سندباکس گوگل (Google Sandbox) چیست و چگونه سایت خود را از آن خارج کنیم؟

سندباکس گوگل
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

سندباکس گوگل به فیلتری معروف است که از رنک گرفتن سایت های جدید در نتایج جستجوی گوگل جلوگیری می کند. به این فیلتر می توان به چشم یک دوره آموزشی نگاه کرد که در آن حتی اگر همه کار را درست انجام دهید، باز هم تا زمانی که این دوره به پایان نرسیده سایت شما رنک نخواهد گرفت.

گوگل هیچ گاه رسما وجود سندباکس را تایید نکرده است. امّا بسیاری از متخصصین سئو در مورد وجود آن مطمئن هستند، زیرا هنگاهی که قصد دارند به رنک گرفتن یک سایت نوپا کمک کنند، تاثیراتی حاکی از وجود سندباکس را مشاهده می کنند.

امّا سوالی که پیش می آید این است که حقیقت چیست؟ آیا سندباکس گوگل در سال ۲۰۱۹ نیز وجود دارد؟ اگر وجود دارد، چگونه می توان سایت خود را از آن خارج کرد؟

برای پیدا کردن پاسخ این سوال ها با ما همراه باشید.

برای مشاوره سئو سایت با ما تماس بگیرید (۰۹۱۰۷۲۵۴۸۴۳)

call us

تاریخچه سندباکس گوگل

در سال ۲۰۰۴ وب مسترها و متخصصین سئو به این نتیجه رسیدند که سایت هایی که به تازگی ساخته شده اند – علی رغم تمام تلاش های آن ها برای سئو سایت – در چندین ماه اوّل رنک نمی گیرند. این سایت های جدید در زمانی مشخص توسط گوگل ایندکس می شدند امّا در رنک گرفتن حتی با کلیدواژه های با رقابت پایین نا توان بودند. چنین شرایط “سندباکس” گونه حدود چند هفته تا چند ماه طول می کشید.

با در نظر گرفتن این واقعیت که گوگل به دنبال نمایش دادن محتوای با کیفیت و قدرتمند است و نمی تواند به سایت ها و برند های جدید اعتماد کند، این تئوری منطقی به نظر می رسید.

حتی یک تئوری وجود داشت که گوگل با سندباکس صاحبان وب سایت را به سمت پرداخت برای تبلیغات کلیکی می کشاند.

در سال ۲۰۱۴ سندباکس گوگل موجی دیگر از توجه را به سمت خود جذب کرد. صاحبان سایت ها و متخصصین سئو مشاهده کردند که سایت های جدیدشان بسیار کندتر از قبل رنک می گیرند. این مسئله احتمالا به دلیل اعمال یک فیلتر ضد اسپم جدید توسط گوگل بوده است.

آیا در سال ۲۰۱۹ هم سندباکس گوگل وجود دارد؟

اگرچه افرادی وجود دارند که ادعا می کنند در عرض یک ماه توانسته اند برای یک وب سایت جدید رنک بالایی بگیرند، بیشتر سئوکار ها معتقدند که چیزی مانع قرار گرفتن سایت های جدید در نتایج اولیه جستجوی گوگل می شود. حتی بعضی از متخصصین سئو، سندباکس را جزو فاکتورهای رنک دهی گوگل در نظر می گیرند.

سندباکس گوگل

در ادامه، نظر تعدادی از معروف ترین متخصصین سئو را در مورد سندباکس گوگل با هم بررسی می کنیم.

این افراد به دو سوال زیر پاسخ داده اند:
۱. آیا در کار خود تاثیر سندباکس گوگل (یا چیزی مشابه آن) را روی سایت های جدید احساس می کنید؟
۲. معمولا چقدر طول می کشد تا یک سایت از سند باکس خارج شود؟

بیل سیبالد (صاحب Greenlane):

۱. فکر نمی کنم فیلتری به حالت “یک سایت جدید پیدا کردم، بگذار سرکوبش کنم تا مطمئن شوم یک سایت اسپم نیست” وجود داشته باشد. امّا بله، یک سایت جدید یا یک دامنه تازه ثبت شده تا زمانی که بتواند اهمیتش را به گوگل ثابت کند باید برای دیده شدن تلاش کند.
۲. اگر خارج شدن از سندباکس به معنی رنک گرفتن در صفحه اوّل باشد، پاسخ به این بستگی دارد که چقدر زمان صرف بهبود سیگنال ها و توانایی رقابت سایت شده است. ممکن است چند روز، چند ماه یا چند سال طول بکشد. امّا اگر خارج شدن از سندباکس به معنی ایندکس شدن باشد، بیشتر از چند روز طول نخواهد کشید. 

اریک ساش (مدیر Sachs Marketing Group):

۱. بله قطعا. من کاملا معتقدم که تمام دامنه های جدید “دوره ای آزمایشی” را تجربه می کنند قبل از این که بتوانند به صورت ارگانیک در نتایج سرچ گوگل دیده شوند.
۲. این به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. هرچه توسعه بیشتری انجام دهید (محتوا، لینک دهی، محتوا، سرچ کنسول، محتوا، شبکات اجتماعی، محتوا) بهتر است. به عنوان یک قانون کلی، می توانم بگویم چیزی حدود ۴-۶ هفته طول خواهد کشید.

ادوارد استرم (مدیر بازاریابی World of Ether):

۱. در حالی که معتقدم چیزی به نام سندباکس در گوگل وجود ندارد، امّا بی شک الگوریتم های سندباکس گونه ای وجود دارند که اطمینان حاصل می کنند فقط وب مسترهای با کیفیت و متعهد در نتایج جستجو رنک می گیرند. 
۲. من به یک دوره “۱۳ ماهه” برای سایت های جدید اعتقاد دارم. برای چنین سایت هایی، زمانی که مدت یک ساله بگذرد، کم کم توجه به آن ها افزایش پیدا خواهد کرد.

آیا تئوری سندباکس گوگل منطقی است؟

پاسخ به این سوال کاملا ساده است.

اینکه از رنک گرفتن سایت های جدید جلوگیری شود، به گوگل زمان کافی داده می دهد که کیفیت وب سایت را بررسی کند و با اسپم مبارزه کند. پس وجود چنین سندباکسی تا حدودی منطقی به نظر می رسد.

اینکه یک وب سایتی که چند هفته عمر دارد بتواند با کلیدواژه های رقابتی رنک بالایی بگیرد و با سایت هایی که سال ها در این زمینه تلاش کرده اند رقابت کند مشکوک و غیر منطقی نیست؟

علاوه بر این، همه ما می دانیم که بک لینک ها یکی از فاکتورهای اصلی سئو سایت و رنک گیری سایت هستند. اینکه یک سایت جدید بتواند در مدت زمان کوتاهی بک لینک های بسیار قوی و واقعی کسب کند امری غیر واقعی و نشدنی است.

از طرفی دیگر، بسیاری از متخصصین سئو معتقدند که گوگل رفتار کاربر را در الگوریتم های رنک دهی خود در نظر می گیرد و این کار را با جمع آوری اطلاعاتی مانند نرخ کلیک، زمان ماندن روی صفحه و سایر معیار ها انجام می دهد. این مسئله باعث به وجود آمدن تئوری دیگری به نام “دوره ماه عسل” شده است.

مشاهده شده است که گوگل به محتوای جدید برای مدت زمان کوتاهی رنک می دهد تا ببیند آیا کاربر را راضی می کند و رفتار کاربر را مورد بررسی قرار می دهد. امّا چنین رنکی گذرا خواهد بود و دوره ماه عسل خیلی زود تمام می شود.

آیا گوگل وجود سندباکس را تکذیب می کند؟

بله! معلوم است که تکذیب می کند!

اول اگر بخواهیم عمیق تر به این مسئله نگاه کنیم، می توانیم پاسخ جان مولر به سوالی در مورد سندباکس گوگل را بررسی کنیم.

در مورد سندباکس، ما واقعا چیزی به نام سندباکس که بسیاری از متخصصین سئو در سال های اخیر در مورد آن صحبت می کنند نداریم. ما چند الگوریتم داریم که ممکن است مشابه باشند، امّا این الگوریتم ها فقط سعی می کنند که بفهمند این وب سایت جدید در میان وب سایت های دیگر چگونه جا می گیرد. وقتی که یک سایت جدید داریم، در ابتدا کار سختی داریم زیرا دقیقا نمی دانیم که باید چه جایگاهی به آن سایت بدهیم.

و امّا در مورد اهمیت عمر دامنه در رنک گیری، بیاییم نگاهی به پاسخ مت کاتس در سال ۲۰۱۰ بیاندازیم.

پاسخ من این است که نیاز نیست زیاد نگرانش باشید. تفاوت بین دامنه ای که شش ماه عمر دارد و دامنه ای که یک سال عمر دارد آن قدر ها هم زیاد نیست. در نتیجه، اگر چند ماهی از حضور سایت شما می گذرد می توانید مطمئن باشید که توانایی ظاهر شدن در نتایج جستجو را خواهید داشت.

به نظر می رسد که سندباکس واقعا وجود دارد! فقط گوگل مایل نیست که آن را “سندباکس” بنامد.

چه چیزی مانع رنک گرفتن یک سایت جدید می شود؟

رنک وب سایت

تخصص داشتن، معتبر بودن و قابل اعتماد بودن از مهم ترین فاکتورهای کیفی گوگل محسوب می شوند. سوای از این ها، بک لینک ها و فاکتورهای بسیار دیگری نیز وجود دارد. بسیار غیر محتمل است که وب سایت جدید بتواند اعتماد گوگل را در عرض یک یا دو ماه کسب کند.

در ادامه، لیستی از فاکتورهایی که می تواند مانع رنک گرفتن یک وب سایت شود را بررسی می کنیم:

نداشتن محتوا

ممکن است گوگل به اندازه کافی صفحه روی سایت شما نبیند و در نتیجه نتواند ارتباط موضوعی سایت شما را بفهمد. ممکن است نیاز باشد به محتوای بیشتری دسترسی داشته باشند تا بتوانند در مورد کلیدواژه های شما و جایگاه شما تصمیم بگیرند.

نداشتن سیگنال های کاربر

همان طور که بالاتر اشاره شد. بسیاری از متخصصین سئو معتقدند که CTR، نرخ پرش و مدت زمان ماندن در سایت جزو فاکتورهای رنک دهی گوگل محسوب می شوند. تا زمانی که گوگل بتواند اطلاعات رفتار کاربری را از سایت شما جمع آوری کند و با سایت های دیگر مقایسه کند، ممکن است رنک گیری شما را به تعویق بیاندازد.

نداشتن بک لینک با کیفیت

بک لینک ها یکی از مهم ترین فاکتورهای رنک دهی گوگل محسوب می شوند. اگر محتوای شما بک لینک ضعیفی دارد، چرا باید گوگل سایت شما را بالا تر از سایت هایی که بک لینک قوی دارند قرار دهد؟ ممکن است در عرض یک ماه بتوانید چندین بک لینک برای خود بسازید، اما اگر با کیفیت نباشند، گوگل بی شک آن ها را نادیده خواهد گرفت.

چگونه می توان از قرار گرفتن در سندباکس گوگل جلوگیری کرد یا مدت آن را کاهش داد؟

google sandbox

برای یافتن پاسخ این سوال بیاییم به جواب متخصصین نگاه کنیم.

سوالی که از آن ها پرسیده شده این بوده است:

ادوارد استرم (مدیر بازاریابی World of Ether):

نهایتا، من مطمئن که راهی وجود دارد که بتواند اثرات سندباکس را دور زد. اگر سایت به گونه ای فراگیر شود و چند صد تا چندین هزار بازدید کننده روزانه پیدا کند، در شبکه های اجتماعی به آن اشاره شود و  بک لینک های طبیعی و قوی به دست آورد، آن سایت به سرعت توسط الگوریتم های گوگل جدی گرفته خواهد شد. این اتفاق تا به حال دو بار برای من افتاده است.

اریک ساش (مدیر Sachs Marketing Group):

فکر نمی کنم که بتوان از آن جلوگیری کرد ولی معتقدم که می توان کاری کرد پروسه آن سریع تر بگذرد. 

به طور خلاصه می توان گفت تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که پیشرفت سایت خود را به صورت با کیفیت دنبال کنید.

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *