تگ هدر (H1 – H6) چیست و در سئو سایت چه اهمیتی دارد؟

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

تگ هدر یا هدینگ که ما بیشتر آن را با نام تیتر یا تگ های h1، h2، h3، h4 و غیره می شناسیم، یک تگ HTML است که به کاربران و موتورهای جستجو کمک می کند تا راحت تر بفهمند که محتوای یک صفحه وب در مورد چیست. علاوه بر این، این تگ می تواند به رنک گرفتن صفحه شما کمک کند.

به دلیل اینکه اهمیت تگ هدر برای سئو سایت و تجربه کاربری بسیار بالاست، نیاز است که حتما در مورد آنها اطلاعات داشته باشید و بدانید چگونه آنها را در محتوای خود به شیوه درست استفاده کنید.

در این مقاله، تمام نکات ریز و درشت مربوط به این تگ را بررسی خواهیم کرد. اگر در خصوص تگ هدر سوالی در ذهن شماست، این مقاله را از دست ندهید.

تگ هدر چیست؟

قبل از اینکه در خصوص اهمیت و نحوه استفاده درست از این تگ صحبت کنیم، ابتدا توضیح می دهیم که این تگ چیست.

تگ های هدر، عنوان اصلی صفحه (<h1>) و همچنین سایر عنوان های مربوط به محتوای صفحه را تعیین می کنند. از منظر موتورهای جستجو و همچنین کاربر، هدر ها برای فراهم کردن خلاصه ای از متن استفاده می شوند و به خواننده و ربات های موتور جستجو، خلاصه ای از محتوای صفحه و پیام اصلی آن را می رسانند.

اگر بخواهیم یک تعریف برای این تگ داشته باشیم می توانیم بگوییم:

تگ اچ، یک تگ HTML است که عنوان صفحه را مشخص می کند.

حال این تعریف را با جزئیات بیشتری بررسی می کنیم:

  • HTML – زبانی است که بیشتر وب سایت ها از آن برای ساخت صفحات خود استفاده می کنند.
  • تگ (Tag) – تگ یک تکه کد است که به مرورگرها می گوید محتوای صفحه را چگونه نمایش دهند.
  • عنوان (Heading) – زبان HTML دارای شش تگ عنوان است که h1 و h2 و … نامیده می شوند. تگ اچ وان مهم ترین تگ محسوب می شود و تگ h6 کم اهمیت ترین. تگ ها معمولا به صورت سلسله مراتبی از بالا به پایین مرتب می شوند.

تگ هدر

برای اینکه با مثالی برای شما واضح تر توضیح دهیم، می توانید به تصویر زیر نگاه کنید. ممکن است در نگاه اول فکر کنید که برای دو عنوان زیر صرفا فونت را بزرگ تر و پر رنگ تر کرده ایم. امّا حقیقت این است که به این دو عنوان تگ های مربوطه اضافه شده تا هم شما و هم موتورهای جستجو متوجه اهمیت و مفهوم آن ها شوید.

تگ هدر

اهمیت تگ هدر برای سئو در چیست؟

تگ های هدر برای صفحات وب دو خاصیت بزرگ دارند: ایجاد شفافیت و ترسیم سلسله مراتب.

همان طور که قبل تر هم گفتیم، این تگ ها به موتورهای جستجو کمک می کنند که موضوع اصلی صفحه و ساختار آن را بفهمند. همچنین، این تگ ها به کاربر کمک می کنند که به راحتی و با یک نگاه اجمالی موضوع صفحه را بفهمند.

امّا اینها تنها دلیل اهمیت تگ های هدر نیستند. در ادامه، در خصوص اهمیت تگ هدر بیشتر توضیح خواهیم داد.

می توانید در تگ های هدر از کلیدواژه استفاده کنید

برای اینکه بتوانید مقاله ای بنویسید که هم برای کاربر و هم برای موتورهای جستجو واضح باشد، کلیدواژه هایی که کاربران سرچ می کنند را در هدر های خود جای دهید و با اینکار شانس دیده شدن خود در نتایج جستجو را بیشتر کنید.

در مثالی که از همین سایت به شما نشان دادیم می توانید ببینید که کلید واژه «نرخ کلیک» در تگ h1 و h2 استفاده شده اند.

امّا این را نیز در خاطر داشته باشید که زیاده روی در استفاده از کلیدواژه ها دیگر سودی ندارد و گوگل به سرعت متوجه غیر طبیعی بودن متن می شود.

تگ هدر تجربه کاربری را بهبود می بخشد

تگ های هدر خوانایی متن را تا حد زیادی بالا می برند و درک خلاصه متن را آسان تر می کنند. در نتیجه آن، رنک شما در گوگل بهبود می یابد، زیرا گوگل به تجربه کاربری و بازخورد کاربر اهمیت بسیار زیادی می دهد.

بیشتر افرادی که در فضای وب مقاله مطالعه می کنند، به جای خواندن کلمه به کلمه متن، آن را خلاصه خوانی می کنند و با نگاه کردن به عنوان ها سعی می کنند کلیات متن را بفهمند. تگ هدر برای چنین کاربرانی می تواند بسیار کمک کننده باشد.

همچنین، هدر ها به کاربر کمک می کنند که فراموش نکنند کجای نوشته بودند و چه می خواندند. به این ترتیب، کاربران برای مدت زمان بیشتری روی صفحه شما خواهند ماند.

داشتن هدر های مناسب و مرتبط با متن هر بخش، به مقاله شما ساختار می بخشد و باعث می شود خواننده تا انتهای متن باقی بماند.

داشتن تگ هدر می توان برای شما فیچر اسنیپت به دست بیاورد

اسنیپت های گوگل باکس های ویژه ای هستند که در صفحه اول نتایج جستجو، سایت خاصی را به شیوه ای متفاوت نمایش می دهند. در حالی که به دست آوردن برخی از این اسنیپت ها با استفاده از کدهای خاص در صفحه ممکن است، سایر اسنپت ها به طور خودکار توسط گوگل به سایت ها داده می شود.

حال برای اینکه شانس به دست آوردن اسنیپت برای شما بالا رود، باید در صفحه اول رنک داشته باشید و کد های HTML صفحه خود را بهینه سازی کنید تا گوگل آن ها را بفهمد و به صورت اسنیپت نمایش دهد.

با استفاده از تگ هدر شما می توانید ساختار و سلسله مراتب عنوان های خود را تعیین کنید و بدین تریتب به گوگل کمک کنید که محتوای شما را راحت تر بفهمد. شاید فکر کنید که با استفاده از بولت و لیست هم می توان سلسله مراتب تعیین کرد. امّا این تگ های اچ هستند که فهم مطلب را برای گوگل آسان می کنند.

تگ هدر به سئو سایت کمک می کند

در سال ۲۰۰۹، مت کاتس از کمپانی گوگل چنین چیزی را در خصوص تگ اچ گفت:

زمانی که به سایت ها رنک می دهیم، از عبارات داخل عنوان، داخل URL و حتی چیزهایی که با تگ ها هایلایت شده اند استفاده می کنیم.

با این وجود، بعدا جان مولر از این کمپانی تاکید کرد که گوگل از تگ هدر برای درک بهتر محتوای صفحه استفاده می کند، امّا مهم نیست که صفحه شما اصلا تگ h1 داشته باشد یا نه و یا مثلا پنج تگ h1 داشته باشد. همچنین، وب سایت ماز نیز در تحقیقی نشان داد که استفاده از تگ h1 به جای تگ h2 هیچ تغییری ایجاد نخواهد کرد.

نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که لزوما استفاده از تگ هدر به صورت کلی به رنک سایت ما کمک خواهد کرد.

داشتن یک ساختار منطقی به گوگل کمک می کند که محتوای مرتبط به نیاز کاربر را راحت تر در صفحه شما پیدا کند و همچنین صفحه برای اسنیپت های ویژه گوگل مناسب باشد.

شاید در حال حاضر این مسئله اثبات شده باشد که تگ های هدر مستقیما روی سئو سایت تاثیر نمی گذارند، امّا استفاده از آن ها قطعا به افزایش کیفیت محتوا و خوانایی آن کمک می کند.

به طور کلی، چیزی که از دیدگاه تجربه کاربری خوب باشد، از دیدگاه سئو نیز خوب است.

نکات استفاده درست از تگ هدر

همان طور که گفتیم، شاید تگ های هدر مانند قبل یک بخش حیاتی و اساسی سئو سایت نباشند، امّا این تگ ها همچنان برای کاربران سایت شما و در نتیجه، برای سئو سایت مهم هستند.

این تگ ها می توانند خوانایی متن را بهبود دهند و خواندن متن را لذت بخش تر کنند. در نتیجه، می توانند به صورت غیر مستقیم روی سئو سایت شما تاثیر داشته باشند.

در ادامه، نکاتی را در خصوص اسفتاده از تگ هدر یا تگ اچ در اختیار شما قرار می دهیم. این نکات به سئو سایت شما کمک خواهند کرد.

از تگ هدر برای ساختار بخشیدن به محتوا استفاده کنید

تگ های هدر شما به محتوا ساختار می بخشند. هر هدر باید خلاصه ای از متن پاراگرافی که بعدش می آید را به کاربر ارائه دهد.

یک راه این است که تصور کنید تگ های هدر همان فهرست فصل ها در کتاب هستند که در مورد آن نکات زیر را می توان در نظر داشت.

  • تگ h1 شما موضوع اصلی صفحه را مشخص می کند، همانطور که عنوان کتاب در مورد موضوع کتاب است.
  • تگ h2 مانند فصل های کتاب است که موضوع اصلی هر بخش را عنوان می کند.
  • سایر هدر ها، h3 تا h6، همانند زیر عنوان های فرعی برای هر بخش هستند. مانند فصل های کتاب که می توانند به چند بخش تقسیم شوند.

از هدر ها برای بخش بندی متن استفاده کنید

محتوای خوانا محتوایی است که به راحتی خوانده می شود و جمع آوری نکات از درون آن ساده است. چنین محتوایی می تواند عملکرد خوبی را در موتورهای جستجو داشته باشد.

تندخوانی امروزه برای کاربران به یک مهارت تبدیل شده است و متنی که قابل تندخوانی باشد، کاربران بیشتری را به خود جذب می کند. در این خصوص، مجله فوربز قابلیت تندخوانی متن را یکی از فاکتورهای اساسی بازاریابی محتوا معرفی کرده است.

تحقیقات نشان می دهد که تنها ۱۶ درصد کاربران اینترنت مقالات را کلمه به کلمه می خوانند. بقیه کاربران تند خوانی می کنند و فقط نکات مهم را برداشت می کنند.

وقتی که یک مقاله را بتوان سریع خواند، احتمال اینکه کاربران آن را ببندند و به گوگل برگردند کمتر می شود. حتی ممکن است کاربران آن مقاله را به دوستان خود پیشنهاد بدهند.

شما می توانید با استفاده از تگ هدر محتوای خود را بخش بندی کنید و کار تندخوانی را برای کاربر آسان کنید.

در تگ هدر از کلیدواژه استفاده کنید

شاید هدر ها به اندازه عوامل دیگر مانند دریافت بک لینک از سایت های معتبر روی سئو سایت شما تاثیر گذار نباشند، امّا گوگل آن ها را می خواند و بر اساس آن ها اطلاعاتی در مورد مقاله شما به دست می آورد.

اگر گوگل به تگ های هدر توجه می کند، پس بهتر است که در آن ها از کلیدواژه های خود استفاده کنیم. امّا این بدان معنا نیست که شما باید به هر قیمتی که شده کلیدواژه های خود را در عنوان ها جای دهید! اسپم بودن تحت هیچ شرایطی خوب نیست.

قطعا نیازی نیست که تمام تگ های هدر شما حاوی کلیدواژه باشد. الویت باید خوانایی متن باشد و کلیدواژه ها هم باید کاملا طبیعی در تگ هدر استفاده شوند.

متن خود را ابتدا برای کاربر طرح ریزی کنید، سپس تغییرات ریزی را برای بهینه سازی آن انجام دهید.

تگ هدر را برای فیچر اسنیپت ها بهینه سازی کنید

یکی از بخش هایی که تگ هدر روی سئو تاثیر مثبت می گذارد، فیچر اسنیپت های گوگل است. از دو راه می توان از تگ هدر برای اسنیپت ها استفاده کرد:

  • راه اول این است که تگ هدر را برای یک کلیدواژه لانگ تیل در سرچ صوتی بهینه سازی کنید و دقیقا زیر آن به سوال کاربر داخل یک تگ <p> پاراگراف جواب دهیم.
  • راه دوم این است که از تگ های متنوع برای نمایش اجزای لیست استفاده کنیم. گوگل از این تگ های هدر برای درست کردن لیست مخصوص به خود و نمایش آن به صورت اسنیپت استفاده خواهد کرد.

به عنوان مثال می توایند ببینید که وب سایت pearanalytics تگ اچ وان خود را برای کلیدواژه «what is a h1 tag» بهینه سازی کرده است و گوگل نیز از پاراگراف بعد از تگ اچ موجود در این صفحه برای فیچر اسنیپت استفاده کرده است.

تگ اچ

فقط یک تگ h1 داشته باشید

یک نکته بسیار چالش برانگیز و پر بحث در زمینه سئو تعداد تگ های h1 بوده است، تا اینکه گوگل نهایتا اعلام کرد که مهم نیست چند تگ h1 در صفحه باشد.

جان مولر

در توئیت بالا، کاربری سوال کرده که چه تعداد تگ h1 برای یک صفحه مجاز است؟ فقط یکی؟ و جان مولر در جواب گفته: هر تعدادی که می خواهید!

با این وجود، این بدان معنا نیست که برای سئو بهتر است از چند تگ h1 در صفحه استفاده کنید! چرا؟

چون تگ اچ وان معمولا فونت بزرگی دارد و به چشم کاربر به صورت عنوان اصلی صفحه دیده می شود. حال اگر چندین تگ اچ وان در صفحه بیاورید، ممکن است ظاهر صفحه به هم ریخته و گیج کننده باشد.

به همین دلیل، برای کمک به کاربر و تنظیم ساختار مناسب برای سایت هم که شده توصیه می شود از یک تگ h1 در هر صفحه استفاده کنید.

تگ های هدر شما باید با هم همخوانی داشته باشند

یک روش بسیار خوب برای بهبود تجربه کاربری سایت این است که تمام بخش های مقاله شما با هم همخوانی و همسویی داشته باشد.

وقتی که این همخوانی را در همه جای سایت خود لحاظ کنید، نتیجه به دست آمده بی نظیر خواهد بود.

باید این همجوانی و تناسب را در تمام تگ های هدر خود نیز پیاده کنید.

به عنوان مثال اگر تگ هدر را به صورت جمله می نویسید، سعی کنید برای تمام تگ ها همین کار را انجام دهید (یا اگر عنوان ها به صورت عبارت هستند، سعی کنید همین قالب را در تمام مقاله حفظ کنید).

علاوه بر این، سعی کنید هدر ها را حد الامکان کوتاه بنویسید. قرار نیست تگ هدر یک عبارت طولانی و پر از کلیدواژه باشد! (به طور کلی، ۷۰ کاراکتر یا کمتر می تواند طول مناسبی برای هدر باشد)

تگ هدر را یک عنوان کوچک برای پاراگراف بعدش در نظر بگیرید.

هدر های سایت را جذاب بنویسید

این قاعده فقط برای تگ های هدر نیست و به تمام محتوای شما مربوط می شود.

نوشته اولیه شما ممکن است عنوان های چندان جذاب و مرتبطی نداشته باشد. به همین دلیل، وقتی کار نوشتن مقاله به پایان رسید، توصیه می شود که حتما روخوانی داشته باشید و عنوان ها را هم مرتب کنید و هم سعی کنید به سمت کاربر پسند تر بودن تغییر دهید.

درست است که تگ هدر برای کمک به تندخوانی و دریافت نکات اصلی مقاله است، امّا قرار نیست تمام نکات مقاله از طریق تگ هدر منتقل شود. در واقع هدر ها باید به گونه ای کنجکاوی کاربر را برانگیخته کنند تا بیشتر بخواند و بیشتر روی صفحه بماند.

اهمیت و توجه بسیار زیادی را برای تگ h1 لحاظ کنید. زیرا این هدر بسیار بیشتر از هدرهای دیگر در کانون توجه کاربر قرار می گیرد. در واقع، در بسیاری از موارد تگ h1 شما تعیین می کند که اصلا کاربر ادامه صفحه را اسکرول کند یا نه.

سعی کنید تگ h1 را به گونه ای بنویسید که به بهترین نحو نیاز کاربر را پاسخ دهد و او را برای خواندن مقاله جذب کند.

نتیجه گیری

شاید امروزه برای بسیاری از سئوکاران این مسئله واضح شده باشد که تگ های هدر تاثیر مستقیمی روی سئو سایت ندارد. امّا اگر قرار باشد سایت به بهترین نحو سئو شود، تمام نکات ریز و درشت و حتی مواردی که به صورت غیر مستقیم روی رنک سایت تاثیر دارند نیز باید بهینه سازی شوند.

تگ های هدر یکی از مواردی هستند که مستقیما روی رنک تاثیر نمی گذارند، ولی چون کاربر با آن ها تعامل زیادی دارد، بهینه سازی این تگ ها می تواند تاثیر بسیار خوبی روی تجربه کاربری داشته باشد. تجربه کاربری خوب هم دقیقا همان چیزی است که گوگل می خواهد!

امیدواریم این مقاله از وب سایت تاپ سئو برای شما مفید واقع شده باشد. اگر سوالی دارید که در این مقاله پاسخ داده نشده است، می توانید سوال های خود را در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

تماس با ما

Share:

نظرات

۱۰ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *