آپدیت هسته گوگل می ۲۰۲۰ – هر آنچه که می دانیم

آپدیت هسته گوگل می 2020
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

گوگل مجدد هسته خود را آپدیت کرد و وب مسترها و سئوکاران را با دریایی از سوالات رها کرد. اگر سایت شما از تاریخ ۴ می شاهد افت و خیز شدید بوده است، باید بدانید که تنها نیستید!

پیشنهاد ما به شما این است که اول از همه خونسردی خود را حفظ کرده و تغییر شتابزده ای روی سایت خود انجام ندهید و دوم اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در خصوص آپدیت هسته گوگل می ۲۰۲۰ به دست آورید.

در تاریخ ۴ می، دنی سالیوان از کمپانی گوگل اعلام کرد که دومین آپدیت گوگل در سال ۲۰۲۰ آغاز شده است که May 2020 Core Update نام دارد. می توان توئیت گوگل در مورد این آپدیت را در تصویر زیر مشاهده کنید.

توئیت 4 می گوگل

در ادامه، اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می دهیم حاصل تحقیقاتی است که کمپانی SEMrush انجام داده است. در تاریخ نگارش این مقاله، این اطلاعات کامل ترین مواردی هستند که ما در خصوص این آپدیت گوگل می دانیم.

آپدیت هسته گوگل می ۲۰۲۰ و تغییرات نتایج جستجو

همانطور که گفتیم، آپدیتی که در چهارم ماه می انجام شد، دومین آپدیت گوگل در سال ۲۰۲۰ است. آپدیت هسته قبلی در ماه ژانویه همین سال انجام شد و طی مدت حدودا ۴ ماه از انتشار این آپدیت، دنیای سرچ شاهد تغییرات عمده و گسترده ای بود.

امّا در خصوص آپدیت این ماه، داستان کمی متفاوت است! با وجود اینکه تقریبا دو هفته طول میکشد تا آپدیت هسته گوگل کامل شود و هنوز این آپدیت تکمیل نشده است، ما شاهد این بوده ایم که این آپدیت بسیار بزرگ بوده و هنوز از راه نرسیده نتایج جستجو را دگرگون کرده است!

همان طور که در شرایط فعلی و به دلیل شیوع ویروس کرونا در تمام جوانب زندگی شاهد نوسانات و تغییرات هستیم، این آپدیت هسته گوگل هم نتایج جستجو را دچار نوسانات بسیار شدیدی کرده است!

در تصویر زیر می توانید نوسانات صفحه نتایج گوگل در ۳۰ روز گذشته را ببینید:

نوسانات serp

در حالی که آپدیت ماه ژانویه باعث نوسانات حداکثر ۸ امتیاز شد، در نمودار بالا می توانید ببینید که در تاریخ ۶ می و تقریبا در تمام حوزه ها، نرخ نوسانات به ۹ تا ۹.۴ امتیاز رسیده است. در نتیجه می توان گفت آپدیت هسته گوگل می ۲۰۲۰ بسیار بزرگ بوده و تاثیرات زیادی را روی نتایج جستجو و رنک سایت ها داشته است.

توجه داشته باشید که در زمان آپدیت های گوگل، قبل از انجام هر کاری باید صبر کنید تا آپدیت تمام شود و سپس شروع به تصمیم گیری در مورد استراتژی سایت خود کنید!

افت و رشد سایت ها در آپدیت هسته گوگل می ۲۰۲۰

به خاطر داشته باشید که آپدیت هسته ی الگوریتم گوگل برای ایجاد تغییرات مشهود در نتایج جستجو و برای تمام کشور ها و زبان ها انجام می شود.

در نتیجه می توان گفت، داشتن افت یا رشد در رنک سایت ها زمانی که آپدیت کامل شود کاملا اجتناب ناپذیر است. در دوره اپیدمی کرونا ما انتظار این را داریم که سرچ های مربوط به سفر، توریسم، رویدادهایی مانند کنسرت ها و غیره شاهد افت شدیدی باشند. در نتیجه، بسیاری از نوساناتی که در حال حاضر شاهد آن هستیم برای ما تعجب برانگیز نیستند.

با این وجود، بیشترین تاثیری که تا کنون در اثر این آپدیت بر روی سایت ها اعمال شده، شامل کسب و کارهایی می شود که میان آن ها سایت هایی که در حال حاضر دستخوش تغییرات مربوط به کرونا شده بودند نیز دیده می شوند.

در تحقیقی که SEMrush با استفاده از ابزار SEMrush Sensor خود انجام داده است، نوسانات نسبی در ۷ روز قبل از آپدیت و دو روز بعد از آپدیت مورد بررسی قرار گرفتند. حوزه هایی که بیشتر تحت تاثیر این آپدیت قرار گرفتند، شامل موارد زیر می شوند:

  • سفر
  • املاک
  • سلامت
  • حیوانات
  • مردم و جامعه

این تغییرات هم در دستگاه های دسکتاپ و هم در دستگاه های موبایل وجود داشته است.

علاوه بر مورد بالا، SEMrush به این نتیجه رسیده است بسیاری از دامنه های بزرگ به شدت تحت تاثیر این آپدیت قرار گرفته اند. حدود نیمی از تغییرات عمده در رنک سایت ها در آمریکا روی سایت هایی اتفاق افتاده است که ترافیک ماهانه آنها از یک میلیون بیشتر بوده است.

علاوه بر این، سایت Search Engine Journal حوزه های زیر را به عنوان سایت هایی معرفی کرده است که بیشتر تحت تاثیر این اپدیت قرار گرفته اند:

  • کسب و کارهای محلی با سرچ لوکال
  • سایت های مربوط به حوزه سلامت
  • سایت های بین المللی
  • سایت های چند زبانه

در ادامه مشخصا شرح میدهیم که در اثر آپدیت هسته گوگل می ۲۰۲۰ چه حوزه هایی رشد و چه حوزه هایی افت داشته اند.

حوزه هایی که در اپدیت گوگل شاهد رشد بوده اند

در نمودار زیر می توانید رشد حوزه های مختلف سایت ها در اثر آپدیت گوگل را مشاهده می کنید. همانطور که میبینید، سایت هایی که بیشترین سود را از این نوسانات رنک ها برده اند، سایت های خبری بوده اند.

نمودار رشد سایت ها

با توجه به اینکه افراد در ماه های گذشته توجه زیادی به اخبار روز داشته اند، رسانه های خبری توانسته اند مخاطبین زیادی رو به خود جذب کنند. امّا به نظر میرسد هر کاری که انجام داده اند خوب جواب داده است، زیرا از آپدیت جدید گوگل هم پاداش خوبی دریافت کرده و بهبود زیادی داشته اند.

در تصویر زیر می توانید جزئیات مربوط به وب سایت IndianExpress را ببینید که در میان سایت های خبری، بیشترین رشد را داشته است.

سایت indianexpress

حوزه هایی که در اپدیت گوگل شاهد افت بوده اند

در نمودار زیر می توانید حوزه هایی را ببینید که شاهد بیشترین افت در جایگاه ارگانیک خود بوده اند:

سایت هایی که افت داشته اند

همانطور که گفتیم، به دلیل شیوع کرونا سایت های بسیاری شاهد افت بازدید بوده اند، به همین دلیل نمی توان همه چیز را با قطعیت به آپدیت گوگل نسبت داد. ولی سنجش نوسانات از تاریخ شروع آپدیت هسته گوگل نشان میدهد که بعضی از سایت ها به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و افت بازیدید داشته اند. به طور کلی، می توانید مشاهده کنید که سایت هایی که به گونه ای به تفریحات آفلاین مرتبط بوده اند، مانند هرگونه سایت رزرو بلیت، با افت شدیدی مواجه شده اند.

در زمان آپدیت هسته گوگل باید چه کاری انجام دهیم؟

اگر سوال شما این است که باید در دریای متلاطم آپدیت هسته گوگل چکار کنید، باید بدانید که توصیه گوگل در مورد آپدیت ها همواره یکسان است.

به طور خلاصه، گوگل همیشه تاکید می کند که در زمان آپدیت، سئوکارها کار زیادی را نمی توانند انجام دهند و نمی توانند دخل و تصرف خاصی روی رنکشان داشته باشند. تنها کاری که می توانند انجام دهند این است که محتوای سایت خود را بهبود دهند.

گوگل در خصوص هر آپدیت هسته ای که انجام می دهد این هدف را دارد که محتوای مرتبط تر و مفید تر را به دست کاربران برساند. پس اگر محتوای شما ارزشمند نیست، بهتر است هرچه سریع تر به فکر بهبود آن باشید. زیرا دیر یا زود، گوگل در یکی از آپدیت هایش، محتوای بی کیفیت شما را شناسایی می کند.

در نتیجه، در حال حاضر بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که سئو سایت خود  و کیفیت محتوا را بررسی کنید و سعی کنید رضایت کاربر را بیشتر هدف قرار دهید.

نهایتا، به شدت توصیه می شود تا زمانی که آپدیت گوگل کامل نشده، به هیچ وجه اقدام به ایجاد تغییرات بزرگ روی سایت خود نکنید. مگر اینکه سایت شما به نحوی قوانین گوگل را نقض می کنید و شما باید همین الان مشکلش را برطرف کنید!

از زمان آپدیت هسته گوگل می ۲۰۲۰ آیا روی سایت خود شاهد تغییرات خاضی بوده اید؟ آن را در بخش نظرات با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

تماس با ما

در صورت به پایان رسیدن آپدیت هسته گوگل و به دست آمدن اطلاعات جدید، این مقاله بروزرسانی خواهد شد.

Share:

نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *