الگوریتم Mobile First Index چیست و چه تاثیری روی سئو سایت دارد؟

الگوریتم Mobile First Index
زمان مطالعه: ۸ دقیقه

حتما اخیرا در مورد الگوریتم Mobile First Index گوگل شنیده اید. این الگوریتم جدید ترین تغییرات در سرورهای گوگل هستند تا تجربه کار با وب را برای کاربران موبایل لذت بخش تر کنند. امّا در خصوص این تغییر عمده هنوز هم ابهامات زیادی وجود دارد و صاحبان وب سایت ها مایلند بدانند که برای همسویی با این الگوریتم جدید باید چه تغییری روی سایت خود ایجاد کنند.

در این مقاله تمام جزئیات مربوط به آپدیت Mobile First Index گوگل را در اختیار شما قرار می دهیم. برای بروز نگه داشتن استراتژی سئو وب سایت خود، پیشنهاد می کنیم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

الگوریتم Mobile first index چیست؟

این الگوریتم دقیقا همان چیزی است که از نامش پیداست! Mobile First Index یعنی گوگل ابتدا ورژن موبایل سایت شما را برای ایندکس شدن در نظر می گیرد و برای رنک دهی به سایت شما نیز عملکرد ورژن موبایل شما را مبنای اصلی قرار می دهد. اگر بازدید ربات های خزنده گوگل روی سایت خود را رصد کنید، خواهید دید که گوگل بات موبایل بیشتر به سایت شما سر زده است.

دلیل اینکه این الگوریتم mobile-first نامیده شده این است که این الگوریتم ابتدا نسخه موبایل را ایندکس می کند، امّا فقط برای ایندکس کردن مطالب روی موبایل نیست. به عبارتی دیگر، اگر سایت شما ورژن موبایلی مناسبی ندارد، ورژن دسکتاپ همچنان می تواند ایندکس شود. امّا باید در نظر بگیرید که اگر ورژن موبایلی سایت شما مناسب نیست و تجربه کاربری خوبی را ایجاد نمی کند، این مسئله قطعا روی رنک شما تاثیر منفی خواهد داشت. علاوه بر این، اگر نسخه موبایلی سایت شما مناسب باشد، تاثیرات مثبت آن را در رنک سایت خود روی نسخه دسکتاپ هم خواهید دید.

موبایل فرست ایندکس

علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد، الگوریتم Mobile first index یعنی گوگل نسخه موبایلی سایت شما را به عنوان نسخه اصلی و اولیه سایت شما در نظر می گیرد. در نتیجه، اگر ورژن دسکتاپ و موبایل شما یکسان هستند و شما محتوا را کاملا برای دستگاه های موبایل بهینه و ریسپانسیو کرده اید، این الگوریتم نباید تاثیر خاصی روی عملکرد و جایگاه شما در نتایج جستجوی گوگل بگذارد.

با این وجود، باید در نظر داشته باشید که معرفی این الگوریتم به این معناست که شیوه در نظر گرفتن محتوای شما توسط گوگل کاملا عوض شده و الویت بندی ها برای کرال کردن و ایندکس کردن تغییر کرده اند. قبلا نسخه دسکتاپ سایت شما به عنوان نسخه اصلی در نظر گرفته می شد و نسخه موبایل آن در واقع نسخه دوم یا غیر اصلی محسوب می شد. به همین دلیل، نسخه دسکتاپ سایت ها برای سئو سایت هدف گذاری می شد و بیشتر استراتژی های خود را روی این نسخه پیاده می کردند. امّا با معرفی این آپدیت، تمام توجهات به نسخه موبایل سایت معطوف شده است.

چگونه سایت را برای الگوریتم Mobile First Index سئو کنیم؟

mfi seo

با توجه به آمار و ارقامی که در خصوص افزایش استفاده از دستگاه های موبایل در سرتاسر جهان وجود دارد، گوگل تصمیم گرفته است که محتوای دنیای وب را برای کاربران موبایل مناسب تر و کاربرپسند تر کند.

نکته ای که باید در مورد این آپدیت بدانید این است که گوگل قصد ندارد یک ایندکس برای نسخه دسکتاپ شما انجام دهد و یک ایندکس برای نسخه موبایل. در واقع قرار است فقط یک نسخه ایندکس شود. در واقع، تنها ایندکسی که انجام خواهد شد ایندکس موبایل خواهد بود. در نتیجه، اگر شما محتوایی روی نسخه دسکتاپ خود دارید که روی نسخه موبایل شما موجود نیست، شما برای آن محتوا رنک نخواهید گرفت، حتی روی جستجوهای دسکتاپ!

گوگل در توئیتی اعلام کرد که از تاریخ اول جولای ۲۰۱۹ تمام سایت های جدید به صورت پیش فرض mobile first index خواهند بود.

حال سوالی که پیش می آید این است که چگونه باید سایت خود را برای الگوریتم Mobile First Index آماده کنیم؟ در ادامه نکاتی را برای شما شرح می دهیم که دانستن آن ها به شما کمک می کند استراتژی سئو سایت خود را همسو با این آپدیت جدید گوگل در نظر بگیرید.

 • اگر محتوای نسخه موبایلی و دسکتاپی سایت شما متفاوت باشد، گوگل محتوای موبایلی را ایندکس می کند – مطمئن شوید که تمام محتوای مهم سایت شما روی نسخه موبایلی شما نیز موجود باشد. اگر بخشی از محتوای شما روی نسخه موبایل موجود نباشد، آن محتوا رنک نخواهد گرفت! گوگل عنوان کرده است که زمانی که سایت شما روی Mobile First Index برود، دیگر نسخه دسکتاپ شما ایندکس نخواهد شد.
 • اطلاعاتی که پشت تب ها یا داخل لیست های آکاردئونی هستند هم دیده خواهند شد – ایندکس محتوا در نسخه دسکتاپ به این صورت بود که به محتوای مخفی (به عنوان مثال محتوایی که درون لیست های آکاردئونی قرار دارد) توجهی نمی شد. امّا اکنون با توجه به الگوریتم mobile first index، این محتواهای مخفی نیست دیده خواهند شد. امّا همچنان در نظر داشته باشید که چنین محتواهایی در اسنیپت ها نمایش داده نخواهند شد و قطعا گوگل به آن ها اهمیت کمتری می دهد. دلیل این مسئله هم این است که گوگل به محتوایی بها می دهد که به راحت ترین حالت ممکن در دسترس کاربر قرار می گیرند.
 • اگر سایت شما برای دستگاه های موبایل ریسپانسیو است، شما تقریبا برای این الگوریتم آماده هستید – گوگل عنوان کرده است که سایت هایی که به درستی پیاده سازی شده اند و کاملا ریسپانسیو هستند هیچ گونه مشکلی برای تغییرات این الگوریتم نخواهند داشت. امّا ممکن است سایتی از لحاظ فنی ریسپانسیو باشد ولی لینک های داخلی آن روی نسخه موبایلی نسبت به نسخه دسکتاپ متفاوت است. با وجود ریسپانسیو بودن، همین تفاوت می تواند برای سایت مدنظر مشکل ساز باشد.
 • سرعت سایت روی نسخه موبایل به شدت مهم است – در این آپدیت جدید، به صورت مستقیم به سایت هایی که سرعت لود بالایی دارن امتیاز داده نمی شود، امّا از آنجایی که تمرکز این الگوریتم بهبود تجربه کاربری روی نسخه موبایل سایت ها است، بهبود سرعت سایت می تواند به رنک سایت کمک بسیار زیادی کند، امّا به صورت غیر مستقیم! در این زمینه، استفاده از AMP به شدت استفاده می شود.
 • طراحی ریسپانسیو بهتر از داشتن یک نسخه مجزا برای موبایل است – شاید با در نظر گرفتن تمام اهمیتی که گوگل برای نسخه موبایل در نظر گرفته است گمان کنید که بهتر است یک نسخه مجزا از سایت خود را برای موبایل در نظر بگیرید. امّا گوگل عنوان کرده است که الویت شما باید طراحی ریسپانسیو سایت باشد.
 • ساختار Structured Data و کد های سایت باید روی نسخه موبایل و دسکتاپ یکسان باشد – در مورد اوّل توضیح دادیم که کلیه محتوای سایت شما باید روی نسخه موبایل نیز قابل دسترس باشد. علاوه بر محتوا، تمامی تگ های مهم سایت مانند تگ عنوان و توضیحات و همچنین نشانه گذاری های و کدهای اسکیما باید کاملا در نسخه دسکتاپ و موبایل یکسان باشد.
 • سایت مپ یا نقشه سایت در نسخه موبایل موجود و با نسخه دسکتاپ یکسان باشد – مطمئن شوید که تمامی لینک های سایت مپ شما در نسخه موبایل نیز وجود دارند. تمامی لینک های اصلی مانند صفحه خانه، خدمات و … باید در نسخه موبایل نیز وجود داشته باشند.

سوالات متداول در مورد آپدیت Mobile First Index گوگل

هر زمانی که گوگل برای الگوریتم های خود آپدیتی ارائه می دهد، ابهامات و سوالات گسترده ای در ذهن سئو کاران و صاحبان وب سایت ها شکل می گیرد. الگوریتم Mobile First Index هم از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه، برخی از رایج ترین سوالاتی که کاربران در مورد این الگوریتم دارند را بررسی می کنیم.

از کجا بفهمم که سایت من روی Mobile First Indexing رفته است؟

قبل از هر چیز، اگر mobile first index برای سایت شما فعال شود، گوگل در بخش پیام های سرچ کنسول شما اعلانی ثبت می کند و این موضوع را به شما اطلاع می دهد. اگر سایت شما منتقل شده باشد، داخل سرچ کنسول پیامی به صورت پاپ آپ نمایش داده می شود که تاریخ دقیق انتقال سایت را به شما نمایش خواهد داد. نمونه ای از این پیغام را می توانید در تصویر زیر ببینید:

MFI pop up notif

علاوه بر این، تیم Google Webmasters تصویر زیر را در توئیتی به اشتراک گذاشته اند که نشان می دهد سایت شما mobile first شده است یا نه.

mfi webmasters

در حال حاضر چند درصد از سایت ها روی Mobile First Index رفته اند؟

در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ در یک مقاله وبلاگی گوگل اعلام کرد که بیش از ۵۰ درصد صفحاتی که در سطح جهانی در نتایج جستجو گوگل نمایش داده می شوند به حالت mobile first indexing منتقل شده اند. گوگل ابتدا سایت هایی را منتقل می کند که برای این تغییر آماده باشند.

آیا قرار است همه سایت ها به حالت Mobile First Indexing منتقل شوند؟

اخیرا جان مولر اعلام کرد که گوگل تمایل دارد نهایتا همه چیز را از ایندکس دسکتاپ به ایندکس موبایل منتقل کند. امّا این کار قطعا زمان بر خواهد بود و ممکن است چند سال زمان ببرد. به دلیل اینکه الگوریتم mobile first index هنوز روی تمام سایت ها پیاده نشده، گوگل برای رنک دهی به سایت های منتقل شده به MFI ترجیحی قائل نمی شود.

اگر سایت من نسخه موبایل نداشته باشد چه اتفاقی می افتد؟

اگر وب سایت شما نسخه موبایل ندارد و نسخه دسکتاپ سایت شما هم موبایل فرندلی نیست، محتوای سایت شما همچنان ایندکس خواهد شد، امّا قطعا ممکن است به خوبی سایت های ریسپانسیو و موبایل فرندلی رنک نگیرد. اما به طور کلی باید در نظر بگیرید که کل سایت های جهان به سمت ریسپانسیو بودن حرکت می کنند و امروزه همه تمرکز بسیاری روی نسخه موبایل خود دارند. از این جهت بهتر است شما نیز به فکر نسخه موبایل سایت خود باشید.

با توجه به الگوریتم Mobile First Index آیا گوگل برای رنک دهی فقط نسخه موبایل سایت من را در نظر می گیرد؟

منظور از Mobile-first این است که برای رنک دهی، نسخه موبایل در الویت قرار می گیرد. امّا ممکن است تحت شرایط خاصی نسخه دسکتاپ یک سایت مدنظر قرار بگیرد (مثلا اگر سایت شما فاقد نسخه موبایل است). در نتیجه، این الگوریتم نسخه موبایل را برای رنک دهی در نظر می گیرد امّا این به معنای فراموشی کامل نسخه دسکتاپ نیست.

محتوای نسخه موبایلی سایت من از نسخه دسکتاپ کمتر است. آیا این مشکل ساز خواهد شد؟

بی شک این مسئله می تواند مشکل ساز شود. بر اساس الگوریتم Mobile First Index، گوگل سایت هایی را ترجیح می دهد که ریسپانسیو باشند. تمامی محتوایی که روی دسکتاپ دارید باید روی موبایل هم موجود باشد. به طور کلی، هر محتوایی که برای شما مهم است و مایلید کرال شود باید روی نسخه موبایل وجود داشته باشد و در معرض دید کاربر قرار بگیرد تا به راحتی ایندکس شود.

چه کاری انجام دهم تا الگوریتم Mobile First Index روی رنک من تاثیر منفی نگذارد؟

پاسخ این سوال ساده و واضح است: طراحی ریسپانسیو داشته باشید. زمانی که سایت شما ریسپانسیو باشد یعنی محتوای دسکتاپ و موبایل شما یکسان است. در این صورت همه چیز روند طبیعی خود را طی خواهد کرد و هیچ گونه افتی در رنک شما رخ نخواهد داد.

جمع بندی و کلام آخر

الگوریتم Mobile First Index شاید اولین قدم جدی رو به دنیای آینده باشد. دنیایی که تلفن های هوشمند همه جا در دسترس هستند و تقریبا تمام نیازهای کاربران را برطرف می کنند. به طور کلی، جلب کردن رضایت کاربران هدف نهایی گوگل است و اگر شما نیز سعی کنید به بهترین نحو ممکن نیاز کاربر را برطرف کنید، قطعا گوگل نیز از شما راضی خواهد بود. نکات نهایی زیر را برای این الگوریتم گوگل در نظر بگیرید.

 1. طراحی سایت خود را ریسپانسیو کنید
 2. فایل های Disavow خود را آپدیت کنید
 3. مطمئن شوید که نسخه موبایل شما حاوی محتوای با کیفیت و مناسب است
 4. از نشانه گذاری (Structured Data) برای محتوای نسخه موبایل استفاده کنید
 5. مطمئن شوید که محتوا و متادیتا در دو نسخه دسکتاپ و موبایل یکسان است

برای مشاوره سئو و طراحی سایت ریسپانسیو همین حالا با ما تماس بگیرید

telegram

Share:

نظرات

۲ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *