فرق تبلیغات کلیکی گوگل و سئو سایت چیست؟

فرق تبلیغات کلیکی گوگل و سئو
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

تبلیغات گوگل و سئو سایت اجزای اصلی بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) هستند و هر دوی آن ها می توانند ابزارهای و روش های مناسبی برای پیشبرد یک پروژه بازاریابی باشند. امّا تبلیغات گوگل و سئو شباهت ها و تفاوت های بسیاری دارند و با توجه به نیازها و نوع کسب و کار شما می توان از آن دو با هم و یا از هرکدام به صورت مجزا استفاده کرد. در ادامه در خصوص فرق تبلیغات کلیکی گوگل با سئو بیشتر توضیح خواهیم داد.

تبلیغات گوگل ادوردز چیست؟

اگر در حوزه دیجیتال مارکتینگ تازه وارد هستید، احتمالا نام تبلیغات کلیکی گوگل یا ادوردز گوگل (Google Adwords) و یا تبلیغات PPC را شنیده اید. همچنین ممکن است در نتایج جستجوی گوگل تا به حال علامت AD را در کنار برخی از نتایج دیده باشید. نمایش این سایت ها با این علامت به واسطه تبلیغات گوگل صورت گرفته است که در ادامه در مورد آن توضیح خواهیم داد.

گوگل ادوردز که امورزه با نام گوگل ادز (Google Ads) شناخته می شود، یک پلتفرم تبلیغاتی می باشد که متعلق به کمپانی گوگل است.

تبلیغات کنندگان می توانند با استفاده از این پلتفرم تبلیغات خود را در صفحات جستجوی گوگل، یوتیوب، جیمیل و هزاران سایت دیگر که عضو برنامه ادوردز گوگل هستند قرار دهند. شما با استفاده از تبلیغات گوگل می توانید در کمتر از ۲۴ ساعت در نتیجه اول گوگل قرار بگیرید. به همین دلیل، یکی از تفاوت های عمده تبلیغات کلیکی گوگل و سئو سایت همین سرعت اثر بخشی تبلیغات است.

کل سیستم ادوردز همانند یک سیستم مزایده بزرگ عمل می کند که در آن تبلیغ کنندگان برای به دست آوردن جایگاه های تبلیغاتی مناسب با هم به رقابت می پردازند. برای استفاده از سیستم ادوردز شما زمانی هزینه می کنید که کاربر روی لینک شما کلیک کند (Pay Per Click). همچنین امکان تنظیم پرداخت هزینه به ازای دیده شدن یا Impression تبلیغ وجود دارد.

سئو سایت چیست؟

سئو سایت یا بهینه سازی موتورهای جستجو به فرآیندی گفته می شود که به واسطه آن وب سایت ها می توانند در نتایج موتورهای جستجو رنک بهتری را به دست آورند.

برای این کار شما باید مطمئن شوید که وب سایت شما از همه جهت برای محیط وب، کاربر و موتور جستجو بهینه سازی شده است. یک سایت بهینه سازی شده می تواند به راحتی توسط موتورهای جستجو و کاربران خوانده شود.

برای اینکه سایت شما بتواند اعتماد موتور جستجو را جلب کرده و ترافیک زیادی را به خود جذب کند، باید تکنیک های سئو روی آن پیاده سازی شود. نکات و جوانب بسیار زیادی در زمینه سئو سایت وجود دارد امّا به طور کلی می توان گفت که هدف اصلی این است که سایت شما سریع و واکنش گرا بوده و با محتوای محنصر به فرد خود بتواند بهترین تجربه کاربری را فراهم کند.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم سئو می توانید مقاله جامع سئو چیست در وب سایت تاپ سئو را در اینجا مطالعه کنید.

نکته  مهم در انتخاب بین این دو این است که سئو یک پروسه ی زمان بر می باشد و برای بالا رفتن رتبه ی سایت نیاز به زمان داریم. اما در ادوردز به محض بستن کمپین در کمتر از ۲۴ ساعت به سرچ اول می رسیم. یعنی به صورت آنی و لحظه ای می باشد.

فرق تبلیغات کلیکی گوگل و سئو سایت

حال که شما یک دید کلی در خصوص تبلیغات گوگل و سئو سایت به دست آوردید، وقت آن رسیده است که فرق تبلیغات کلیکی گوگل و سئو سایت را شرح داده و این دو را مقایسه کنیم. اگر هنوز نمی دانید که کدام مورد برای وب سایت و کسب و کار شما مناسب تر است، حتما ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

 • سرویس گوگل ادوردز برای ثبت تبلیغات صرفا در موتور جستجوی گوگل بوده، امّا تکنیک های سئو قابل پیاده سازی بر روی تمام موتورهای جستجو است.
 • رسیدن به صفحه اول گوگل و جذب ترافیک ارگانیک با استفاده از سئو از سمت گوگل هزینه ای در بر ندارد. تنها هزینه لازم مربوط به هزینه کمک گرفتن از یک سئو کار است. اما جذب ترافیک توسط گوگل ادوردز مستلزم پرداخت هزینه می باشد. البته فرایند بهینه سازی برای سایت دارای هزینه و زمان می باشد.یعنی هیچ هزینه ای برای کلیک های انجام شده بر روی نتایج طبیعی پرداخت نمی شود اما برای اینکه بتوانید موقعیت خود را در موتورهای جستجو و به کمک سئو حفظ کنید به کار و تلاش مداومی نیاز خواهید.
 • تبلیغات گوگل همیشه در بالا و یا پایین صفحه اول گوگل قرار می گیرند. امّا برای به دست آوردن چنین جایگاهی با استفاده از سئو سایت باید تلاش بسیاری کرده و زمان زیادی صرف کنید.
 • ادوردز نمایش کسب و کار شما در نتایج جستجو را بیشتر از سئو تضمین می‌کند. در مورد سئو هیچ تضمینی برای رتبه بندی در نتایج طبیعی موتورهای جستجو وجود ندارد.
 • نتیجه گیری با تبلیغات گوگل بلافاصله خواهد بود. این یعنی با استفاده از تبلیغات گوگل شما به محض شروع کمپین در صفحه اول گوگل دیده خواهید شد. ولی با پایان یافتن کمپین، سایت شما به جایگاه قبلی و واقعی خود باز خواهد گشت.
 • سئو می‌تواند کلیدواژه هایی با ترافیک بالا را هدف قرار دهد. فقط باید به خاطر داشته باشید که نباید محتوای خود را با کلیدواژه های بسیار پر کنید.
 • به کمک ادوردز محاسبه نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بسیار ساده تر و راحت تر خواهد بود اما این موضوع در سئو بسیار دشوار است زیرا فاکتورهای زیادی در سئو دخیل هستند و نمی توان به سادگی بازگشت سرمایه را محاسبه کرد.
 • تبلیغات گوگل ادودرز می توانند در بالای لیست نتایج طبیعی به نمایش درآید. در برخی از صفحات نمایش (به خصوص موبایل و دستگاه های موبایل) این نواحی تنها چیزی است که کاربر می تواند بدون اسکرول کردن مشاهده نماید.
 • گوگل ادوردز به شما اجازه می دهد متغیرهای مختلفی از کلیدواژه های خاص را هدف قرار دهید و ازکلیدواژه های منفی برای عدم نمایش در عبارات خاص استفاده نمایید.
 • اگر سئو متوقف شود، رتبه بندی سایت در طول زمان به خاطر به روزرسانی های مداوم الگوریتم ها توسط گوگل، کاهش پیدا می کند.
 • سئو می تواند کیفیت و کمیت لینک های ورودی به سایت را بهینه سازی کند.

مزایای تبلیغات کلیکی گوگل

نکته : گوگل ادوردز می تواند از ابتدای آغاز کمپین ترافیکی را به سمت سایت هدایت کند. این موضوع برای سایت های جدید یا خدمات و محصولاتی که فصلی هستند مفید خواهد بود.

نکته : از مزایای استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل این هست که می‌توانید به سرعت و بدون تاخیر برای سایت کسب و کار آنلاین خود بازدیدکننده بفرستید و هر زمان هم که خواستید تبلیغ خود را متوقف و دوباره فعال کنید. مثلا اگر در فصل خاصی از سوال فروش شما بیشتر میشود ، بهتر است فقط در همان بازه زمانی از تبیلغات کلیکی گوگل استفاده کنید.

کدام برای کسب و کار من مناسب تر است، تبلیغات گوگل یا سئو سایت؟

اگر شما صاحب یک کسب و کار آنلاین هستید و به دنبال دیده شدن و تبلیغ اینترنتی هستید ، دو راه برای شما وجود دارد :

 • سئو 
 • تبلیغات کلیکی

سئو و تبلیغات کلیکی گوگل رقیب یکدیگر نیستند بلکه هر دو روش به‌ عنوان دو ابزار قدرتمند، شما را در رسیدن به اهداف تجارت آنلاین، کمک میکنند.

سوال بعدی شما احتمالا این هست که کدام روش تبلیغ برای کسب و کار من مناسب میباشد ؟ پاسخ این سوال کاملاً به نیازهای کاری و میزان بودجه که در نظرگرفته اید ، بستگی دارد. همانطور که در قسمت اول مقاله ذکر شد ، بهترین روش برای شما این هست که به صورت همزمان بر روی تبلیغات گوگل و سئو سایت خود تمرکز کنید تا بتوانید هم در حال حاضر و هم در آینده نتایج خوبی را دریافت کنید

نکته : استفاده از این روش هزینه های مصرفی شما را به مرور زمان کاهش میدهد ، زیرا که با نتیجه گرفتن از روش سئو و بهینه سازی دیگر نیازی به تبلیغات کلیکی گوگل نیست و سایت به صورت پایدار در صفحه اول گوگل جا خواهد گرفت .

روشی که ذکر کردیم برای فردی که بودجه ای کافی برای تبلیغات در شروع کار دارد ، جواب میدهد ، اما اگر شما قصد ندارید هزینه زیادی را برای تبلیغ کلیکی گوگل و سئو بگذارید ، باید یکسری مسائل را در ابتدای کار برای خود شفاف کنید و به سوالاتی جواب بدهید :

 • آیا میخواهید کسب و کار آنلاین سریع به درآمد زایی برسد ؟
 • آیا درصدد جذب مخاطب جدید هستید ؟

اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است ؛ بهتان میگوییم که بهتر است وقت و هزینه خود را برای تبلیغ کلیکی گوگل برسید تا به اهداف در نظر گرفته خود برسید .

اگر سوالات شما در بین موارد بالا نبود و در ذهن خود پرسش ها و اهداف دیگری پرسه میزند ، مانند :

 • آیا میخواهید مخاطب همیشگی و وفادار داشته باشید ؟ 
 • آیا میخواهید تا حد زیادی در هزینه های خود صرفه جویی کنید ؟
 • آیا فروش در دراز مدت با ثابت شدن جایگاه برای شما مهم است؟

در صورت داشتن چنین سوالاتی و پاسخ مثبت دادن به آنها ، بهترین راه برای شما استفاده از خدمات سئو و بهینه سازی سایت است.

نتیجه : پس به صورت کلی زمانی که می‌خواهید بازدید سریعتری به‌ سمت سایت کسب و کار خود روانه کنید، از تبلیغات کلیکی گوگل استفاده کنید. همچنین برای به‌ دست آوردن موفقیت‌ های پایدار و طولانی مدت نیز به فکر استفاده از فرایند سئو باشید.

از طرفی دیگر همیشه توصیه می شود که کسب و کارهایی که تازه شروع به کار کرده اند، کار خود را ابتدا با ادوردز آغاز کنند. مهم ترین مزیت تبلیغات گوگل در مقایسه با سئو این است که نتیجه گیری در آن سریع تر است. امّا باید توجه داشت که در تبلیغات کلیک هر بازدید برای سایت هزینه خواهد داشت و همین مسئله می تواند برای کسب و کارهای نوپا با بودجه محدود مشکل ساز باشد.

با توجه به موارد بالا، می توان گفت تبلیغات ادوردز برای وب سایت هایی مناسب هستند که مایلند طی یک بازه خاص و در مدت کمپین بازاریابی خود ترافیک بالایی را روی سایت خود داشته باشند.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر قصد دارید به تبلیغات گوگل روی آورید، باید حتما تشکیل و مدیریت کمپین را به یک فرد کارآزموده بسپارید، در غیر این صورت تمام هزینه تبلیغات شما بدون گرفتن نتیجه مد نظر اتلاف خواهد شد.

بهترین راهکار، استفاده ترکیبی از سئو و گوگل ادوردز برای نگهداری برند در نتایج بالای صفحات جستجو است. حتی اگر رتبه و موقعیت بالایی در نتایج طبیعی گوگل داشته باشید باز هم برای هدف قرار دادن کاربرانی که ممکن است با برند شما آشنا نباشند باید از ادوردز نیز استفاده کنید.

اگر مایلید زود نتیجه بگیرید و در عین حال، رشد سایت شما با ثبات و مداوم باشد، حتما از ترکیب ادوردز و سئو استفاده کنید!

برای دریافت مشاوره سئو یا تبلیغات گوگل، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید:

تماس با ما

, , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *