الگوریتم برت (BERT) گوگل چیست و چگونه کار می کند؟

الگوریتم برت گوگل
زمان مطالعه: ۸ دقیقه

گوگل پنج سال پیش الگوریتم رنک برین را معرفی کرد و با معرفی آن، تغییرات طوفانی را در سطح محیط سرچ ایجاد کرد. حال گوگل با معرفی الگوریتم برت مجددا طوفانی به راه انداخته است و می گوید قرار است کاربران شاهد تغییرات نسبتا زیادی در نتایج جستجوی گوگل باشند.

در حال حاضر این آپدیت جدید گوگل روی زبان انگلیسی پیاده شده است، امّا انتظار می رود که بزودی روی سایر زبان ها از جمله زبان فارسی نیز اعمال شود. علاوه بر این، این الگوریتم روی Featured Snippet ها نیز تاثیر خواهد گذاشت.

در ادامه قصد داریم الگوریتم Bert گوگل را به طور کامل به شما معرفی کنیم و نکاتی که باید در خصوص آن در سئو سایت خود پیاده سازی کنید را برای شما شرح خواهیم داد. با وبلاگ تاپ سئو همراه باشید.

برت (BERT) چیست؟

قبل از این که توضیح دهیم الگوریتم برت گوگل چیست و چگونه کار می کند، ابتدا در مورد BERT توضیحاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

برت یک تکنیک گوگل بر پایه شبکه عصبی است که برای پردازش زبان طبیعی انسان (NLP) استفاده می شود. سال گذشته، گوگل این تکنیک را به صورت اپن سورس یا متن باز در اختیار کاربران قرار داد و در مورد آن در بلاگ مربوط به هوش مصنوعی خود توضیح داد. به طور کلی و به بیانی ساده، BERT به کامپیوترها کمک می کند که زبان را مانند انسان ها درک کنند.

گوگل معتقد است که برت می تواند کمک کند که موتور جستجو تفاوت های جزئی و زمینه مربوط به لغات جستجو شده را بهتر درک کند و در نتیجه قادر باشد جواب های بسیار دقیق تری را برای جستجوی کاربران ارائه دهد.

گوگل در مورد استفاده از تکنیک BERT، آپدیت جدید خود و الگوریتم برت این چنین گفته است:

این تغییرات در راستای بهبود درک زبان ها، مخصوصا برای سرچ های محاوره ای و طبیعی انجام شده اند. زیرا BERT قادر است به موتور جستجو کمک کند تا اختلافات ریز معنایی و زمینه لغات را بهتر بفهمد و برای سرچ کاربران، پاسخ های بسیار دقیق تری را فراهم کند.

خصوصا برای سرچ هایی با جملات طولانی و محاوره ای که در آن ها حرف اضافه هایی مانند «for» و «to» تاثیر زیادی روی معنای جمله دارند، سرچ گوگل قادر خواهد بود که زمینه سوال کاربر را بفهمد و نتایج دقیق تری را نشان دهد. حال شما می توانید به حالتی که در گفتار شما طبیعی است در گوگل سرچ کنید.

الگوریتم برت (BERT) چیست؟

برای اینکه توضیح دهیم الگوریتم BERT چیست، شاید هیچ تعریفی دقیق تر از تعریفی که کارشناسان خود گوگل ارائه داده اند نباشد.

کارشناس حق امتیاز الگوریتم های سرچ گوگل، بیل سواسکی، الگوریتم جدید گوگل را به این صورت توصیف کرده است:

برت یک روش پردازش زبان طبیعی انسان است که می تواند روی متن های طولانی استفاده شود. این تکنیک قادر است کار هایی مانند تشخیص اجزای جمله، تشخیص نقش دستوری و سوال و پاسخ را در فرآیند تحلیل زبان انجام دهد. برت به گوگل کمک می کند که زبان طبیعی را در محیط وب تشخیص داده و درک کند.

گوگل این تکنولوژی را متن باز کرده است و سایر افراد نسخه های جدیدی از BERT را ارائه داده اند.

در نتیجه، می توان گفت که الگوریتم برت گوگل یک الگوریتم یادگیری عمیق است که به پردازش زبان گفتاری انسان مربوط می شود. گوگل اکنون قادر خواهد بود تک تک کلمات یک جمله را، با تمام تفاوت های معنایی آن در بافت جمله، درک و به درستی پردازش کند.

الگوریتم برت گوگل و سئو سایت

اگر یکی از کاربران گوگل هستید، حتما تا اینجا متوجه شده اید که طبق معمول، گوگل با معرفی الگوریتم جدید خود قصد دارد سرچ را برای شما ساده تر، دقیق تر و راحت تر کند.

امّا اگر صاحب وب سایت هستید و یا به عنوان یک سئو کار، بهینه سازی سایت ها را در دست دارد، ممکن است موضوع برای شما کمی پیچیده شده باشد. سوالی که اکنون وجود دارد این است که تاثیر الگوریتم BERT گوگل در سئو سایت چیست؟

به طور کلی می توان گفت این الگوریتم اصلا به مذاق محتوای بی کیفیت خوش نخواهد آمد!

گفته می شود که برت قادر است با دقت بسیار بالایی کار تجزیه و تحلیل و درک اجزای جمله را انجام دهد. حتی می تواند در بسیاری از موارد هم در کار تجزیه جمله از انسان پیشی بگیرد.

تصور کنید سایت شما دارای محتوایی است که وقتی کاربر آن را می خواند نهایتا با خود می گوید: «خوب تهش چی شد؟». گوگل با استفاده از BERT می تواند اجزای جمله و زمینه متن را تشخیص دهد و اگر محتوای شما بی سر و ته است، قطعا قادر نخواهد بود که این الگوریتم را خشنود نگه دارد.

با اینکه نحوه کار و میزان دقت این الگوریتم روی زبان فارسی هنوز یک علامت سوال بزرگ است، امّا کاری که سئو کارها می توانند انجام دهند این است که در محتوای خود از ساختار های ساده استفاده کنند و با استفاده به جا از لینک دهی داخلی، درک بهتر زمینه متن را برای گوگل آسان کنند.

نکته بسیار مهم دیگری که باید در نظر گرفت این است که الگوریتم برت گوگل فعلا هنوز یک نقطه شروع است. قطعا در آینده گوگل روی این الگوریتم مانورهای بسیار زیادی خواهد داد و با استفاده از آن، توسعه های بسیار زیادی را در سطح سرچ گوگل ارائه خواهد داد.

چگونه سایت خود را برای الگوریتم BERT گوگل سئو کنیم؟

باید همین ابتدا بگوییم که احتمال اینکه شما بتوانید برای این الگوریتم گوگل ترفند خاصی را پیاده کنید بسیار کم است.

گوگل قبلا در مورد الگوریتم RankBrain به سئو کاران گفت که نمی توان کار خاص یا ترفندی را برای راضی نگه داشتن این الگوریتم انجام دهند و حالا الگوریتم برت نیز مانند رنک برین قرار نیست گول بخورد!

دنی سالیوان در خصوص سئو سایت برای الگوریتم برت گوگل این چنین می گوید:

در خصوص الگوریتم برت، هیچ چیزی برای بهینه سازی و هیچ چیزی برای بازنگری وجود ندارد. هدف نهایی و پایه اصلی کار ما برای بها دادن به محتوای خوب همچنان ثابت است.

الگوریتم برت گوگل

به طور کلی، گوگل با کمک این الگوریتم می تواند زبان طبیعی و محاوره ای کاربران را هرچه بهتر درک کند. پس کاری که می توانید انجام دهید این است که محتوای خود را فقط برای کاربر بنویسید و رضایت کاربر را (مانند قبل) الویت اوّل خود قرار دهید. همان طور که قبلا بار ها گفته ایم، زمانی که کاربر از شما راضی باشد، گوگل نیز قطعا از شما راضی خواهد بود و رضایت گوگل نیز منجر به بهبود هرچه بیشتر رنک شما در نتایج جستجو خواهد شد.

حال سوال دیگری که پیش می آید این است که اصلا چرا باید به این الگوریتم جدید گوگل بها دهیم و به آن توجه ویژه داشته باشیم؟

الگوریتم برت گوگل برای ما مهم است زیرا گوگل در خصوص آن عنوان کرده که این الگوریتم بعد از رنک برین و در پنج سال گذشته بزرگترین قدم گوگل در راستای بهبود نتایج جستجوی خود بوده است. علاوه بر این مسئله، خود گوگل تاکید کرده است که ۱۰ درصد نتایج جستجوی گوگل از این الگوریتم تاثیر خواهند گرفت و همین ها دلیلی خواهند بود که در استراتژی سئو خود، این الگوریتم را نیز در نظر داشته باشیم.

آیا با معرفی BERT الگوریتم RankBrain منسوخ می شود؟

رنک برین اوّلین روش هوش مصنوعی گوگل برای درک سرچ های کاربران بود که در سال ۲۰۱۵ معرفی شد. این الگوریتم هم به سرچ کاربر و هم به محتوای صفحه وب نگاه می کند تا بتواند معنی کلمات را بهتر درک کند.

الگوریتم برت گوگل قرار نیست جایگزین الگوریتم رنک برین شود. در واقع، برت یک روش جدید و اضافه برای درک هرچه بهتر سوال های کاربر و محتوای صفحات است. برت در واقع یک تکنیک جدید است که به سیستم رنک دهی گوگل اضافه شده است.

رنک برین همچنان می تواند برای بعضی از سرچ ها استفاده شود و گوگل قطعا از این الگوریتم استفاده خواهد کرد. امّا اگر گوگل احساس کند که یک سرچ خاص با الگوریتم برت بهتر درک خواهد شد، از آن الگوریتم برای ارائه پاسخ کاربر استفاده خواهد کرد. حتی ممکن است گوگل برای پاسخ به یک سوال یا کوئری خاص از سمت کاربر، همزمان از چند الگوریتم خود استفاده کند و برت نیز می تواند در میان آن ها باشد.

گوگل توضیح داده است که راه های زیادی برای درک زبان به کار رفته در جستجوی کاربر وجود دارد و اینکه چگونه می توان سوال کاربر را با محتوای موجود در وب مرتبط کرد. به عنوان مثال اگر شما کلمه ای را اشتباه نوشته باشید، سیستم تشخیص خطای گوگل می تواند لغت صحیح را تشخیص دهد و چیزی که نیاز دارید را به شما ارائه دهد. حتی اگر شما از لغتی استفاده کنید که مترادف آن در صفحه هدف وجود دارد، گوگل قادر به تشخیص آن خواهد بود و می تواند آن را به شما ارائه دهد. حال برت نیز یک سیگنال است که گوگل برای درک زبان از آن استفاده می کند. بسته به اینکه چه چیزی سرچ می شود، گوگل از یک یا چند مورد از این سیگنال ها استفاده خواهد کرد تا عبارت جستجو شده را بفهمد و پاسخ مرتبط به آن را ارائه دهد.

چند باور غلط در مورد الگوریتم برت گوگل

مانند هر آپدیت دیگر، این آپدیت گوگل نیز با حواشی و صحبت های زیادی همراه بوده است و طبق معمول، سئو کارهای زیادی به همین زودی خود را متخصص بهینه سازی سایت برای الگوریتم برت معرفی کرده اند! برای رفع ابهامات، در ادامه برخی از باورهای غلط پیرامون این الگوریتم جدید گوگل را برای شما عنوان خواهیم کرد.

برای الگوریتم BERT باید از کلیدواژه های لانگ تیل در سایت خود استفاده کنیم!

این الگوریتم هیچ ربطی به استفاده از کلیدواژه های به اصطلاح دم دراز ندارد. تنها کاری که این الگوریتم انجام می دهد این است که منظور کاربر را می فهمد و می تواند بسیار دقیق تر پاسخ کاربر را فراهم کند.

تاثیر الگوریتم BERT ناچیز خواهد بود!

بسیاری از افراد در خصوص این الگوریتم اینگه اظهار عقیده کرده اند که تاثیر آن چشم گیر نخواهد بود. امّا خود گوگل تایید کرده است که این آپدیت جدید روی ۱۰ درصد نتایج جستجو در ایالات متحده آمریکا تاثیر خواهد داشت. ده درصد از نتایج جستجو میزان زیاد و قابل توجهی است!

این الگوریتم باعث می شود که حروف اضافه اهمیت پیدا کنند!

گوگل در معرفی این الگوریتم گفته است که اکنون قادر است تفاوت معنایی جملات در کاربرد حروف اضافه را درک کند. امّا این بدان معنا نیست که گوگل اکنون به حروف اضافه اهمیت بیشتری می دهد.

الگوریتم برت بزرگترین آپدیت گوگل است!

بسیاری از مقالات از الگوریتم جدید گوگل به عنوان بزرگترین آپدیت گوگل یاد کرده اند. امّا این در حالی است که برت تنها یکی از بزرگترین آپدیت ها است. ولی بزرگترین تغییر گوگل نیست.

امیدواریم این مقاله در خصوص جدید ترین الگوریتم گوگل پاسخ گوی سوال های شما بوده باشد. شما می تواند سایر سوال های خود را در بخش کامنت ها با ما درمیان بگذارید.

برای دریافت مشاوره سئو سایت با کارشناسان تاپ سئو در ارتباط باشید

تماس با ما

call us

سوالات متداول کاربران در خصوص الگوریتم bert گوگل

تفاوت الگوریتم برت با سایر الگوریتم های گوگل چیست؟

الگوریتم برت گوگل قادر به پردازش زبان گفتار انسان است. گوگل اکنون قادر خواهد بود تک تک کلمات یک جمله را، با تمام تفاوت های معنایی آن در بافت جمله، درک و به درستی پردازش کند.

آیا الگوریتم BERT گوگل برای زبان فارسی فعال شده است؟

در حال حاضر خیر. ولی انتظار می رود که بزودی این الگوریتم روی نتایج فارسی نیز تاثیر گذار باشد.

آیا ممکن است سایت من توسط الگوریتم BERT جریمه شود؟

الگوریتم برت تلاش هرچه بیشتر گوگل برای درک زبان انسان و فراهم کردن نتایج دقیق تر برای کاربران می باشد و کمتر به دنبال پنالتی کردن سایت ها است. اگر شما محتوای غنی و کاربر پسند تولید می کنید، جایی برای نگرانی ندارید!

چگونه سایت خود را برای الگوریتم برت سئو کنیم؟

به طور کلی، گوگل با کمک این الگوریتم می تواند زبان طبیعی و محاوره ای کاربران را هرچه بهتر درک کند. پس کاری که می توانید انجام دهید این است که محتوای خود را فقط برای کاربر بنویسید و رضایت کاربر را (مانند قبل) الویت اوّل خود قرار دهید.

Share:

نظرات

۱۰ نظرات

 • سلام مقاله تون درباره الگوریتم برت گوگل واقعا عالی بود – هر آپدیت و خبر جدیدی که دراین باره داشتید رو هم حتما باهامون به اشتراک بگذارید

  • ممنون از شما.
   در صورتی که خبر جدیدی در مورد این الگوریتم منتشر بشه حتما شما عزیزان رو در جریان می ذاریم

 • آیا شما نوشتن محتوای سایت به زبان محاوره ای رو تایید می کنید. ازین جهت می گم که الگوریتم bert گوگل خیلی روی زبان محاوره ای تمرکز داره

  • با عرض سلام
   هدف الگوریتم برت گوگل در واقع درک بهتر نیاز کاربر هست. شما باید در سایتتون به بهترین نحو پاسخگوی نیاز کاربر باشید
   برای لحن نوشتار هم توصیه می کنم که به نوع کسب و کار و جنس مخاطب خودتون توجه کنید. اگر لحن محاوره ای برای این دو فاکتور در سایت شما مناسب هست چرا که نه!

 • سلام.
  به نظر من بیشترین چیزی که برای برت گوگل مهمه اینه که ما چقدر نیاز کاربر رو بر طرف می کنیم.
  و در ضمن، مقالتون عالی بود.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *