آموزش کار با محیط کنسول گوگل پلی

سحر حسن نژاد ۱۳ خرداد, ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

how to work with Google Play Console

همانطور که می دانید کنسول گوگل پلی بزرگترین فروشگاه محصولات اپلیکیشن آنلاین است. درصد زیادی از درآمد گوگل مربوط به برنامه های اپلیکیشن و تبلیغات در این حوزه می باشد. کنسول گوگل پلی یک فروشگاه جهانی می باشد. بنابراین انتشار اپلیکیشن در آن علاوه بر جهانی کردن برنامه شما، باعث ایجاد درآمد هم می شود. برنامه ها معمولا به صورت پولی و رایگان در پلی استور منتشر می شود. در این مقاله نحوه ی انتشار اپلیکیشن به صورت رایگان را با اکانت گوگل پلی آموزش می دهیم.

تفاوت محیط  کنسول گوگل پلی و اپ استور

در ابتدا  گوگل پلی را با اپ استور مقایسه می کنیم.

  • قوانین اپل برای انتشار اپلیکیشن در اپ استور بسیار سختگیرانه می باشد. میزان کیفیت سنجی اپل باعث شده تا توسعه دهندگان ios مجبور به ارائه ی با کیفیت ترین محصولات شوند.
  • محیط انتشار در اپ استور پیشرفته تر از محیط کنسول گوگل پلی می باشد. زمان انتشار برنامه هم در آن بیشتر از گوگل پلی می باشد. ( زمان انتشار در گوگل پلی کمتر ۲۴ ساعت و در اپ استور بین ۳ هفته تا ۱ ماه! )
  • اگر بحث دیده شدن و تعداد نصب برنامه در میان باشد، کنسول گوگل پلی بهترین مکان می باشد. چرا که استفاده کنندگان از محصولات ios کمتر از اندورید می باشد. از آنجا که گوگلی پلی متعلق به موتور جستجوی گوگل می باشد، وقتی کاربران در موتور جستجو ویژگی های مربوط به برنامه ی شما را سرچ کنند، گوگل اپلیکیشن شما را هم به آن ها پیشنهاد می دهد.
  • به دلیل تحریم ایران، انتشار برنامه در اپ استور بسیار سخت تر از گوگل پلی می باشد و احتمال رد شدن برنامه ها در اپ استور (به دلیل ایرانی بودن اپلیکیشن) بالاتر است.
  • انتشار برنامه در اپ استور دارای هزینه ی بالاتری می باشد.

آموزش کار با محیط کنسول گوگل پلی

قبل از هر کاری باید موارد مورد نیاز برای انتشار برنامه در گوگل پلی را تکمیل کنید.

داشتن حساب و اکانت دولوپری به دلیل تحریم بودن ایران کار ساده ای نمی باشد و برای ایجاد اکانت باید به کارشناسان این حوزه مراجعه کنید. اگر برند شخصی برایتان اهمیت دارد، حتما باید اکانت شخصی و به نام خودتان یا شرکت مربوطه بسازید.

برای ساخت اکانت دولوپری و اطلاعات بیشتر با آی دی زیر ارتباط بگیرید.

ساخت اکانت دولوپری گوگل پلی

 

دقت کنید فایل apk ای که قرار است در اکانت گوگل پلی منتشر کنید باید با نام منحصر به فرد اپلیکیشن شما باشد. همچنین این نسخه باید sign و دارای سرتیفیکیت باشد. در مورد بازی ها که حجم بالایی دارند حتمابرنامه را به چند قسمت تقسیم کنید.

بعد از ساخت اکانت و تهیه ی موارد مورد نیاز برای انتشار برنامه در گوگل پلی، می توانید وارد کنسول شوید ( وارد لینک  شده، یوزرنیم و پسورد را وارد کنید) و برای انتشار، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

کنسول گوگل پلی

تصویر بالا، محیط اصلی کنسول می باشد. برای شروع و انتشار اپلیکیشن باید گزینه ی create application را انتخاب کنید.

بعد از آن طبق تصویر زیر زبان اپلیکیشن را انتخاب نموده و در قسمت title، نام کامل اپلیکیشن را که قرار است با آن کاربران شما را سرچ کنند، وارد کنید و در نهایت گزینه ی create را بزنید.

محیط کنسول گوگل پلی

 

در این مرحله باید ۵ قسمت را به ترتیب کامل کنید (طبق قسمت چپ تصویر، تمام تیک ها باید سبز شود تا بتوانید انتشار دهید).

مراحل انتشار در کنسول گوگل پلی

 

این قسمت شامل نام اپلیکیشن و توضیحات کوتاه و بلند، بارگزاری اسکرین شات های صفحات اپلیکیشن، لوگو و آیکون می باشد (توجه کنید که این ها همه باید در سایز مناسب خود باشد و در غیر این صورت گوگل بارگزاری را انجام نمی دهد. سایز لوگو ۵۱۲* ۵۱۲ و سایز بنر ۱۰۲۴ * ۵۰۰ با فرمت JPG).طول واژه ها هم در توضیحات کوتاه تا ۸۰  بعد از آن باید نوع اپلیکیشن را انتخاب کنید. اپلیکیشن ها معمولا ۲ نوع بازی و اپلیکیشن می باشند.

انتخاب نوع apk

 

در قسمت category باید موضوع اپلیکیشن را انتخاب کنید. مثلا آموزشی، سرگرمی، طراحی، ورزشی و…

کنسول پلی استور گوگل

بعد از پر کردن این قسمت، به بخش پر کردن قوانین گوگل می پردازیم. در این بخش کافیست وب سایت و ایمیل را پر کنید. از آنجایی که ایران هستیم، نیاز به پر کردن شماره تلفن نیست.

پر کردن این قسمت ضروری می باشد. به تازگی گوگل برای قسمت privacy ارزش بالایی قائل می شود.

قوانین کنسول گوگل پلی

 

با کلیک بر روی گزینه ی save drafts قسمت store listing تکمیل شده و سبز می شود و وارد مرحله ی بعد می شویم.

مرحله ی بعدی app releases نام دارد که باید آن را به رنگ سبز برسانیم.

قسمت release کنسول گوگل پلی

 

این قسمت مربوط به فایل apk ی برنامه می باشد. باید فایل را در محل مخصوص آپلود کنید. اگر برنامه مشکل خاصی داشته باشد این مرحله را نمی توانید رد کنید. گوگل شما را در صورت مشکل داشتن فایل راهنمایی میکند.

گزینه ی productions را زده وارد بخش create release می شویم.

بارگزاری فایل در کنسول گوگل پلی

 

برای رعایت قوانین گوگل و داشتن امنیت گوگل، گزینه ی OPT OUT را انتخاب کنید.

آپلود در کنسول گوگل پلی

 

محل بارگزاری فایل apk  در کنسول گوگل پلی:

محیط بارگزاری در کنسول گوگل پلی

 

با زدن گزینه ی review وارد مرحله ی بعد می شویم.

 

پر کردن قسمت محتوای کنسول گوگل پلی

 

این قسمت را باید با توجه به نوع اپلیکیشن خود ( آموزشی، ورزشی و…) پر کنید. سوالات این بخش مربوط به مطمئن شدن گوگل از نداشتن محتوای نامناسب برای کودکان و نوجوانان و همچنین نداشتن تبلیغاتی با محتوای مورد اخلاقی می باشد. معمولا تمام این قسمت را باید با گزینه ی no  پر کنید. در صورت زدن yes ، سوالات بعدی گوگل شروع می شود.

 

سوالات کنسول گوگل پلی

 

وقتی سوالات را تکمیل کردید، گزینه ی save ouestionnalire را انتخاب کنید.

مرحله ی چهارم که باید سبز شود، pricing & distributions می باشد. در این قسمت باید رایگان یا پولی بودن اپلیکیشن را انتخاب کنید. (دقت کنید که این قسمت تغییرپذیر نمی باشد پس در انتخاب آن دقت کنید اما اگر قصد پولی کردن برنامه ی رایگان را در آینده داشته باشید، این امکان وجود دارد ). publish شدن اپلیکیشن هم با توجه به زمانی که منتشر می شود، می باشد. این قسمت برای زمانی کاربرد دارد که قصد پاک کردن اپلیکیشن را داشته باشید و کافی است unpublish را بزنید.

قسمت pricing کنسول گوگل پلی

 

در قسمت countries، کشورهایی که قصد دارید در آن ها اپلیکیشن نشان داده نشوند را در قسمت unavailable وارد و اضافه کنید.

مرحله ی پنجم که آخرین مرحله می باشد و به تازگی در اکانت گوگل پلی اضافه شده است، app content می باشد. این قسمت هم شامل چند سوال برای اطمینان گوگل از بحث قوانینش می باشد.

قسمت app content کنسول گوگل پلی

 

گزینه ی start را زده و وارد بخش سوالات آن بشوید. پاسخ سوالات را no انتخاب کنید و در نهایت save بزنید. وقتی هر ۵ قیمت سبز شد، مجددا به قسمت pricing & distributions رفته و ready to publish را انتخاب کنید. سپس وارد صفحه ی app release می شوید که در اینجا باید دوباره فایل apk ی خود را تایید کنید. روی گزینه ی start rollout productions کلیک کرده و confirm را بزنید.

در نهایت وضعیت اپلیکیشن شما را، pending publish نشان می دهد. وقتی برنامه منتشر شود این حالت به publish تبدیل می شود.

در صورت بروز خطا یا داشتن سوال از قسمت های انتشار می توانید با شماره تماس زیر ارتباط برقرار کنید.

۰۹۱۰۷۲۵۴۸۴۳

 

 

دربارهhasannezahd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و آنالیز رایگان سایت
+ +