بک لینک و لینک خارجی در بهینه سازی سایت

لینک خارجی
زمان مطالعه: ۸ دقیقه

بک لینک یا لینک خارجی ، درواقع لینکی است که در وبسایت دیگری گذاشته میشود و از آنجا به سایت شما اشاره میکند. همین روش ، هنگامی که شما در مقاله ای از سایت خود به وب سایت دیگری اشاره میکنید کاربرد دارد ، که به اصطلاح لینک خروجی با لینک منبع گفته میشود.

لینک های خارجی و خروجی

 • لینک خارجی ، پیوندی است که از وبسایت دیگری به شما داده میشود
 • لینک خروجی ، پیوندی است که شما در مقاله از سایت خود به سایتی دیگر به عنوان منبع میدهید.

لینک های خارجی خروجی هردو به نوعی به SEO  سایت شما کمک می کنند. لینک های خروجی یک امتیاز و اشاره از سایت شما به سایتی که به آن لیک داده اید محسوب میشود. این اشاره به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای وب سایت شما و به ویژه محتوای سایت که به آن لینک می شود را بهتر درک و بررسی کند.

استراتژی لینک های خارجی و لینک خروجی

back link

لینک های خروجی لینک هایی هستند که شما را به جای دیگری هدایت می کنند. وب سایت شما باید فقط چند لینک خروجی داشته باشد (حدود ۵). اگر شما ده ها لینک و پیوند خروجی داشته باشید،تاثیر منفی در بهیه سازی وبسایت شما خواهد داشت.
لینک های خارجی که به وبسایت شما داده میشود ، باید با کسب و کار شما مرتبط باشند، به موضوع سایت و یا صفحه ای که به آن لینک داده میشود.
بهتر است اولویت در روند سئو و بهینه سازی سایت در مبحث لینک سازی ؛ لینک داخلی و لینک های خارجی که دریافت میکنید ، باشد

لینک خارجی به دامنه ای دیگر اشاره دارد. امروزه لینک های خارجی در افزایش رتبه سایت تاثیر زیادی دارند ، البته به شرطی که به صورت طبیعی و در طی زمان بوجود بیایند. لینک های خارجی هر سایتی را میتوان با ابزارهایی مثل moz ، ahref ، و rank signal بررسی کرد. بررسی و تحلیل بک لینک رقبا ، از این جهت که، قدرت رتبه بندی و کیفیت لینک های متفاوت را ببینید ، بسیار سودمند است.

یک استراتژی SEO خوب بر اساس این اصل چیده میشود که آنچه درباره وب سایت شما به عنوان منبع میگویند بسیار مهم تر از آنچه درون وب سایت شما قرار دارد میباشد. از این رو ، روشن می شود که لینک های خارجی مهم تر از لینک های داخلی وبسایت میباشند.

نمونه کد لینک خارجی

<a href=”http://www.external-domain.com”> anchor text</a>

متن پیوند – anchor text

از کلمات کلیدی اصلی و مهم خود در سایت و صفحه ای که به آن لینک داده میشود ، در anchor text  یا همان متن پیوند استفاده کنید. اما لازم نیست که از کلمه کلیدی اصلی وبسایت در هر لینک و پیوندی استفاده کنید – در حقیقت، انجام این کار باعث گزارش اسپم می شود. در عوض، برای متن پیوند ، کلمات هم معنی و مترادف کلمات کلیدی مورد نظر خود را به کار بگیرید. نکته دیگر این هست که ، تمام لینک های خارجی به یک صفحه و معمولا صفحه اصلی نباشند. یعی کنید لینک سازی را کاملا طبیعی انجام دهید.

یکی از دلایل رشد سریع و محبوبیت موتور جستجوی قدرمند گوگل، خلق و توسعه یک الگوریتم ابتکاری برای رتبه بندی صفحات وب است. ایده این رویکرد ساده میباشد ، لینک های خارجی بیشتری که به یک صفحه از سایت اشاره میکنند، باعث رتبه بندی بیشتر و بالاتر آن صفحه میشوند که بسیار منطقی به نظر میرسد. تا چند سال پیش بر اساس محاسبات Google Rank Page و فاکتوهایی که در افزایش رتبه سایت از نظر گوگل مهم بود ، میتوانستید امتیاز و اعتبار وب سایت خود را بالا ببرید، بدون تردید یکی از اصلی ترین فاکتور ها لینک خارجی بود. اما با آپدیت های جدید الگوریتم های گوگل و توسعه بیشتر این موتور جست و جو  page rank دیگر معیار معتبری برای سنجش یک وب سایت نیست . امروزه اعتبار دامنه را با Domain Authority و اعتبار هر صفحه با Page Authority سنجیده میشود.

برای بررسی page authority و domain authority ابزارهای مختلفی وجود دارند که بهترین آنها عبارتند از Serpchecker که توسط سایت mangools.com معرفی شده و open site explorer که ابزاری قدرتمند از سایت moz.com است.

Domain Authority یا اعتبار دامنه

فاکتورهای بسیاری برای تعیین اعتبار دامنه شما لحاظ میشود که برخی از آنها عبارتند از عمر دامنه، نوع دامنه، تعداد بک لینک های دریافتی، تعداد لینک های خروجی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و … . هرچقدر اعتبار دامنه ای که به شما لینک داده است بیشتر باشد ارزش بک لینک و تاثیر آن بر جایگاه شما بیشتر خواهد بود.

 Page Authority یا اعتبار صفحه 

اعتبار صفحه شباهت زیادی به اعتبار دامنه دارد ولی برای یک صفحه خاص از آن دامنه محاسبه میشود. ممکن است دامنه اعتبار بسیار بالایی داشته باشد ولی صفحه ای که از آن لینک دریافت کرده اید اعتبار پایینی در آن دامنه داشته باشد. میزان اعتبار صفحه معمولا براساس لینک سازی داخلی سایت به آن صفحه و بک لینک هایی که مستقیما برای همان صفحه ایجاد شده است تعیین میگردد.

صفحاتی که لینک سازی داخلی خوبی داشته باشند معمولا اعتبار بالایی نیز خواهند داشت. بعنوان مثال صفحاتی که در منوی اصلی سایت هستند معمولا معتبرترین صفحات آن دامنه خواهند بود.

تیم تاپ سئو ، به عنوان یک شرکت بهینه سازی و سئو سایت در مشهد ، آماده خدمات رسانی به شما عزیزان میباشد ، اگر قصد بالا بردن رتبه سایت خود در گوگل را دارید ، برای نخستین قدم میتوانید از مشاوره و آنالیز رایگان سایت خود توسط کارشناسان ما استفاده کنید.

contact us

موتور جست و جوی گوگل ، کیفیت لینک خارجی را بر اساس فاکتورهای زیر بررسی میکند :

 • تعداد منابعی که به همان صفحه لینک داده اند
 •  عمر دامنه
 • محبوبیت صفحه و دامنه (da و pa )
 • ارتباط موضع سایت لینک دهنده و سایتی که به آن لینک داده میشود
 • متن لنگر یا anchor text

چرا لینک های خارجی مهم هستند؟

 • افزایش ارتباطات برای راحتی کاربر
 • بهبود اعتبار و ارزش وبسایت
 • افزایش میزان DA و PA
 • تشویق کاربر به کلیک

انواع لینک های خارجی

درواقع دو نوع لینک های خارجی وجود دارد و عبارتند از:

 • nofollow
 • dofollow

کدام یک از پیوندهای Nofollow و Dofollow استفاده میشوند؟

لینک های nofollow ، معمولا با قرار دادن ” rel = “nofollow در کد HTML لینک تعریف می شود. لینک nofollow به موتورهای جستجو می گوید که این لینک را دنبال نکنید – همانطور که از معنی کلمه مشخص میباشد. اما لینک های dofollow قدرت رتبه بندی دارند و موتور جستوجوگر را از وب سایت شما به صفحه هدف هدایت می کنند.

<a href=www.example.com rel=”nofollow”>Anchor Text</a>

اگر مخاطبین و خوانندگان خود را در مقاله و هر بخش از سایت خود به سایت دیگری ارجاع بدهید ، در واقع به آن سایت اعتبار و قدرت بخشیده اید. به همین دلیل خیلی از وب سایت ها کلیه لینک های خارجی خود را در حالت nofollow قرار میدهند که امتیازی به وب سایت های دیگر داده نشود.
اما این روش از نظر گوگل هم زیاد پسندیده نیست و طبیعی به نظر نمیرسد ، چراکه یک وبسایت خوب از اینکه در مقالات خود به وب سایت منبع و معتبری لینک و اعتبار بدهد ترسی ندارد و به طورکلی روند لینک سازی طبیعی به همین نحو است ، البته به شرطی کاملا طبیعی و در تعداد محدود و به منبع مرتبط و معتبری باشد. پس حتما در لینک های خارجی خود به dofollow یا nofollow بودن آنها دقت کنید.
لینک های Nofollow می توانند به شما در برخی از سیستم های جریمه ای که گوگل و سایر موتورهای جستجو برای جلوگیری از سوء استفاده از انواع خاصی از لینک هاخارجی دارند ، کمک کنند.

اما اول، نیاز هست که درباره مزایای پیوندهای خارجی SEO صحبت کنیم.

لینک های نوفالو مانع از انتقال اعتبار سایت از یک صفحه به صفحه دیگر می شوند؛ در نتیجه تعداد و کیفیت لینک های داخل صفحه توسط گوگل نادیده گرفته می شوند. مهمترین دلیل استفاده از لینک نوفالو این است که گوگل دیگر شما را به دلیل لینک دهی به سایت کم ارزش جریمه نمی کند؛ علاوه بر این تعداد لینک ها نیز اهمیتی نداشته و بابت لینک دهی بیش از حد مجازات نمی شوید.

چه زمانی باید از لینک Nofollow استفاده کنم؟

NoFollow

لینک های Nofollow باید جزئی از لینک های خارجی شما باشند. لینک Nofollow اساسا زنجیره ای را بین سایت شما و منبعی که از آن لینک را دریافت میکنید، بوجود میاورد. از این بابت لینک نوفالو ارزشمند است ، زیرا با اینکه موتور جست و جو این لینک را دنبال نمیکند ، اما مخاطب لینک را میبند و میتواند روی آن کلیک کند تا به وبسایت شما برسد. اما جنبه منفی استفاده از لینک نوفالو این میباشد که هیچگونه ارزش و اعتباری برای سایت  شما نمیاورد؛ بسیاری از سایت های معتبر و بزرگی که در دنیای وب وجود دارند و به عنوان برند شناخته شده همگان هستند، همه لینک های خروجی سایت خود را نوفالو کرده اند؛ چون همانطور که قبلاً گفته شد این لینک ها هیچگونه ارزش از نظر انتقال اعتبار ندارند؛ با این وجود باز هم استفاده متعادل و صحیح از لینک های نوفالو برای سایتتان مفید هست، چون کاربران زیادی این لینک ها را مشاهده میکنند. بنابراین حتی لینک نوفالو هم ارزشمند است؛ زیرا به مخاطبین و کاربران سایت لینک دهنده ، امکان بازدید از سایت شما را می دهد و موجب شناخت هرچه بیشتر سایت و برند شما خواهد شد.

چرا باید از خاصیت نوفالو یا Nofollow لینک ها استفاده کنیم ؟

جلوگیری از بوجود آمدن اسپم در سایت : بسیاری از روبات ها یا افراد خطاکار و رقیب هستند که در بخش های مختلف سایت هایی با دامین و پیج آتوریتی بالا میگردند تا بتوانند از طریقی برای خود بک لینک بسازند، این ویژگی nofollow بودن باعث میشود از اعتبار سایت معتبر کم نشود.

لینک nofollow در نظرات : نظرات نامرتبطی که وبسایت شما دریافت میکند میتواند باعث بوجود آمدن اسپم شود ، و افراد زیادی هستند که از طریق blog commenting قصد لینک سازی خارجی برای سایت خود دارند ، پس بهتر است حتما لینک خارجی بخش نظرات را نوفالو کنید.

بک لینک سازی طبیعی : اگر شما واقعا قصد دارید بهترین نتایج را در موتور های جستجو داشته باشید برای تبلیغات خود از لینک‌های نوفالو (nofollow) هم استفاده کنید! برای طبیعی پیش رفتن روند لینک سازی بهتر است از هرنوع لینکی در بک لینک هایی که تهیه میکنید استفاده شود ، پس صرفا گرفتن اعتبار در لینک سازی مهم نیست اینکه از هر نوع لینکی به وب سایت خود ورودی داشته باشید هم مهم میباشد.

NoFollow link

نکته : اگر برای سایت خود مقدار زیادی بک لینک خریداری کنید، گوگل می تواند شما را برای این عمل مجازات کند، و این مجازات ها می توانند به رتبه بندی و قرار گرفتن شما در نتیج serp گوگل آسیب برساند. شناسایی این لینک های غیرطبیعی و اصولا اسپم برعهده الگوریتم گوگل پنگوئن میباشد که در ادامه توضیح میدهیم.

جلوگیری کردن از تکراری شدن محتوا : اگر در وبسایت شما دو لینک متفاوت از یک صفحه وجود دارد ، بهتر است با استفاده از کد نوفالو (nofollow) یکی از آنها را نادیده بگیرید. این ویژگی بیشتر برای نشخه های pwa و amp هر سایت استفاده میشود و اگر سایت شما وردپرسی است و از افزونه های amp استفاده میکنید ، این افزونه ها به طور خودکار از کد و رل نوفالو استفاده میکنند.

الگوریتم گوگل پنگوئن و بک لینک

google-panguin-algorithm

الگوریتم گوگل پنگوئن، در واقع پلیس و ناظری است برای مقابله با سایت‌هایی که قصد دارند از طریق روش‌ های غیرحرفه ای و اسپم مثل خرید بک لینک به تعداد زیاد و لینک سازی اسپم و استفاده بیش از حد و اندازه از کلمات کلیدی صفحه و سایت (keyword stuffing) در نتایج جستجوی گوگل، ظاهر شوند و سایت خود را بالا بیاورند. به عبارت دیگر، الگوریتم گوگل پنگوئن تلاش می‌کند سایت‌هایی که اسپم به نظر می‌رسند را شناسایی و جریمه کند.

اکنون الگوریتم گوگل پنگوئن با آپدیت هایی که ایجاد کرده است، دقیق همزمان با فعالیت خزنده های گوگل در سایت‌ ها، فعالیت میکند و به طور لحظه یا روزانه به روز رسانی می‌شود، این میزان به روز رسانی بستگی به میزان و زمان بندی خزیدن ربات های خزنده گوگل دارد که برای هر سایتی متفاوت میباشد.

هدف و کار اصلی الگوریتم پنگوئن گوگل بیشتر از هر چیزی برروی بک لینک‌های سایت میباشد؛ بک لینک‌های زیاد از سایت‌ های کم ارزش و یا غیر مرتبط، متن پیوند تکراری و بیش از حد استفاده شده و یا استفاده از کلمه یا عبارت یکسان برای تماملینک های خارجی دریافت کننده ، در کنار استفاده بیش از حد کلمات کلیدی ممکن است موجب جریمه شما توسط الگوریتم پنگوئن گوگل بشود.

Share:

نظرات

۲ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *