما به خاطر داشته باشید که آنچه که برای یک برند کارایی دارد ممکن است برای برند شما کارایی نداشته باشد. حتی اگر مدل های مشابهی از کسب و کار داشته باشید. هر کسب و کاری منحصر به فرد است و این مسئله به خودی خود مخاطبان برند شما را جذب می کند.

بهترین استراتژی برای یادگیری در مورد مخاطبان هدف این است که تحقیق اولیه خود را انجام دهید. به یاد داشته باشید که استراتژی بازاریابی شما مخاطبان شما را تعریف نمی کند. این مخاطب شماست که  استراتژی بازاریابی را تعریف می کند. با این تعاریف بستر پلتفورم های رسانه های اجتماعی همچون تلگرام ، فیس بوک ، توییتر و اینستاگرام برای پیدا کردن مخاطب هدف شما و تحلیل رقبا بسیار مناسب باشد و مسلما نتیجه این بررسی به شما اطلاعات خوبی میدهد که به سئو سایت شما کمک خواهد کرد.

جذب مخاطب هدف

۳٫ جستجوی برند در تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو

هنگامی که کاربران گوگل در حال جست و جوی موضوع مورد نظر خود هستند و با رسیدن به نتیجه دلخواهشان نام برند شما را میبینند ، در این حالت نام برند و شرکت شما تبدیل به یک کلمه کلیدی ویژه میشود و احتمالا در یادها میماند. با برند شدن در نام تجاری ، شما مخاطب وفادار خود را میباید و دیگری نیازی نیست تلاش کنید تا محتوایتان حتما لینک یک گوگل بشود ، زیر کاربران به دلیل اعتمادی که به شما دارند ، فقط نام برند شما را جست و جو میکنند .

شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام در توسعه برند شما خیلی تاثیرگذار هستند ، در شبکه های اجتماعی صرفا کلمه کلیدی جست و جو نمیشود و کاربران شما را با نام شخص خودتان و یا برند شرکتتان جست و جو میکنند . اگر روی این موضع کار کنید ، مطمئن باشید فیدبک و سیگنال بسیار خوبی را دریافت خواهید کرد.

 کارشناسان تیم سئو سایت ما می توانند برای شما تحلیل کاملی از سایتتان ارائه داده و تمام مشکلات سایت شما را برطرف کنند ، برای استفاده از خدمات مشاوره رایگان سئو با ما در تماس باشید. (۰۹۱۰۷۲۵۴۸۶۱)

cta

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *