فرق تبلیغات کلیکی و سئو چیست؟

سئو و تبلیغات کلیکی
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

تبلیغات گوگل و سئو سایت (بهینه سازی موتور های جستجو) به شما این امکان را می دهد تا با کلمه های کلیدی مد نظرتون، کاربران را به سایت خود جذب کنید. در این مقاله، شما را با تفاوت ها و فواید تبلیغات کلیکی و سئو آشنا می کنیم.

مهم ترین بخش بازاریابی موتور های جستجو تبلیغات گوگل ادوردز و سئو هستند. این دو با ارزش ترین ابزارهایی خواهند بود که به کمک آنها می توانید نتایج دلخواه و مطلوب خود را به دست آورید. سئو و گوگل ادوردز شباهت ها و تفاوت هایی با هم دارند. موقعیت هایی وجود دارد که باید از هر دوی این موارد به همراه همدیگر استفاده کنید یا بسته به کسب و کار و اهداف بازاریابی به صورت جداگانه از آن ها بهره مند شوید.

تبلیغات کلیکی و سئو

تعریف سئو :

سئو به شما کمک می کند محتوای سایت خود را به موتورهای جستجو مرتبط سازید و رتبه بالاتری در نتایج جستجوی طبیعی و ارگانیک به دست آورید. اگر سئو به درستی اجرا شود می تواند سایت شما را در مورد کلیدواژه ها، محتوا، لینک ها و سایر جنبه های فنی بهینه سازد. سئو فرایندی برای به دست اوردن ترافیک بیشتر در سایت است
تعریف گوگل ادوردز:

با کمک گوگل ادوردز می توانید در کمتر از ۲۴ ساعت در سرچ اول گوگل باشید. اما تا زمانی که بودجه بندی شما در کمپین شارز باشد.  گوگل صاحب اصلی ادوردز محسوب می شود. تبلیغ کنندگان می توانند از این پلتفرم برای نشان دادن تبلیغ خود در صفحه نتایج موتور جستجوی گوگل، محصولات گوگل (همچون یوتیوب، جی میل و غیره) و هزاران سایتی که در برنامه ادوردز به عنوان ناشر مشارکت دارند استفاده نمایند.

زمانی که افراد بر روی تبلیغات کلیک می کنند هزینه ای پرداخت می کنید . کل سیستم ادوردز همانند یک سیستم مزایده بزرگ عمل می کند که در آن تبلیغ کنندگان برای به دست آوردن جایگاه های تبلیغاتی مناسب با هم به رقابت می پردازند.

مزایای تبلیغات کلیکی گوگل :

بهترین راهکار، استفاده ترکیبی از سئو و گوگل ادوردز برای نگهداری برند در نتایج بالای صفحات جستجو است. حتی اگر رتبه و موقعیت بالایی در نتایج طبیعی گوگل داشته باشید باز هم برای هدف قرار دادن کاربرانی که ممکن است با برند شما آشنا نباشند باید از ادوردز نیز استفاده کنید.

اگر انتظار کشیدن برای شما سخت است حتما از ترکیب ادوردز و سئو استفاده کنید!

برای دریافت مشاوره سئو یا تبلیغات گوگل، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید:

تماس با ما

نکته  مهم در انتخاب بین این دو این است که سئو یک پروسه ی زمان بر می باشد و برای بالا رفتن رتبه ی سایت نیاز به زمان داریم. اما در ادوردز به محض بستن کمپین در کمتر از ۲۴ ساعت به سرچ اول می رسیم. یعنی به صورت آنی و لحظه ای می باشد.

مقایسه گوگل ادوردز و سئو :

 1. رسیدن به صفحه اول گوگل و جذب ترافیک با استفاده از سئو هزینه ای در بر ندارد. اما جذب ترافیک توسط گوگل ادوردز مستلزم پرداخت هزینه می باشد. البته فرایند بهینه سازی برای سایت دارای هزینه و زمان می باشد.یعنی هیچ هزینه ای برای کلیک های انجام شده بر روی نتایج طبیعی پرداخت نمی شود اما برای اینکه بتوانید موقعیت خود را در موتورهای جستجو و به کمک سئو حفظ کنید به کار و تلاش مداومی نیاز خواهید
 2. ادوردز نمایش کسب و کار شما در نتایج جستجو را بیشتر از سئو تضمین می‌کند. در مورد سئو هیچ تضمینی برای رتبه بندی در نتایج طبیعی موتورهای جستجو وجود ندارد.
 3. سئو می‌تواند کلیدواژه هایی با ترافیک بالا را هدف قرار دهد. فقط باید به خاطر داشته باشید که نباید محتوای خود را با کلیدواژه های بسیار پر کنید.
 4. به کمک ادوردز محاسبه بازگشت سرمایه گذاری (ROI) بسیار ساده تر و راحت تر خواهد بود اما این موضوع در سئو بسیار دشوار است زیرا فاکتورهای زیادی در سئو دخیل هستند و نمی توان به سادگی بازگشت سرمایه گذاری را محاسبه کرد.
 5. تبلیغات گوگل ادودرز می توانند در بالای لیست نتایج طبیعی به نمایش درآید. در برخی از صفحات نمایش (به خصوص موبایل و دستگاه های موبایل) این نواحی تنها چیزی است که کاربر می تواند بدون اسکرول کردن مشاهده نماید.
 6. گوگل ادوردز به شما اجازه می دهد متغیرهای مختلفی از کلیدواژه های خاص را هدف قرار دهید و ازکلیدواژه های منفی برای عدم نمایش در عبارات خاص استفاده نمایید.
 7. اگر سئو متوقف شود، رتبه بندی سایت در طول زمان به خاطر به روزرسانی های مداوم الگوریتم ها توسط گوگل، کاهش پیدا می کند.
 8. سئو می تواند کیفیت و کمیت لینک های ورودی به سایت را بهینه سازی کند.

مزایای تبلیغات کلیکی گوگل

نکته : گوگل ادوردز می تواند از ابتدای آغاز کمپین ترافیکی را به سمت سایت هدایت کند. این موضوع برای سایت های جدید یا خدمات و محصولاتی که فصلی هستند مفید خواهد بود.

نکته : از مزایای استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل این هست که می‌توانید به سرعت و بدون تاخیر برای سایت کسب و کار آنلاین خود بازدیدکننده بفرستید و هر زمان هم که خواستید تبلیغ خود را متوقف و دوباره فعال کنید. مثلا اگر در فصل خاصی از سوال فروش شما بیشتر میشود ، بهتر است فقط در همان بازه زمانی از تبیلغات کلیکی گوگل استفاده کنید.

بهترین روش تبلیغات آنلاین برای کسب و کار شما چیست ؟

اگر شما صاحب یک کسب و کار آنلاین هستید و به دنبال دیده شدن و تبلیغ اینترنتی هستید ، دو راه برای شما وجود دارد :

 • سئو 
 • تبلیغات کلیکی

سئو و تبلیغات کلیکی گوگل رقیب یکدیگر نیستند بلکه هر دو روش به‌ عنوان دو ابزار قدرتمند، شما را در رسیدن به اهداف تجارت آنلاین، کمک میکنند.

سوال بعدی شما احتمالا این هست که کدام روش تبلیغ برای کسب و کار من مناسب میباشد ؟ پاسخ این سوال کاملاً به نیازهای کاری و میزان بودجه که در نظرگرفته اید ، بستگی دارد. همانطور که در قسمت اول مقاله ذکر شد ، بهترین روش برای شما این هست که به صورت همزمان بر روی تبلیغات گوگل و سئو سایت خود تمرکز کنید تا بتوانید هم در حال حاضر و هم در آینده نتایج خوبی را دریافت کنید

نکته : استفاده از این روش هزینه های مصرفی شما را به مرور زمان کاهش میدهد ، زیرا که با نتیجه گرفتن از روش سئو و بهینه سازی دیگر نیازی به تبلیغات کلیکی گوگل نیست و سایت به صورت پایدار در صفحه اول گوگل جا خواهد گرفت .

روشی که ذکر کردیم برای فردی که بودجه ای کافی برای تبلیغات در شروع کار دارد ، جواب میدهد ، اما اگر شما قصد ندارید هزینه زیادی را برای تبلیغ کلیکی گوگل و سئو بگذارید ، باید یکسری مسائل را در ابتدای کار برای خود شفاف کنید و به سوالاتی جواب بدهید :

 • آیا میخواهید کسب و کار آنلاین سریع به درآمد زایی برسد ؟
 • آیا درصدد جذب مخاطب جدید هستید ؟

اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است ؛ بهتان میگوییم که بهتر است وقت و هزینه خود را برای تبلیغ کلیکی گوگل برسید تا به اهداف در نظر گرفته خود برسید .

اگر سوالات شما در بین موارد بالا نبود و در ذهن خود پرسش ها و اهداف دیگری پرسه میزند ، مانند :

 • آیا میخواهید مخاطب همیشگی و وفادار داشته باشید ؟ 
 • آیا میخواهید تا حد زیادی در هزینه های خود صرفه جویی کنید ؟
 • آیا فروش در دراز مدت با ثابت شدن جایگاه برای شما مهم است؟

در صورت داشتن چنین سوالاتی و پاسخ مثبت دادن به آنها ، بهترین راه برای شما استفاده از خدمات سئو و بهینه سازی سایت است.

نتیجه : پس به صورت کلی زمانی که می‌خواهید بازدید سریعتری به‌ سمت سایت کسب و کار خود روانه کنید، از تبلیغات کلیکی گوگل استفاده کنید. همچنین برای به‌ دست آوردن موفقیت‌ های پایدار و طولانی مدت نیز به فکر استفاده از فرایند سئو باشید.

برای ارتباط ور دریافت مشاوره رایگان سئو سایت و خدمات ادودرز گوگل  تیم تاپ سئو با ما در ارتباط باشید

تماس با ما

, , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

topseo logo

با توجه به پیشرفت روزافزون علم اینترنت و افزایش رقابت‌های تجاری در دنیای وب، متخصصین ما گرد هم آمده‌اند تا تمام تجربه، تخصص، سابقه و تلاش خود را در جهت آسان‌تر کردن مسیر هدف و رشد شما بگذارند و تمام سعی ما بر این است تا شما در مدت‌زمان کوتاه به بالاترین حد خود برسید.

خبرنامه

برای آگاهی از جدیدترین اخبار و مقالات تاپ سئو ایمیل خود را وارد کنید.